۱۴ موردی که در استراتژی جستجو باید بدانید.  

rx online

 

تا به حال پیش آمده که از نتایج جستجوی وب خود نا امید شده باشید؟! مطمئناً برای همه ممکن است پیش آمده باشد که عنوانی را در کادرجستجو وارد کرده باشد و  نتایج یافت شده با نتایج قابل انتظار تفاوت‌های زیادی داشته باشد. به منظور استفاده موثر از دنیای وب باید مهارت‌های اساسی متعددی را یاد بگیریم. یادگیری این مهارت‌ها باعث می‌شود کمتر از نتایج جستجوی خود دلسرد شویم. در این نوشتار در ده مورد به شما می‌گوییم چطور از بین انبوه منابع یافت شده میانبری بیابید و منبع دقیق را پیدا کنید.

به‌خاطر داشته باشید این مهارت‌ها به طور کلی مهارت‌های عمومی هستند که تقریبا در همه موتورهای جستجو و پایگاه‌های علمی کاربرد دارند. همه این نکات را می توان بدون توجه به سطح مهارت مورد استفاده قرار داد.

 1. فرآیند جستجو را به صورت پیشرفته انجام دهید.

اگر به زبان فارسی جستجو می‌کنید، بسیاری از کاراکترهای که در ادامه ذکر شده است، ممکن است با عملکرد دقیقی روبرو نشوند. به نوع نگارش کلمات با فاصله و نیم‌فاصله دقت کنید. با این حال استفاده از این تکنیک‌ها هم در جستجوی فارسی و هم در جستجوی انگلیسی بسیار موثر است. همچینین در موتورهای جستجوی فارسی و انگلیسی بهتر است از جستجوی پیشرفته (advanced search) برای پیدا کردن نتایج دقیق‌تر استفاده کنید. استفاده از حساب کاربری در بانک‌های اطلاعاتی می‌تواند اطلاعات مناسب‌تری را برای شما بازیابی کند. زیرا با شناسایی حساب کاربری کلیدواژه‌های مورد جستجوی شما در نظر گرفته می‌شود و در آینده اطلاعاتی مرتبط با علایق پژوهشی شما بازیابی می‌شود.

 1. از کوتیشن (گیومه) برای قرار دادن یک عبارت خاص استفاده کنید.

هنگامی که از گیومه در اطراف یک عبارت استفاده میکنید، در واقع به موتور جستجو می‌گویید که تنها صفحاتی را که شامل این اصطلاحات جستجو هستند بازیابی کند. دقیقا همانطور که آنها را به ترتیب، جهت، و غیره تایپ کردید. این نکته تقریباً در هر موتور جستجو کاربرد دارد. نتایج فوق العاده متمرکزی پس از استفاده از کوتیشن برای شما بدست می‌آید.

برای مثال عبارت «ماهی‌های سالمون سبز» را اگر داخل گیومه ذکر کنید، جستجوی شما با این سه کلمه در نزدیکی یکدیگر و به ترتیبی که که شما آنها را نوشتید، بازیابی می‌شوند. به جای آنکه به طور رندوم در سایت‌های مختلف با کلمه‌های ماهی، سبز و سالمون، یافت شوند.

 1. از گوگل برای جستجو در یک سایت استفاده کنید.

شما می توانید از گوگل برای جستجو در یک سایت کمک بگیرید. این یک راه بسیار خوبی برای پیدا کردن چیزی است که شما دنبال آن هستید. به سادگی از این فرمان در نوار جستجوی گوگل برای جستجو در یک سایت استفاده کنید: کلمه “site”، سپس علامت دو نقطه(:)، و سپس نشانی اینترنتی وب‌سایت که می خواهید جستجو کنید. برای  مثال به این صورت تایپ می‌کنیم:

site:websearch.about.com “how to find people”

 1. کلمات را در یک آدرس وب پیدا کنید.

می‌توانید در یک آدرس وب با استفاده از دستور «داخل آدرس وب (in url)» از طریق Google جستجو کنید. این کار به شما اجازه می دهد تا کلمات را در داخل  URL و یا آدرس صفحات وب جستجو کنید. به عنوان مثال، اگر فقط می خواهید نتایج را از سایت هایی که در URL خود کلمه «marshmallow» را دارند پیدا کنید، این عبارت را به نوار جستجوی گوگل اضافه کنید:

inurl: marshmellow.

با این دستور نتایج جستجوی شما تنها شامل وب سایت‌هایی می‌شود که در آدرس خود این کلمه را در URL خود دارند.

 1. از عملگرهای بولی برای محدود کردن نتایج جستجوی خود استفاده کنید.

یکی دیگر از ترفندهای جستجو در وب استفاده از علامت جمع (+) و تفریق (-)است. با این راهکار نتایج مناسب‌تری خواهید یافت. ریاضی پایه واقعاً می تواند به شما در جستجو کمک کند. شاید شما هم معلمانی داشتید که گفتهاند که روزی از ریاضی در زندگی واقعی استفاده میکنید.. به استفاده از این علائم در جستجو «عملگر بولی» گفته می‌شود. اغلب موتورهای جستجو نتایج جستجوی خود را با آن‌ها تنظیم می‌کنند.

به عنوان مثال، شما برای تام فورد جستجو می‌کنید، اما نتایج جستجو برای Ford Motors عناوین نامرتبط زیادی خواهید داشت. برای نتیجه مناسب‌تر کافی است دو چیز را در نتایج خود ترکیب کنید: “tom ford” -motors. در حال حاضر نتایج خود را بدون همه این نتایج نامرتبط می‌توانید بیابید. در موارد فارسی نیز در مورد کلماتی که در ظاهر یک معنا دارند می‌توانید از این ترفند استفاده کنید. برای مثال با تایپ عبارت «سیاه –مشکی» موارد بازیابی شامل دریای سیاه، استعمار سرخ و سیاه، سیاه دانه و … بازیابی می‌شود و کلمه مشکی به هیچ وجه دیده نمی‌شود.

 1. جستجوهای خود را محدود به یک دامنه مشخص کنید.

اگر می خواهید جستجوهای خود را به یک دامنه خاص محدود کنید، مانند ir ..edu  .org .gov و موارد دیگر، می‌توانید از دستور  site: برای انجام این کار استفاده کنید. این کار در بیشتر موتورهای جستجوی مشهور کاربرد دارد و یک راه عالی برای محدود کردن جستجوهای شما به سطح بسیار خاص است. به عنوان مثال، فقط میخواهید برای جستجو در سایتهای مربوط به ایران برای موردی جستجو کنید. شما میتوانید نتایج جستجو خود را به دامنه .ir محدود کنید و فقط با تایپ  site: .ir “every things”نتایج جستجوی عبارت مورد نظر را با دامنه ایران بدست بیاورید.

 1. از بیش از یک موتور جستجو استفاده کنید.

برای پیدا کردن عبارت‌های دقیق حتماً از چند موتور جستجو استفاده کنید. از طریق نتایج یافت شده در موتورهای جستجو می‌توانید دست به انتخاب مناسب‌تری بزنید. تفاوت نتایج در موتورهای جستجوی مختلف می‌تواند علت‌‎های متفاوتی داشته باشد. اما مهم این است که اطلاعات مناسب با نظر شما در کدام‌یک از موتور جستجوها یافت می‌شود. همچنین موتور جستجوهای مختلف، از آیتم‌های مختلفی اطلاعات می‌آورند. برای مثال یک موتور فقط اطلاعات کتاب‌ها و مجلات را ذکر می‌کند و در پایگاه دیگر پایان‌نامه‌ها ودیگر اقلام اطلاعاتی . برای آشنایی با برخی از پایگاه‌های اطلاعاتی که پژوهیار از آن‌ها حمایت می‌کند می‌توانید این لینک را ببینید.

 1. یک کلمه خاص در خود صفحه وب با Ctrl+F جستجو کنید.

اگر دنبال کلمه‌ای خاص، نظیر اسم شهر، مفهوم، شخص و … می‌گردید، پس از جستجو در موتور جستجو و لیست نتایج می‌توانید در هر صفحه از وب با گرفتن همزمان دکمه کنترل  و کلیدF  آن کلمه خاص را بیابید. به این ترتیب لزومی ندارد کل صفحه را از ابتدا مطالعه کنید.

 1. عبارت مورد نظر را به صورت شبکه‌ای جستجو کنید.

شما می‌توانید از کاراکترهایی  برای ساختن یک شبکه یا یک زنجیره‌ی جستجو استفاده کنید. به این ترتیب جستجوی شما به صورت گسترده‌تری در اکثر موتورهای جستجو بازیابی می‌شوند. این کاراکترها عبارتند از *، # و ؟. استفاده از کاراکتر ستاره رایج‌ترین کاراکتر برای ساختن زنجیره اطلاعات است. هنگامی که می خواهید جستجوی خود را گسترش دهید، از کلمات معروف استفاده کنید.
به عنوان مثال، اگر شما به دنبال سایتهایی هستید که در مورد حمل و نقل صحبت میکنند، نباید از کلمه کامیون به تنهایی استفاده کنید. جستجو برای کامیون *. این صفحات حاوی کلمه “کامیون” و صفحات حاوی “کامیون”، “حمل و نقل”، “علاقه مندان به کامیون”، “صنعت حمل و نقل” و غیره را بازیابی می‌کند. اگر به دنبال گستردهترین کلمات هستید عبارت حمل نقل را با ستاره جستجو کنید.

 1. ‏عبارات خود را محدود کنید.

هرچه عبارات شما محدودتر باشند، می‌توانید نتایج دقیق‌تری بیابید، اما اگر کلمه عام‌تری به‌کار ببرید شما در تعداد منابع یافت شده بیشتر موفق خواهید بود. به عنوان مثال، اگر شما برای “قهوه” جستجو کردید، میتوانید نتایج بیشتری به دست آورید تا بتوانید از آن استفاده کنید. با این حال، اگر شما آن را به “قهوه عربیکا بو داده در دیترویت میشیگان” محدود کردید، نتایج کمتری بدست می‌آید، اما اطلاعات دقیق‌تری خواهید داشت.

 1. از امکانات مجاورتی استفاده کنید.

جستجو از طریق عملگر نزدیک یابی یا مجاورتی در این حالت عبارت مورد نظر را با جستجوی کلیدواژه ها در فاصله دلخواه درج کنید. نوعی خاص از جستجوی عبارتی با قابلیت تعیین ارتباط مکانی و جایگاه کلیدواژه ها نسبت به یکدیگر میسر است. و کاربرد آن محدود کردن دامنه جستجو و جلوگیری از بازیابی ناخواسته است.

عملگرهای مجاورتی بر دو نوع هستند. عملگرهای نزدیک‌یابی و عملگرهای همجواری.  در عملگرهای نزدیک‌یابی جستجوی کلیدواژه ها در فاصله دلخواه صورت می‌گیرد. به ترتیب قرار گرفتن آنها توجه نمی‌شود. نشانه ای مرکب از حرف N و یک شماره در لاتین و عبارت نزدیک و یک شماره در فارسی برای استفاده از این عملگر استفاده می‌شود. برای مثال برای جستجوی «دانش مدیریت» با عملگر نزدیک‌یابی با تایپ «دانش نزدیک۱ مدیریت» نتایج بهتری بدست خواهید آورد.
در عملگرهای همجواری جستجوی کلیدواژه ها در فاصله دلخواه کاربر صورت می‌گیرد. همچنین توجه به ترتیب قرار گرفتن آنها دارای اهمیت است. نشانه ای مرکب از حرفW  و یک شماره در لاتین و عبارت همجوار و یک شماره در فارسی برای استفاده از آن قرار می‌گیرد. برای مثال برای جستجوی «دانش مدیریت» با عملگر نزدیک‌یابی با تایپ «دانش همجوار۱ مدیریت» نتایج بهتری بدست خواهید آورد.

 1. بر اساس فرمت فایل جستجو کنید.

برای آنکه در نتیجه جستجو، نوع فرمت فایل نیز مد نظر قرار بگیرد می‌توانید مثال زیر استفاده کنید. در این حالت می توانید تنها فایل های pdf یا پاورپوینت ppt و یا سایر فرمت های نوشتاری  document را جستجو کنید که بسیار در سرعت دستیابی به اطلاعات می تواند مفید باشد. برای مثال Linux introduction filetype:ppt را  جستجو کنید. کل نتایج بازیابی با فرمت ppt بازیابی می‌شود.

 1. برای تبدیل نرخ ارز از گوگل استفاده کنید.

این مورد در موتور جستجوی گوگل کاربرد دارد. اگر می خواهید نرخ برابری ارز را مثلا نرخ دلار در برابر یورو ، ریال ، یوان چین یا ارز هر کشور دیگری را بدانید کافی است از عبارتی مانند زیر استفاده کنید:

usd in euro

یا می توانید دقیقا مبلغی را که می خواهید این طور وارد کنید: ۱۰۰ usd in rmb

 1. با کلمات هم معنی جستجو کنید.

اگر می خواهید در نتیجه سرچ خود، کلمات مشابه و هم معنی نیز وارد شوند باید از علامت ~ مطابق زیر استفاده کنید. در اینجا کلماتی مانند guide , manual , reference نیز در نتیجه جستجو وارد می شوند:

debian installation ~tutorial

نتیجه‌گیری:

در دوران پژوهش و حتی در کارهای روزمره همواره نیاز به جستجو در بانک‌های اطلاعاتی و موتورهای جستجو داریم. برای صرفه‌جویی در زمان و یافتن نتایج مناسب، تکنیک‌هایی را برای استراتژی جستجو باید در نظر بگیریم. استفاده از چند تکنیک به طور همزمان اطلاعات مناسب‌تری به شما خواهد داد.

 

پاسخی بگذارید

5,143 بازدید از این صفحه انجام شده