چگونه منابع مرجع انتخاب کنیم؟

منابع مرجع، کمک زیادی در انجام تحقیقات می‌کنند. این منابع با عنوان‌هایی چون دانشنامه‌ها، لغت‌نامه‌ها و دایره‌المعارف برای پژوهشگران نام‌های آشنایی هستند. این منابع مجموعه گسترده‌ای از منابع مرجع تخصصی مفید برای پژوهشگران، مشاغل، دانشجویان و دانش‌آموزان و یا فقط برای پاسخ به یک سوال هستند.

نکاتی که در منابع مرجع باید به خاطر داشته باشید

۱٫ امروزه منابع دیجیتال در فرمت‌های آنلاین، سی‌دی یا دی وی دی حتی سریع‌تر تحقیق را انجام می‌دهند. یادگیری چگونه به انتخاب نرم‌افزار مرجع برای رفع نیازهای خود مجموعه مرجع کمک زیادی در انجام تحقیقات است.

۲٫ توجه کنید که در ابتدا نیازهای مرجع خود را باید ارزیابی کنید. آیا شما نیاز به یک مجموعه مرجع عمومی دارید یا یک منبع تخصصی؟ بعضی از منابع مرجع، مانند کتاب‌های مرجع چند جلدی  اطلاعات خلاصه تر به صورت چکیده و یک جلدی ارائه می‌کنند. در صورتی که نیاز شما کوتاه است، بخشی از آن را پیش ببرید.

۳٫ منابع مرجع در کتابخانه‌ها بیابید. بسیاری از کتابخانه‌های دانشگاهی و کتابخانه‌های عمومی به منابع مرجع دسترسی دارند. این منابع امکان دسترسی به منابع را به صورت اشتراک به مراجعان می‌دهند.

۴٫ بسیاری از منابع مرجع نیازی به خواندن از ابتدا تا انتها را ندارند. بلکه پاسخ شما در یکی از بخش‌های آن وجود دارد. بنابراین در زمان مطالعه منابع مرجع به فهرست الفبایی و نمایه‌های موجود در آن مراجعه کنید.

۵٫ بسیاری از منابع دایره المعارفی امروزه به صورت آنلاین در وب‌سایت‌ها قرار دارند: برای مثال دایره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی، دانشنامه جهان اسلام و…

۶٫ مرجع در لغت به معنی بازگشت یا محل رجوع است. بخش مرجع در کتابخانه‌ها قسمتی از کتابخانه است که درآن منابع مرجع نگهداری و به ارائه خدمات مرجع می پردازد. این منابع اغلب امانت داده نمی‌شود. برای مطالعه آن باید در محل کتابخانه از آن استفاده کنید. 

۷٫ انواع منابع مرجع برای استفاده‌های مختلف به کار گرفته می‌شوند. برای مثال کتابشناسی، دایره‌المعارف، واژه‌نامه، سالنامه، نمایه‌نامه‌ها، زندگی‌نامه‌ها و… فهرست این منابع را می‌توانید در اینجا ببینید.

 ۸٫ ذخیره سازی مقالات در منابع مرجع برای استناددهی را می‌توانید در نرم‌افزار پژوهیار استفاده کنید. برای این منظور کافی است از آیتم مدخل لغت نامه و مقاله دانشنامه استفاده کنید.

جمع بندی: 

منابع مرجع یکی منابعی است که در پژوهش بسیار مورد استفاده پژوهشگران قرار می‌گیرد. معمولا برای کسب اطلاعات آماری از جمله تاریخچه، مقدار و اندازه و… به سراغ منابع مرجع می‌رویم. برای استفاده از این منابع باید اطلاعات مناسب داشته باشیم. با مطالعه چند نکته‌ای که ذکر شد می‌توانید استفاده مناسبی از منابع مرجع داشته باشید.

پاسخی بگذارید

471 بازدید از این صفحه انجام شده