Google Scholar چیست و چگونه از آن استفاده کنم؟

معرفی گوگل اسکالر (پژوهشگر)

پژوهشگر گوگل (Google scholar ) یکی از سرویس‌های کاربردی گوگل است. در واقع این سرویس روشی ساده برای جستجو و حتی دانلود گسترده مطالب علمی در اختیار شما قرار می‌دهد. در راهنمای گوگل اسکالر  آورده شده است: «می‌توانید از یک مکان، به جستجو در میان تعداد زیادی از منابع و رشته‌ها بپردازید. این جستجو شامل مقالات مرور شده توسط پژوهشگران دیگر، پایان‌نامه‌ها، کتاب‌ها، خلاصه‌ها و مقاله‌هااز ناشران دانشگاهی، انجمن‌های تخصصی، مقالات منتشرنشده دانشگاه‌ها و دیگر سازمان‌های علمی است. پژوهشگر Google به شما کمک می‌کند تا در دنیای تحقیقات علمی بهترین و مناسب‌ترین تحقیق را به دست آورید.
در بسیاری از موارد اساتید از شما این درخواست را دارند که در پژوهش‌هایتان از موتور جستجوی گوگل به‌صورت عمومی استفاده نکنید و به‌صورت تخصصی‌تر استفاده کنید. به این علت که اسناد، مقاله‌ها و مطالب علمی و تخصصی را بیابید.

برای استفاده بهتر از گوگل اسکالر موارد زیر را مرور کنید.

چگونه می‌توانم آیتم‌های Google Scholar را جستجو و مشاهده کنم؟

 برای استفاده از Google Scholar به آدرس  https://scholar.google.com بروید. در این حالت باید یک اکانت در Google  داشته باشید. در باکس جستجو، کلیدواژه موردنظر خود را وارد نمایید. پس از نمایش مقالات یافت شده می‌توانید از امکانات ارائه شده آن استفاده کنید. چندین امکانی که برای پژوهشگران حرفه‌ای بسیار مفید هستند، در ادامه  اشاره می‌شوند. فیلم آموزشی ساخت اکانت و استفاده از گوگل اسکالر را در آپارات استفاده کنید.


جستجو برای مقالات

اولین چیزی که باید درباره Google Scholar بدانید این است که اساساً به‌عنوان یک موتور جستجوگر معمولی کار می‌کند. برای به دست آوردن بهترین نتایج، شما باید عناوین خاص و دقیق را جستجو کنید. در واقع  Scholar به این منظور طراحی‌شده است، تا ترکیبی از صفحات مربوط که بیشترین بازدید را دارند بیابد. این نتایج بیشتر توسط  دانشگاهیان و پژوهشگران (که اغلب منابع اطلاعاتی قابل اطمینان و قابل اطمینانی هستند) بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

هنگامی‌که صفحه نتایج را مرور می‌کنید، اطلاعات مربوط به نویسنده، ناشر و تاریخ را برای هر  عنوان مشاهده خواهید کرد. شما همچنین می‌توانید محل بازیابی(مثلاً Google Books یا JSTOR و یک پیوند را که نسخه‌های دیگر یا other versions  نامیده می‌شود را مشاهده کنید. از این بخش در سایر صفحات وب که مقاله ظاهر می‌شود، به دنبال منابع بگردید. یک لینک در سمت چپ صفحه به‌طور مستقیم به مقاله پیوند داده می‌شود و فرمت آن می‌تواند HTML، PDF، و غیره باشد.

کتابخانه‌ خود را بسازید.

در فهرست نتایج می‌توانید مقالات را در کتابخانه خود (MY Library) ذخیره کنید. هنگامی‌که چیزی را به کتابخانه اضافه می‌کنید، می‌توانید  اطلاعات جامع از مقاله را مشاهده کنید، و همچنین می‌توانید به آن برچسب اختصاص دهید و آن را با منابع مشابه سازمان‌دهی کنید.
برای ورود به کتاب، روی «بیشتر» کلیک کنید، یک پیوند مشاهده خواهید کرد که «جستجوی کتابخانه» را خوانده است. این لینک شما را به صفحه Worldcat.org  می‌برد، در کشورهای دیگر این امکان وجود دارد که با وارد کردن کد پستی بررسی کنید آیا می‌توانید کتاب را در نزدیک‌ترین کتابخانه خود پیدا کنید یا خیر.

هشدار یا Alert،  تنظیم کنید.

برای پژوهشگرانی که در حال تحقیق در مورد رویدادهای جدید  هستند، یا علاقه‌مند هستند که در ارتباط با یک یا چند موضوع خاص، از آخرین دستاوردهای علمی مطلع شوند، آگاهی در مورد  جدیدترین‌ها معمولا ، کار دشواری است.  گوگل اسکالر امکان تنظیم هشدارها را به شما می‌دهد. به این ترتیب وقتی که نتایج جدیدی برای یک واژه جستجوی خاص وجود دارد مانند «بیماری‌های واگیردار در آفریقا»، می‌توانید از  جدیدترین  مقالات و کتاب‌ها به محض انتشار آنها در فضای مجازی اطلاع پیدا کنید  گوگل برای این منظور، با توجه به کلیدواژه‌هایی که شما مشخص کرده‌اید، هر از چند گاهی ایمیلی را برایتان ارسال می‌کند و شما را مطلع می‌سازد. همچنین می‌توانید مشخص کنید که چند مورد از آخرین نتایج را بازیابی کند.

استناد سریع دریافت کنید. 

همراه با لینک‌های دیگر تحت نتیجه جستجو Google Scholar، دکمه Cite وجود دارد. در پنجره بازشده از قسمت استناد یا (Cite) نقل‌قول‌هایی در فرمت‌های مختلف بر اساس نوع مقاله ظاهر می‌شود که به سادگی می‌توانید در یک سند Word کپی کنید. همچنین در نرم‌افزار پژوهیار قالب‌های ذکر شده در پایین این پنجره مانند (-Refman-bibtext-Refwork-Endnote) در این پنجره قابل دسترس است. با کپی کردن این قالب‌ها و استفاده از گزینه درون‌برد در پژوهیار می‌توانید آیتم مورد نظر را در پژوهیار ذخیره کنید.

نتیجه‌گیری

سرویس گوگل اسکالر توانمندی‌های گوناگونی را در اختیار قرار می‌دهد. برای مثال، امکان جست‌وجوی مقاله‌ها برحسب سال انتشار، مشاهده ارجاع‌ها و جست‌وجو بر اساس آن، امکان مشاهده تعداد ارجاع‌ها، یافتن نسخه‌های گوناگون مقاله در اینترنت، امکان ارائه ارجاع قالب‌بندی شده مقاله با فرمت‌های گوناگون، نمایش اطلاعات نویسندگان و پژوهش‌گران برتر را دارد. به یاد داشته باشید که Google Scholar کامل نیست. برای جستجو دقیق‌تر، ویژگی‌های جستجو و محتوای بیشتر، از سایر بانک‌های اطلاعاتی و همچنین جدیدترین منابع چاپی اطمینان حاصل کنید.

پاسخی بگذارید

12,356 بازدید از این صفحه انجام شده