پژوهش در کتابخانه

یادگیری نحوه انجام تحقیقات در یک کتابخانه، مهارتی مهمی است که در طول حیات پژوهشی خود باید داشته باشید. اگر چند ماه یا چند سال برای تحقیق در مورد پایان‌نامه یا کتابی جستجو کردید و آن را نیافتید، بهتر است روشهای تحقیقاتی خود را اصلاح کنید. اکثر مردم، در یک مدت زمان محدود به صورت جدی‌تری کار می کنند .زمانی که از آن‌ها خواسته می‌شود برای دانشگاه یا محل کار خود پژوهشی انجام دهند، زمان دستیابی به اطلاعات برای آن‌ها بسیار مهم می‌شود. فراگیری استفاده از  یک کتابخانه در یک مدت زمان فشرده؛ پژوهش شما را کارآمدتر خواهد کرد. از این رو نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

۱٫ موضوع خود را با انجام مطالعه زمینه‌ای آغاز کنید.

یک نگاه سریع به برخی از اطلاعات اساسی در مورد موضوع انتخاب شده خود را نشان می دهد که محدوده اطلاعات موجود است. یک راه سریع برای شروع این است که فقط موضوع را در دایره المعارف جستجو کنید. اگر شما نمی توانید اطلاعات اولیه کافی در مورد موضوع انتخاب شده خود را در دائره المعارف پیدا کنید، باید اطلاعات عمیق‌تر و محدودتری در مورد موضوع خود داشته باشید، تا در دایره المعارف تعاریف را بیابید.

۲٫از کتابدار  برای شروع کار خود کمک بخواهید.

به عنوان مثال، اگر شما می خواهید برخی از اطلاعات زمینه‌ای در صنعت لبنی، سوالات خود را با این عبارت ها را فرموله کنید:

آیا اطلاعات کلی درباره صنعت لبنیات دارید؟

برخی از مسائل مربوط به هورمون ها و تولید شیر چیست؟

کجا می توانم اطلاعاتی در مورد مزایای شیر آلی پیدا کنم؟

کجا می توانم برخی از زمینه / تاریخ در صنعت لبنیات در اروپا پیدا کنم؟

چه کسی با اختراع ماشین آلات دوشش اتوماتیک مشغول به کار بود؟

۳٫موضوع خود را عمیق کنید.

اگر اولین تلاش‌های تحقیقاتی شما است، اطلاعات زیادی را ارائه ندهید. موضوع را محدود کنید یا گسترش دهید. این موضوع بویژه زمانی که محدودیت زمانی جدی داشته باشید بسیار بیشتر است. به طور کلی دشوار است اطلاعات جامعی از موضوع را بیان کنید. به این منظور موضوع خود را به یک قسمت عمیق تر برسانید. در کتابخانه به دنبال آن موضوع بگردید.

۴٫ سیستم امانت کتابخانه ای را دنبال کنید.

اگر شما امکان امانت بین کتابخانه ای در بین دانشکده‌های خود را دارید، از آن استفاده کنید. می‌توانید منابع بیشتری در مورد موضوع خود در کتابخانه‌های بیشتری بیابید.

۵٫ کتابداران مرجع می توانند به شما بسیار سریعتر کمک کنند.

اگر درخواست پژوهش شما خاص باشد. به کتابدار مرجع در مورد موضوعی که می‌خواهید، مراجعه کنید.  آنچه را که قصد دارید تحقیق کنید را با اطلاعات جامع بگویید. با توجه به آنچه شما نیاز به اطلاعات متفاوت خواهد بود دارید. آیا می خواهید یک سخنرانی کوتاه بنویسید؟ آیا شما برای یک پایان نامه کار می کنید؟ آیا قرار است، شما خلاصه ای کوتاه از موضوع را بنویسید یا یک مقاله ۲۰ صفحه ای در مورد آن بنویسید؟

۶٫ به کتابدار مرجع فرصتی برای کمک به تحقیقات‌تان ببرید.

به کتابدار تاریخچه ای که قبلا جستجو کرده‌اید را بگویید. چه معیارهای جستجو مورد استفاده شما بوده است. نیازهای خود را مشخص کنید، اگر کل چیزی است که  نیاز دارید در یک موضوع است، یک سوال مرجع اساسی  را مطرح کنید.
انتظار نداشته باشید، یک کتابدار مرجع بتواند همه پاسخ ها را برای شما ارائه دهد. یک کتابدار مرجع می‌تواند شما را به منابع و اطلاعات مربوطه که نیاز دارید هدایت کند.

نتیجه‌گیری:

پژوهش در کتابخانه یکی از مراحل مهم در یافتن اطلاعات است. بسیاری از کتابخانه‌های عمومی، دانشگاهی و تخصصی آمادگی ارائه خدمات به پژوهشگران هستند. در پژوهش خود علاوه بر جستجو در وب‌سایت‌ها و منابع اینترنتی به کتابخانه‌ها و کتابداران برای پژوهش خود مراجعه کنید.

برگرفته از :

https://www.wikihow.com/Do-Research-in-a-Library

پاسخی بگذارید

1,103 بازدید از این صفحه انجام شده