کتابخانه شخصی با چندین هزار جلد را در چند دقیقه بسازید

زمانی را تصور کنید که برای پیدا کردن عناوین کتاب پایگاه‌های زیادی را جستجو کرده‌اید. در میان جستجوهایتان دست به ارزیابی زده‌اید. تعدادی از کتاب‌های مناسب را انتخاب کردید. تعدادی از عناوین را نامناسب تشخیص داده‌اید. اما هنوز برای ادامه‌ی کار نیاز به زمان زیادی برای جستجو، بررسی و انتخاب نهایی دارید.

یافتن عناوین مرتبط با موضوع تحقیقی در کتابخانه‌های عمومی و دانشگاهی در سیستم جستجوی کتابخانه و همین‌طور در بین قفسه‌های مختلف کتاب با رده‌های مختلف کار دشواری است. در بانک‌های اطلاعاتی آن‌لاین نیز نیازمند آن هستید که اول از همه زمان زیادی را صرف کنید و لازم است به کتاب‌های انتخاب شده تسلط موضوعی داشته باشید. در پایان پس از یافتن عنوان موردنیاز باید برای ذخیره سازی آن‌ها در پوشه‌های مختلف اقدام کنید.

برای این منظور کاربران و پژوهشگران پژوهیار این شانس را دارند که برای معضل خود از یک راه خلاقانه استفاده کنند. کاربران می‌تواند با مراجعه به بخش فراداده موضوعی پژوهیار، با جستجو در بین دسته‌بندی های انجام شده موضوع مورد نظر خود را بیابند. تنها با یک کلیک مجموعه‌ای بالغ بر ۵۰۰ آیتم کتابشناختی در کتابخانه مجازی ذخیره خواهد شد و برای انتخاب نیز کافی است در کتابخانه پژوهیار آیتم‌های خود را مدیریت کنند.

فراداده چیست؟

فراداده، ابرداده یا متادیتا معادل کلمه ‌Metadata است. تعاریف متعددی از آن ارائه شده است. معمول ترین و قابل فهم ترین معنی آن در دانشنامه کتابداری این‌طور ذکر شده است: « داده‌‌هایی درباره‌ی داده‌ها یا اطلاعاتی درباره‌ی اطلاعات. مثل یک فهرست که شامل اطلاعاتی درباره‌ی اطلاعات کتابشناختی یا نظایر آن است.»

فراداده موضوعی پژوهیار چیست؟

فراداده‌های موضوعی، مجموعه‌ای از اطلاعات کتابشناختی استاندارد و قابل درون‌برد به نرم‌افزار پژوهیار است. این مجموعه‌ها با نظارت و بررسی از میان پایگاه‌های فارسی انتخاب شده‌اند. برای دسترسی مناسب طبقه‌بندی شده‌اند. از این رو برای کارهای پژوهش یک گام از کارهای زمان‌بر و دشوار را برای شما راحت‌تر کرده است.

فراداده موضوعی پژوهیار چه بخش‌هایی دارد؟

فراداده‌ها شامل سه دسته فراداده‌های قرآنی، فراداده‌های نرم‌افزارهای مرکز نور و فراداده‌های دانش بشری که به صورت موضوعی گردآوری شده است.

فراداده‌های قرآنی

در این بخش در دسته‌های ۱۱۴ تایی سوره‌های قرآن قابل ذخیره هستند و اجزای آن شامل نام مترجم، شماره سوره، شماره آیه، نام سوره، متن آیه و ترجمه آیه هستند.

بخش فراداده‌های نرم‌افزارها

شامل اطلاعات کتابشناختی منابع موجود در نرم‌افزارهای نور است که به صورت یکدست جمع‌آوری شده است و تا کنون فراداده تعداد ۵۸ نرم‌افزار گردآوری شده است. این فراداده‌ها بر حسب الفبایی نام نرم‌افزارها مرتب شده است و اجزای آن شامل نام پدیدآور، عنوان منبع، محل نشر، ناشر، سال نشر، زبان،نوبت چاپ و غیره هستند.  فراداده‌های این بخش در موضوعات مختلفی چون فقه و اصول، فلسفه و حکمت، تاریخ و جغرافیا در نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای معتبر مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور موجود هستند. برای مثال اطلاعات کتابشناختی در نرم‌افزارهای چون تراث، شاهنامه فردوسی، جامع الاحادیث و بسیاری از نرم‌افزارهای دیگر در این بخش قابل دسترس است.

بخش دانش بشری

شامل ۲۱ دسته اصلی از دانش بشری است که هرکدام از این ۲۱ دسته نیز به دسته‌های موضوعی دیگری تقسیم می‌شوند. این فراداده ها شامل موارد زیر هستند. هر کدام از مجموعه‌های عنوان شده در حال افزایش و به‌روز رسانی تعداد آیتم در بسته‌های موجود هستند.

  • اسلام (۷زیرمجموعه)=۷۹۷۱فراداده
  • ادیان و مذاهب= ۱۰۵۵فراداده
  • حقوق= ۱۲۲۷ فراداده
  • علوم سیاسی و روابط بین‌الملل= ۵۰۴ فراداده
  • تاریخ، باستان‌شناسی و شرق‌شناسی= ۹۸۶ فراداده
  • زبان و ادبیات (۷ زیرمجموعه) (در حال تکمیل)
  • فلسفه و منطق= ۴۹۷ فراداده
  • اخلاق و فلسفه اخلاق= ۹۰۰ فراداده
  • کلیات و دایره‌المعارف‌ها (در حال تکمیل)

از فراداه موضوعی پژوهیار چکونه استفاده کنیم؟

کاربران به راحتی می‌توانند کل یک دسته یا یکی از دسته‌های فرعی تر را در دسته موضوعی دانلود و یا درون برد کنند که درصورت درون‌برد فراداده مستقیما در نر م‌افزار پژوهیار ذخیره خواهدشد. درمورد نرم‌افزارها و قرآن نیز فراداده‌های هر نرم‌افزار به صورت مجزا و فراداده‌های کل قرآن و یا هر سوره به صورت مجزا قابل ذخیره در نرم‌افزار پژوهیار هستند.

همچنین نوار جستجوی در این بخش وجود دارد، که کاربر به راحتی می‌تواند در آن جستجو کند. پس از بازیابی اطلاعات مورد نظر از طریق کلیک در نرم‌افزار اطلاعات خود را در کتابخانه پژوهیار ذخیره کنید.

سخن آخر

برای راحتی و استفاده از کتابخانه‌های با حجم زیادی از کتاب، در پژوهیار می‌توانید از بسته‌های فراداده موضوعی استفاده کنید. این دسته‌های موضوعی با قابلیت درون‌برد ساده و راحت، مخصوص کاربرانی است که برای جمع آوری دیتاهای خود با مشکل روبرو هستند. لازم به ذکر است فراداده‌های موضوعی در حال تکمیل و به روز رسانی هستند. در صورتی که پیشنهادی در مورد افزوده شدن مجموعه ای را در این بخش دارید، می‌توانید از طریق ایمیل پژوهیار با تیم توسعه پژوهیار در ارتباط باشید.

2 پاسخ ها در “کتابخانه شخصی با چندین هزار جلد را در چند دقیقه بسازید”

پاسخی بگذارید

2,514 بازدید از این صفحه انجام شده