ضریب تاثیر مجلات‌(Impact Factor) را چگونه پیدا کنیم؟

آشنایی با ضریب تاثیر مجلات

ضریب تاثیر(Impact Factor) به صورت سالانه توسط موسسه اطلاعات علمی تامسون (ISI) در قالب JCR منتشر می‌شود. ضریب تاثیر یک شاخص کمی است. این شاخص به ارزیابی، مقایسه و رتبه‌بندی نشریات علمی در رشته‌های مختلف در سطح ملی و بین‌المللی می‌پردازد. همچنین نشان‌دهنده فراوانی استنادهایی است که در طول یک دوره زمانی مشخص به یک مقاله چاپ شده در یک نشریه داده می‌شود.

این شاخص از آن‌جا دارای اهمیت است که انتشار مقاله با ضریب تاثیر بالا، شانس خوانده شدن آن را نیز افزایش می‌دهد. از این رو پژوهشگران برای انتشار مقالات خود همواره به دنبال مجلاتی با ضریب تاثیر بالا هستند.

محاسبه فرمول ضریب تاثیر

 دو نوع ضریب تاثیر وجود دارد؛ ضریب تاثیر ۲ ساله و ضریب تاثیر ۵ ساله. نحوه محاسبه آنها شبیه به هم است. برای مثال برای سال ۲۰۱۷ این فرمول به صورت زیر محاسبه می‌شود:

ضریب تاثیر دو ساله: استنادهای دریافت شده در سال ۲۰۱۷ توسط مقالات چاپ شده در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ تقسیم بر مجموع مقالات چاپ شده در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵

ضریب تاثیر پنج ساله: استنادهای دریافت شده در سال ۲۰۱۷ توسط مقالات چاپ شده در سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ تقسیم بر مجموع مقالات چاپ شده در سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶

چگونه ضریب تاثیر مجله بین المللی را پیدا کنیم؟

علاوه بر آن‌چه که در مورد انتشار سالانه توسط بنیاد تامسون گفته شد، سایت‌های زیر با قابلیت جستو‌جوی بسیار ساده می‌توانند، اطلاعات مربوط به ضریب تاثیر مجلات را در اختیار قرار دهند. همچنین به طور معمول ضریب تاثیر مجلات در صفحه ابتدایی نشریه ذکر شده است. برای آشنایی با ضریب تاثیر مجلات به صفحه اصلی آن مراجعه کنید.

http://medsciediting.com/sci

http://www.bioxbio.com/if

http://www.scimagojr.com

www.citefactor.com

چگونه ضریب تاثیر مجله ملی در ایران را پیدا کنیم؟

در ایران، پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) به انتشار فهرست مجلات دارای ضریب تاثیر می‌پردازد. برای آگاهی از اعتبار مجله بهتر است سری به این پایگاه بزنید و لیست نشریات آن را مرور کنید. همچنین پایگاه زیر در پیدا کردن ضریب تاثیر مجلات ملی بسیار کارآمد است.

 

http://impactfactor.ir

 

نرم‌افزار پژوهیار به منظور پایبندی به رسالت خود در پشتیبانی از شیوه‌های استنادی نشریات و مجلات داخلی، روندی را در پیش گرفته است، که مجلات علمی و پژوهشی با ضریب تاثیر بالا را شناسایی کند و برای پیاده سازی شیوه‌های استنادی آن‌ها اقدام کند. برای سفارش شیوه‌نامه‌های مجلات می‌توانید از فرم سفارش شیوه‌نامه مجلات استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

برای اطمینان از اعتبار مجلات ملی و بین‌المللی، یک شاخص اصلی ضریب تاثیر است. این شاخص نقش بسزایی در انتخاب مجلات برای انتشار مقالات دارد. از پژوهشگران حرفه‌ای انتظار می‌رود پیش از اقدام به انتشار مقاله خود در نشریه، این شاخص اصلی را در نظر گرفته باشند.

یک پاسخ در “ضریب تاثیر مجلات‌(Impact Factor) را چگونه پیدا کنیم؟”

پاسخی بگذارید

65,857 بازدید از این صفحه انجام شده