۵ ابزار رایگان و ارزان قیمتی که شما را در نوشتن مقاله و پایان نامه یاری می دهند

نگارش یک مقاله خوب یا پایان‌نامه خوب، ابزارهای خوبی هم طلب می‌کند. در این نوشتار چند ابزار ساده، رایگان و ارزان قیمت را معرفی می‌کنیم.

  1. نرم‌افزار «پژوهیار»:

حتماً شما هم که در حال انجام کارهای پژوهشی و مقاله‌نویسی هستید با برخی از دشواری‌های حین کار ازجمله: سرگردانی در میان انبوهی نامنظم از کتاب، مقالات، ده‌ها قلم متنی و غیر متنی؛ پیچیدگی، مکانیزه نبودن و خطاپذیری فرایند استناددهی و تنظیم کتابنامه؛ تعداد روزافزون شیوه‌نامه‌های استناددهی علوم مختلف/ مراکز مختلف؛ نیاز به تغییر فوری شیوه‌نامه ‌مورد استناد، به علت تغییر ناشر، تغییر مجله دریافت‌کننده مقاله؛ عدم پشتیبانی نرم‌افزارهای استناددهی خارجی از رابط کاربری زبان فارسی و عربی و… روبرو شده‌اید. به منظور دشواری‌های فوق نرم‌افزارهای مدیریت منابع مختلفی از جمله: Endnote, Mendeley, Zoteto, Citavi, Refwork, paper و… تولید و در اختیار کاربران قرار گرفت. اما تاکنون هیچ ابزار استناددهی کاملی با قابلیت‌های فارسی عرضه نشده است.

نرم‌افزار پژوهیار نخستین ابزار پژوهشی فارسی مدیریت، سازمان‌دهی و استناددهی منابع برای کاربران هست. پژوهشگران و دانشجویان حوزه‌های مختلف علوم می‌توانند به کمک این نرم‌افزار به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی منابع آنلاین موردنیاز خود را جستجو، ذخیره و سازمان‌دهی کنند سپس با تکیه‌ بر آن بتوانند به نحو مناسبی و بر اساس شیوه‌نامه استناددهی موردنیاز، به مستندات حاصل پژوهش خود در قالب پایان‌نامه، مقاله، پروپوزال، کتاب و… بپردازند‏. برای دریافت این نرم افزار به پایگاه پژوهیار رجوع کنید. 

 

 

 

 

  1. پایگاه‌ اطلاع رسانی مقالات«نورمگز»:

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های پژوهشگران دریافت فایل‌های تمام متن مقالات منتشر شده در مجلات علمی و پژوهشی است، پایگاه نورمگز از طریق دسترسی یه بیشتر مقالات حوزه علوم انسانی و اسلامی در زبان فارسی فر‌آیند ساده‌ای را برای پژوهشگران به ارمغان آورده است. برای استفاده از این پایگاه باید از اعتبارهای خود استفاده کنید، که بسیاری از دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها نیز در این فرآیند مشارکت داشتند و مشترک نورمگز شده‌اند. 

  1. نرم‌افزار «ویراستیار»

همه ما مطمئناً در هنگام نوشتن مقالات یا پایان نامه خودمان با مشکل غلط‌های املایی و نگارشی متعدد مواجه بوده‌ایم و نمره های فراوانی را از این بابت از دست داده‌ایم! انجام این کار به صورت دستی بسیار زمان‌بر و هزینه‌زا است. نرم‌افزار ویراستیار اولین نرم‌افزار کاملاً رایگان ایرانی است که این دغدغه بزرگ را برای شما کاملاً حل می‌کند. این نرم‌افزار غلط‌یاب املایی، اصلاح نویسه‌های متن، اصلاح نشانه‌گزاری، تبدیل تقویم و تاریخ، تبدیل پینگلیش، تبدیل اعداد و غیره را به رایگان و به سهولت و سرعت برای شما انجام می دهد.

  1. پایگاه «سمیم نور»:

سرقت ادبی یکی از مهم‌ترین مواردی که حین نگارش، پایان‌نامه و مقاله به‌ عنوان یک محقق از آن اطلاع داشته باشیم بحث سرقت ادبی یا Plagiarism هست. برای سنجیدن میزان سرقت علمی و ادبی نرم افزارهایی وجود دارد که شما مقاله خود را در این نرم افزار یا سایت وارد می‌کنید و این نرم‌افزار به شما میزان کپی بدون منبع دیگران را نشان می‌دهد. سامانۀ مشابه‌یاب متون نور «سمیم نور» نخستین سامانۀ مشابه‌یابی متون به زبان فارسی است. این سامانه قادر است متون ارسالی کاربران خود را با هزاران متن پایگاه‌های خود مقایسه کند و گزارشی از میزان مشابهت آن‌ها به کاربر ارائه دهد.

  1. پایگاه «نورنگ»

اگر به دنبال پیدا کردن پاورپوینت آماده و فارسی برای ارائه پایان نامه یا کنفرانس خود هستید، حتما سری به پایگاه نورنگ بزنید. این پایگاه با دارا بودن بیش از ۳۰۰ قالب پاورپوینت برای علوم و رشته‌های مختلف و با قیمت بسیار مناسب، توانسته است مخاطبان زیادی را به خود جلب کند. در قالب‌های پاورپوینت این پایگاه سعی شده است تا از المان‌ها و طرح‌های شاخص بومی و اسلامی به منظور ترویج میراث گران سنگ کشور عزیزمان استفاده شود. 

پژوهشگران برای سهولت در انجام فعالیت‌های پژوهشی خود، با سرعت، دقت و کیفیت بالاتر و همچنین برای تولید علمی بیشتر نیازمند شناخت، اهمیت و آموزش چگونگی استفاده از این نرم‌افزارها هستند. امید است معرفی این ابزارها راه را برای کسانی که پای در این مسیر می‌نهند و با مشکلات آن دست و پنجه نرم می‌کنند آسانتر کند. 

16,327 بازدید از این صفحه انجام شده