چطور برای مقاله چکیده بنویسیم؟!

اگر شما نیاز به نوشتن چکیده مقاله علمی داشته باشید، باید بکوشید عصاره مقاله خود را استخراج کنید. چکیده در واقع، یک خلاصه کوتاه و مستقل از کار یا مقاله است. این خلاصه باید برای دیگران به عنوان یک مرور کلی استفاده شود. به طور کلی چکیده، آنچه را در مقاله خود انجام می دهید توصیف می‌کند.

مقاله می‌تواند شامل هر موضوعی باشد، می‌تواند یک آزمایش علمی یا یک مقاله تحلیل ادبی باشد. چکیده به خواننده کمک کند که مقاله را درک کند و به افرادی که در جستجوی این مقاله هستند، کمک کند تا تصمیم بگیرند که آیا قبل از خواندن تمام مقاله، اهداف خود را در این مقاله می‌توانند برآورده سازند یا خیر.

برای نوشتن چکیده، نیاز است ابتدا مقاله خود را تکمیل کنید. سپس خلاصه ای را بنویسید که هدف، مشکل، روش‌ها، نتایج کار شما را مشخص کند. پس از اینکه جزئیات را نوشتید، مواردی که نیاز دارید در قالب صحیح بگنجانید. از آنجا که چکیده، یک چشم‌انداز کلی از خلاصه‌ی از کار شما است، می‌توانید در قالب چند پاراگراف ارائه دهید. در زیر مراحل نگارش چکیده را مرور می‌کنیم.

  1. ابتدا مقاله خود را بنوسید.

حتی اگر یک دید کلی در مورد مقاله دارید و در آغاز کار هستید، چکیده به عنوان خلاصه ای از کل مقاله شما در نظر گرفته می‌شود. در واقع چکیده به جای معرفی موضوع شما، یک مرور کلی از همه چیزهایی است که در مقاله شما نوشتید یا قرار است بنوسید. پس از اتمام مقاله خود، چکیده مقاله خود را بازنگری کنید.

حتی اگر شما اطمینان دارید چه مواردی در مقاله ذکر می‌شود، همیشه چکیده را در پایان مقاله مرور کنید. شما می توانید چکیده بسیار دقیق تر را بدست آورید. در واقع نیاز است چکیده‌ای که قبل تر تولید کردید را چکیده‌تر کنید.

  1. بررسی و درک هر گونه نیازمندی برای نوشتن چکیده

مقاله ای که در حال نوشتن آن هستید، احتمالا دارای رهنمودها و الزامات خاص است. چه در نشریات علمی و پژوهشی، چه در یک کلاس، و چه در بخشی از یک پروژه کاری یا پایان‌نامه همواره پیش‌نیازها و فرمت‌های خاصی وجود دارد. قبل از اینکه شما شروع به نوشتن کنید، به بخش یا دستورالعمل‌هایی که شما با آنها معرفی کردید مراجعه کنید. تا مسائل مهم را به خاطر بسپارید. سپس سعی کنید تمام این دستورالعمل‌ها و فرمت‌ها را به نحوی در چکیده بگنجانید. علاوه بر آن بررسی کنید که موارد زیر در چکیده موجود باشد.

  • حداکثر یا حداقل تعداد کارکتر در چکیده وجود دارد؟
  • آیا الزامات سبک نگارش شما رعایت شده است؟
  • آیا شما برای یک استاد چکیده را نوشتید یا برای یک نشریه؟ سبک این دو نگارش با یکدیگر متفاوت است.

۳٫مخاطبان خود را در نظر بگیرید

چکیده‌ها برای کمک به خوانندگان کار شما نوشته شده است. به عنوان مثال، در نشریات علمی، چکیده به خوانندگان اجازه می دهد تا به سرعت تصمیم بگیرند که آیا تحقیق مورد بحث به اهداف آن‌ها نزدیک است یا خیر؟ چکیده‌ها همچنین به خوانندگان شما کمک می کند به سرعت به بحث خود را دنبال کنند. آیا دانشگاهیان دیگر در  رشته‌های دیگر، این چکیده را می خوانند؟ بعضی از لغات را برای خوانندگان سایر رشته‌ها به صورت واضح بیان کنید.

۴٫نوع انتزاعی که باید بنویسید را تعیین کنید.

اگر چه تمام خلاصه ها اساساً یک هدف را دنبال می‌کنند. دو سبک اصلی چکیده وجود دارد: توصیفی و آموزشی. ممکن است یک سبک خاص توسط نشریه یا دانشگاه به شما ابلاغ شود. اگر اجبار به سبک خاصی نبود، شما باید تعیین کنید که برای مقاله  شما چه سبکی مناسب‌تر است. به طور معمول، خلاصه های آموزنده برای تحقیقات بسیار طولانی تر و فنی استفاده می شود در حالی که خلاصه های توصیفی برای مقالات کوتاه تر بهتر است.

چکیده توصیفی، هدف و روش تحقیق شما را توضیح می دهد اما بخش نتایج را کمتر پوشش می‌دهند. این نوع از چکیده معمولا تنها ۱۰۰ تا ۲۰۰ کلمه هستند.

چکیده‌های آموزشی نیز وجود دارند که فارغ از سبک‌ها متداول، یک مرور کلی از همه چیز را در تحقیق خود از جمله نتایج ارائه می دهند. این ها خیلی طولانی تر از چکیده‌های توصیفی هستند و می توانند از هر یک پاراگراف به یک صفحه کامل باشند.

اطلاعات پایه در هر دو سبک چکیده، یکسان است، با تفاوت اصلی این است که نتایج فقط در یک مرور آموزشی و با هدف آموزش گنجانده شده است. چکیده آموزشی بسیار طولانی‌تر از توصیفی است. نوعی از چکیده نیز با نام چکیده انتقادی نامیده‌ می‌شود. مورد استفاده بیشتر این چکیده‌ها در نشریات نقد و بررسی و به منظور آشنایی خوانندگان با معایب و مزایایی مقاله نگاشته شده است. این نوع از چکیده کمتر در نشریات علمی و پژوهشی به چشم می‌خورد.

نتیجه‎‌گیری:

هنر چکیده نویسی برای پژوهشگر بسیار دارای اهمیت است. نگارش مقاله بدون چکیده عملاً ممکن نیست. چکیده‌ها به خوانندگان برای انتخاب مقاله مناسب کمک می‌کند. با رعایت نکات مهم در چکیده‌نویسی، ارزش مقاله و همچنین شانس خوانده شدن مقاله توسط خواننده مناسب افزایش خواهد یافت. برای هر مقاله سبکی از چکیده مناسب است. با تمرین و رعایت نکات مهم در چکیده نویسی می‌توانید در نگارش چکیده ماهر شوید. لازم به ذکر است در نرم‌افزار پژوهیار فیلد چکیده برای بیشتر آیتم‌های کتابشناختی موجود است. پژوهشگران می‌توانند چکیده مقاله‌های مورد مطالعه خود را در این فیلد نگهداری کنند.

برگرفته از:

https://www.wikihow.com/Write-an-Abstract

پاسخی بگذارید

1,414 بازدید از این صفحه انجام شده