چهار روش ساده برای ذخیره‌سازی اطلاعات

rx online

بهترین راه ذخیره اطلاعات چیست؟ این سؤالی است که بسیاری از پژوهشگران از خود می‌پرسند و برای پیدا کردن بهترین راه جستجوهای زیادی می‌کنند. جواب ساده سؤال را باید در این عبارت جستجو کنیم «چه نوع اطلاعاتی را می‌خواهید ذخیره کنید؟»

  • آیا پژوهشگری هستید که بیشتر اطلاعات شما چاپی است و شامل کتاب، پایان‌نامه، مقالات و … است.
  • آیا بیشتر به جستجوی تحت وب علاقه دارید و اطلاعات را آنلاین دریافت می‌کنید؟
  • با مقالات انگلیسی سر و کار دارید و از شناسه DOI برای ذخیره مقالات استفاده می‌کنید؟

پاسخ به این‌گونه پرسش‌ها راه را برای پیدا کردن یک ابزار ذخیره‌سازی راحت‌تر می‌کند.

نرم‌افزار پژوهیار که یکی از کارکردهای اصلی آن مجموعه‌سازی و ذخیره‌سازی است، راه‌های متنوعی متناسب با نیاز کاربر برای ذخیره اطلاعات در نظر گرفته است. برای این‌که با این روش‌ها آَشنا شوید این نوشتار را دنبال کنید.

 

  • روش ورود منابع و مآخذ به‌صورت دستی (تایپ اطلاعات)

 

با زدن دکمه «آیتم جدید» در نوار ابزار «پژوهیار» و انتخاب نوع منبع مناسب برای آیتم، می‌توان آیتم‌ها را به‌صورت دستی اضافه کرد. با انتخاب نوع آیتم، فیلدهای فراداده متناسب در ستون سمت چپ ظاهر می‌شوند. مثلاً اگر نوع آیتم، «برنامه تلویزیونی» یا «فیلم» انتخاب شود، فیلدهایی مثل کارگردان، ژانر، شماره اپیزود، شبکه، زمان اجرا و … ایجاد می‌شوند. علاوه بر انعطاف‌پذیری که افزودن آیتم موردنیاز و ورود اطلاعات آن به‌صورت دستی ایجاد می‌کند، استفاده از آن برای وارد کردن منبع‌های اصلی مهم خواهد بود.

 

 

  • روش ورود منابع و مآخذ از طریق جستجو در پایگاه‌ها و بانک‌های اطلاعاتی


نرم‌افزار پژوهیار از بانک‌های اطلاعاتی در زبان فارسی و انگلیسی پشتیبانی می‌کند و با جستجو در هر یک از آن‌ها به ذخیره اطلاعات در مجموعه‌های موجود در کتابخانه پژوهیار تنها با چند کلیک ساده بپردازید.

برای این روش کافی است اول وارد سایت موردنظرتان بشوید، جستجو کنید، در قسمت نمایش اطلاعات در قسمت آخر نوار آدرس علامت ظاهر می‌شود. که با کلیک بر آن می‌توانید اطلاعات را ذخیره کنید.

 


نکته: اگر اطلاعاتی را که پیدا کردید را در صفحه مجزا بازکنید آیکن نمایش‌دهنده در انتهای آدرس بار با نوع اطلاعاتتان تغییر می‌کند، برای مثال برای مقاله آیکن و برای پایان‌نامه با این آیکن روبرو می‌شوید.

برای آگاهی از فهرست پایگاه‌های پشتیبانی پژوهیار این لینک را ببینید.

 

  • روش ذخیره به‌صورت روش راست کلیک بر نتایج جستجوی پایگاه‌ها


در صفحات پایگاه‌های اطلاعاتی وقتی‌که کلیک راست کنید، گزینه‌ای به نام «پژوهیار» وجود دارد که می‌توان از این طریق نیز نتایج را در کتابخانه «پژوهیار» ذخیره نمود؛ و در این گزینه اگر بر یک یا چند نتیجه جستجو کلیک راست نمایید گزینه‌های ساخت آیتم جدید از این صفحه، ذخیره پیوند به‌صورت یک آیتم «پژوهیار» مشاهده می‌شود.

 

 

  • روش افزودن آیتم‌ها با شناسه


پژوهیار می‌تواند با دریافت شابک یا DOI (شناسه منابع دیجیتال) به‌طور خودکار همه اطلاعات کتابشناختی آیتم موردنظر را به کتابخانه اضافه کند. این کار با زدن دکمه / «افزودن آیتم با شناسه» در نوار ابزار «پژوهیار» و وارد کردن شابک یا شناسه دیگر انجام می‌شود.

 

 

بهترین راه کدام است؟

بهترین، ساده‌ترین، راحت‌ترین راه‌ها برای ذخیره اطلاعات به نحوه کارکرد و مسیر پژوهش شما بستگی دارد. برای این‌که بتوانید بهترین راه را انتخاب کنید، لازم دارید در ابتدا از نحوه و ذخیره اطلاعاتتان مطمئن شوید. همچنین در بیشتر مواقع فقط یک راه چاره‌ساز نیست و در مواقع مختلف از هرکدام از روش‌ها می‌توانید سود ببرید.

پاسخی بگذارید

2,468 بازدید از این صفحه انجام شده