۵ منبعی که در اینترنت قابل استناد هستند

rx online

در حین نگارش مقاله برای جمع آوری مطالب از منابع مختلفی استفاده می‌شود. برای دسترسی به منابع، نیاز به مراجعه به کتابخانه‌ها و همچنین مراجعه به بانک‌های اطلاعاتی آن‌لاین وجود دارد. اگر منابع مورد نظر در کتاب و مقاله یافت نشود، سراغ سایر منابع اطلاعاتی همچون وب‌سایت‌ها، مقاله‌های الکترونیک و سایر منابع آن‌لاین می‌روید. منابع الکترونیک که در دنیای اینترنت موجود هستند، باید از لحاظ صحت و اطمینان از درستی مطالب و همچنین نحوه دسترسی به منبع اصلی برای خواننده‌ای که مقاله شما را مطالعه می‌کنند و همچنین در دسترس بودن آدرس اینترنتی منبع شما از لحاظ ثابت بودن آدرس و درست بودن لینک دسترسی بررسی شوند. به طوری که آدرسی که در اختیار خواننده می‌‌گذارید، همواره با همان آدرس نمایش داده شود. برای در نظر گرفتن مواردی که برشمرده شد، لازم است منابع اینترنتی که از آن‌ها استفاده می‌کنید و در پایان مقاله یا پایان‌نامه  به آن‌ها استناد می‌دهید، شناسایی شوند. در این نوشتار سعی شده است دستورالعمل استناد به پنج منبعی که در اینترنت قابل استناد هستند مرور شوند.

 1. استناد به صفحات وب

  برای استناد به صفحات وب، باید نویسنده مطلب در صفحه وب را شناسایی کنید. همچنین تاریخ دسترسی به مقاله مورد نظر خود را در پایگاه، مد نظر داشته باشید. نام پایگاهی که از آن استفاده می‌کنید نیز مورد دیگری است که در اطلاعات صفحات وب مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال اطلاعات کتابنامه صفحه وب با شیوه‌نامه ای پی ای را ببینید: سخن نخست ره آورد نور. (۱۳۹۵). بازیابی ۲۵ دی ۱۳۹۵،از رهاورد نور

  نکته: در صورتی که نویسنده صفحه وب در دسترس نبود، از عنوان در ابتدای کتابنامه استفاده می‌شود. در زبان انگلیسی نیز استناد به صورت زیر خواهد بود:

  Burka, Lauren, “A Hypertext History of Multi-User Dimensions”. Mud History San Francisco, Calif.: UC Reyonts, 1993. Online. Available:
  http://www.Utopia.Com/Italnet/ipb/muddex/essay.htm. 2 Aug. 1996

 2. استناد به پست الکترونیک

  برای استناد به پست الکترونیک، باید به نویسنده ارسال کننده پست الکترونیک یا ایمیل، دریافت‌کننده آن و تاریخ آن دقت شود. برای مثال نحوه استناد به پست الکترونیک زیر را با شیوه ای پی ای ببینید: شاهی، محمد. (۱۳۹۲). پیگیری ارسال. بازیابی از Www.gmail.com در زبان انگلیسی نیز استناد به صورت زیر خواهد بود:

  Edward, J. (2010, April 30). Question. Retrieved from gmail.com

 3. استناد به پست فروم

  برای استناد به پست فروم‌ها نیاز است که اطلاعات نویسنده، تاریخ انتشار و آدرس فروم مورد نظر را در اختیار داشته باشید. برای مثال به نحوه استناد به پست فروم با شیوه‌نامه ای پی ای توجه کنید: سمیعی، کامران. (۱۳۸۹). پیام. ادبیات. سوال. بازیابی از forum.adab.net در زبان انگلیسی نیز استناد به صورت زیر خواهد بود:

  Email,  Fredrick. (2016). pottery. linkedin. Retrieved from https://blog.linkedin.com

 4. استناد به پست بلاگ

  بلاگ‌ها، منابع غنی اطلاعات به‌روز در موضوعات تخصصی هستند. استناد به پست‌های بلاگ در صورتی که نویسنده آن‌ها مشخص باشد بسیار شبیه به استناد به صفحات وب است. با این تفاوت که اطلاعات مربوط به هر پست همراه با تاریخ انتشار پسن درج می‌شود. اطلاعات مربوط به پست بلاگ را در شیوه ای پی ای با مثال زیر ببینید: مرادی، سارا .۱۸ ابزاری که درترم یک مقطع کارشناسی ارشد باید به همراه داشته باشید. (۱۳۹۵، بهمن ۵). پژوهیار. بازیابی از ttp://blog.pajoohyar.ir/20-ابزاری-که-درترم-یک-دانشگاه-ارشد-باید-ب/

  در زبان انگلیسی نیز استناد به صورت زیر خواهد بود:

  Start the Lunar New Year with Google Arts & Culture. (2017, January 28). Google. Retrieved from http://blog.google:443/topics/arts-culture/start-lunar-new-year-google-arts-culture/

 5. استناد به مقاله الکترونیک

  مقاله الکترونیک، مقالاتی هستند که ممکن است نسخه چاپی آن‌ها موجود باشد و یا مقاله مورد نظر در مجلات الکترونیکی درج شده باشد که لزوماً به صورت چاپی موجود نیستند. در استناد به این مقالات همانند مقالات چاپی عمل می‌کنیم و تمامی اطلاعات به یک مقاله همچون نویسنده، عنوان مقاله، عنوان مجله، شماره و دوره و جلد انتشار می‌یابد. به مثال زیر برای مقاله الکترونیک با شیوه ای پی ای توجه کنید: انتظاریان، ‌ناهید، و فتاحی، ‌رحمت‌الله. (۱۳۸۹). مبانی طراحی رابط کاربر مبتنی بر شناخت ویژگی ها ادراک و رفتار کاربران. کتابداری و اطلاع رسانی.۵۰(۱)، ۱۰–۳۲٫ بازیابی از نورمگز در زبان انگلیسی نیز استناد به صورت زیر خواهد بود:

  Zilber, J. and Niven E. (2000). Stereotypes in the News: Media Coverage of African – American in Congress. Harvard International Journal of Press Politics, 5, 32-49. Retrieved March 15, 2000 from the world wide web: http://IImuse.Jhn.Ebu/journals/5.Lziber.Html

سخن آخر

استناد به منابع الکترونیکی به دلیل بازیابی آن در دنیای اینترنت از حساسیت خاصی برخوردار است. به منظور جلوگیری از اشتباه در استناد و همچنین اطمینان از صحت اطلاعات استناد داده شده، لازم است موارد به دقت مورد بررسی و مطابق با دستورالعمل ذکر شده در شیوه‌نامه‌های استناددهی مورد بررسی قرار گیرند. در نرم‌افزار پژوهیار امکان استفاده از منابع اینترنتی ذکر شده است، همچون صفحات وب، پست الکترونیکی(ایمیل)، مقاله الکترونیک و استناد به پست فروم. شایان ذکر است که برای هر یک از شیوه‌های موجود در نرم‌افزار، قابلیت استناددهی مشخص به صورت خودکار تولید می‌شود.

پاسخی بگذارید

2,144 بازدید از این صفحه انجام شده