لوگوی بلاگ پژوهیار

چهار گام در نصب نرم‌افزار پژوهیار

به گروه کاربران پژوهیار خوش‌آمدید. برای استفاده آسان و راحت از نرم افزار راهنمای چهار مرحله ای پژوهیار را در زیر بخوانید.

  1. نرم افزاری با ظاهری ساده و قاب‌های سه‌گانه.

قاب‌های سه گانه نرم افزار در وهله اول توجه مخاطب را به خود جلب می کند. کارکرد این نرم افزار از ستون سمت راست شروع شده و به ستون سمت چپ ختم می شود. در ابتدا یک پوشه یا پرونده با نام دلخواهتان در ستون سمت راست یا همان ستون کتابخانه تان ایجاد کنید. برای اینکار روی دکمه مجموعه جدید کلیک کنید. بعد از ایجاد کتابخانه دلخواهتان، باید مانند هر کتابخانه دیگری آنرا پر کنیم. این کار در پژوهیار به دو طریق دستی و خودکار امکانپذیر است. در این قسمت مدل دستی آن توضیح داده می شود و در بخش بعدی به مدل خودکار آن می پردازیم.

بر روی دکمه آیتم جدید که در کنار دکمه مجموعه جدید قرار دارد کلیک کنید. یک منوی آبشاری باز می شود که انواع و اقسام آیتم ها را نمایش می دهد، از کتاب مقدس قرآن گرفته تا مقاله مجله، پایان نامه، مقاله کنفرانسی و بسیاری از منابع دیگر. پژوهیار برای هرگونه منبعی که بخواهید به کتابخانه تان اضافه کنید، آیتمی در نظر گرفته است. با انتخاب یکی از آنها، یک آیتم به ستون وسطی نرم افزار و در واقع به کتابخانه مدنظرتان اضافه می شود.

حال به سراغ ستون سوم و آخر می‌رویم. در این ستون، متناسب با آیتمی که در مرحله قبل انتخاب نمودید، فیلدهای متعدد و مختلفی نمایش داده می شوند. هنگامیکه به صورت دستی ورود اطلاعات میکنیم، شما باید تک تک فیلدهای متناسب با آیتم انتخابی تان را خودتان پر نمایید. مثلا اگر آیتم کتاب را انتخاب کرده باشید، باید به ترتیب فیلدهای عنوان کتاب، نویسنده یا نویسندگان، چکیده، و دیگر فیلدها را پر نمایید.

شما کارکردهای اولیه نرم افزار را تا به اینجا فراگرفتید. برای آشنایی با امکانات هر یک از دکمه‌های پژوهیار، کافی است با کلیک بر روی آیتم «راهنمای سریع پژوهیار» در قاب اصلی، با امکانات و ابزارهای آن آشنایی پیدا کنید.در قسمت بالای نرم‌افزار نیز در بخش «راهنما» قسمتی با نام « راهنما و پشتیبانی» و « راهنمای سریع» وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید.

۲. به راحتی و به صورت خودکار از وب اطلاعاتتان را در پژوهیار ذخیره و سازماندهی کنید.

همانطور که در بخش اول گفتیم، علاوه بر روش دستی، روش خودکاری نیز برای ورود اطلاعات به پژوهیار برای شما وجود دارد. در واقع شما می توانید تنها با یک کلیک به صورت خودکار به ستون دوم خود منبعی اضافه کنید و فیلدهای ستون سوم را نیز پر شده داشته باشید.
به منظور دریافت و ورود اطلاعات به صورت آنلاین و خودکار به نرم افزار پژوهیار باید رابط مرورگرهای مختلف را که در قسمت سمت چپ نرم افزار با آیکن‌های کروم، فایرفاکس و اپرا مشخص شده اند، نصب نمایید. رابط (connector) مرورگرهای پژوهیار، امکانی است که از طریق نصب آن‌ها در هر یک از مرورگرها ارتباط با نرم افزار پژوهیار برقرار می شود و توانایی ذخیره اطلاعات از پایگاه‌های اطلاعاتی در کتابخانه «پژوهیار» میسر می‌شود.
اگر هر یک از سه مرورگر نام برده شده را روی سیستم تان نصب داشته باشید، تنها برای شما لینک نصب رابط مرورگر نمایان خواهد شد. اما در صورت عدم نصب مرورگر، پیغامی ظاهر می‌شود که ابتدا مرورگر مورد نظر را نصب کنید. نصب رابط مرورگرها  از این لینک امکان‌پذیر است. پس از نصب رابط مرورگر پژوهیار، در گوشه سمت راست نوار آدرس مرورگر شما، و در کنار سایر افزونه‌هایتان، آیکون هایی مانند   نشان داده می شوند که بیانگر این است که شما می‌توانید از پایگاه های پشتیبانی شده توسط پژوهیار، فقط با یک کلیک اطلاعات را به نرم افزار پژوهیار منتقل نمایید. تفاوت این علائم در صفحات مختلف وب، به تفاوت در نوع آیتم انتخابی شما بستگی دارد. مثلا آیتم پایان نامه با آیکون ، آیتم کتاب با آیکون، آیتم مقاله با آیکون و آیتم فیلم با آیکون نمایش داده می شوند.

لطفا راهنمای رابط پژوهیار را نیزمطالعه بفرمایید. این رابط‌ها به شما کمک می‌کنند اطلاعات کتابشناختی منابع خود را با چند کلیک در کتابخانه بیافزاید. فهرست پایگاه‌هایی که پژوهیار از آنها پشتیبانی می کند و شما می توانید به راحتی و به صورت آنلاین پس از نصب مرورگر مدنظرتان، اطلاعاتتان را در پژوهیار ذخیره نمایید، را در این لینک ببینید.

  1. به نرم افزار Wordتان سری بزنید.

با نصب نرم افزار پژوهیار، یک افزونه با عنوان Pajoohyar در کنار سایر گزینه ها به نوار بالای Word شما اضافه می شود. افزونه Word پژوهیار به شما کمک می کند تا به راحتی بتوانید به منابعی که در مراحل یک و دو چه به صورت دستی و چه به طور خودکار از وب در نرم افزار ذخیره کرده اید، استناد بدهید. در واقع این بخش از نرم افزار پژوهیار به درد کسانی میخورد که می خواهند پایان نامه، مقاله، کتاب و … بنویسند.

هر دانشگاهی برای نوشتن پایان نامه و یا هر مجله و کنفرانسی برای نوشتن مقاله، شیوه خاصی را برای استناددهی معرفی می کند که معمولاً پیاده سازی آن بسیار سخت است و متاسفانه هنوز افرادی به صورت دستی و با مشقت فراوان اینکار را انجام می دهند! اما شما که نرم افزار را خریده اید، می توانید به سادگی و به صورت خودکار طبق شیوه درخواستی مجله، کنفرانس یا دانشگاه مدنظرتان، به استناددهی بپردازید. کافی است در افزونه ورد پژوهیار، دکمه تنظیمات را بزنید و شیوه نامه مدنظرتان را از میان انبوه شیوه نامه هایی که نرم افزار برای شما آماده کرده است، انتخاب نمایید.

در مرحله بعد، با زدن دکمه درج استناد، منبعی از کتابخانه تان که میخواهید به آن استناد بدهید را انتخاب نموده و دکمه تایید را بزنید. به همین سادگی استناد درون متن شما ایجاد شد. در مرحله آخر، برای اینکه به صورت خودکار کتابنامه شما نیز ایجاد شود، دکمه درج کتابنامه را بزنید. تبریک می گوییم، شما دیگر به استناددهی خودکار مسلط شدید. پس به راحتی به دیگر منابعتان استناد بدهید.

  1.  در هر جا و در هر زمان پژوهیار را در دسترس تان داشته باشید.

یکی از ویژگی‌های کاربردی و مهم نرم‌افزار «پژوهیار» استفاده از امکان همزمان‌سازی است. با استفاده از این امکان داده‌های شما در هر زمانی برای استفاده در دسترستان قرار می‌گیرند. با استفاده از این ویژگی بسیار کاربردی، تمام اطلاعات شما به سادگی در یک کتابخانه آنلاین (ابرپژوهیار) به اسم خودتان ذخیره می شود و علاوه بر اینکه شما از این پس یک کتابخانه آنلاین دارید که از هر جایی که بخواهید می توانید به اطلاعات آن دسترسی داشته باشید، می توانید از اطلاعات موجود در یک سیستم تان، بدون انتقال هیچگونه داده و اطلاعاتی، در سیستم های دیگرتان در محل کار یا دانشگاه نیز استفاده نمایید. در واقع با هر بار فشردن دکمه همزمان سازی که به صورت در نرم افزار قابل مشاهده است، تمامی اطلاعات جدیدی که به نرم‌افزار افزوده شده است در ابر پژوهیار ذخیره شده و به سادگی در پژوهیار نصب شده شما در سیستم‌های دیگر به‌روزرسانی خواهد شد.

 برای استفاده از این امکان، ابتدا باید یک اکانت در آی نور بسازید. سپس با اکانت خود سریال پژوهیار را در ابر ثبت کنید. سپس اطلاعات کاربری اکانت خود را در آیکن همزمان‌سازی وارد کنید و داده‌های خود را همزمان کنید. برای اطلاعات بیشتر راهنمای امکان همزمان‌سازی را بخوانید

 از پژوهش‌تان لذت ببرید.

پس از آن‌که همه مراحل بالا را به ترتیب انجام دادید، می‌توانید به کمک نرم‌افزار پژوهیار از پژوهش خود لذت ببرید. ممکن است در حین کار و استناددهی با سوالاتی روبرو شوید. برای پیدا کردن پاسخ سوالات خود راهنمای پژوهیار را در اینجا ببینید. همچنین به پرسش‌های متداول سری بزنید.

برای گزارش خطا نیز می‌توانید از این لینک یا از طریق نرم‌افزار در تب راهنما بخش «گزارش خطا از طریق نرم‌افزار» اقدام کنید. در نهایت برای هرگونه سوالی در مورد کارکرد نرم افزار اصلا درنگ نفرمایید و برای ارتباط مستقیم و سریع با همکاران پشتیبانی و ارتباط با مشتریان پژوهیار در تلگرام به آدرس https://t.me/pajoohyaradmin برای ما پیام بگذارید.

 

پاسخی بگذارید

2,983 بازدید از این صفحه انجام شده