پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

rx online

یکی از پایگاه‌های بسیار کارآمد در زمینه استنادی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام است. این پایگاه دارای بخش‌های مختلفی است. برای نمونه سامانه نشریات علمی جهان اسلام، نمایه استنادی علوم ایران، رصدخانه علم جهان اسلام  رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی ایران، همایش‌های معتبر ISC و رتبه‌بندی و موسسات پژوهشی کشورهای اسلامی را شامل می‌شود.

هر کدام از این بخش‌ها برای نیاز پژوهشگران بسیار اهمیت دارد. اطلاعات استنادی که از این بخش‌ها استخراج می‌شود برای بسیاری از تحلیگران حوزه وب دارای اهمیت است. در این نوشتار دو امکان بسیار مهم این پایگاه معرفی می‌شود.

گزارش تولید علمی ایران بر حسب گزارش ISC

پس از کلیک بر روی نقشه ایران در بخش رصد نامه علمی می‌توانید گزارش زیر را مشاهده کنید:

کشور ایران
سال: ۲۰۱۷
منطقه: خاورمیانه
تعداد اسناد: ۵۱۰۷۱
درصد اسناد جهان: ۱٫۸۳٪
درصد مدارک منطقه: ۳۰٫۱۲٪
رتبه در جهان بر اساس تعداد اسناد: ۱۶
رتبه در منطقه بر اساس تعداد اسناد: ۱

سامانه نشریات علمی جهان اسلام

سامانه نشریات علمی جهان اسلام به بررسی، ارزیابی و رتبه بندی نشریات معتبر می پردازد. روش کمی مورد استفاده، مبتنی بر میزان استفاده نویسندگان و در سطحی باالتر، نشریات از نشریات و مجموعه مقاالت آنها، بنیانگذاری شده است. این روش یکی از روشهای متداول در علم سنجی است که موسسات سنجش و اندازه گیری مانند موسسه اطالعات علمی برای سالیان نسبتاً طوالنی از آن استفاده می کنند. این سامانه به نشانی ir.gov.isc.jcr://http به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در دسترس است.

چه استفاده‌هایی می‌توان از پایگاه استنادی جهان اسلام کرد؟

با توجه به روند رو به رشد در حوزه تولید مقالات علمی در ایران، می‌توان با استفاده از این پایگاه‌، به مهم‌ترین مقالات با بالاترین استناد دست پیدا کرد. بنابراین پژوهشگران می‌توانند با مراجعه به این پایگاه و بررسی شاخص‌های استنادی به انتخاب مجلات در حوزه موضوعی خود برای ارسال مقاله بپردازند. همچنین سایر نرم‌افزارهای فعال در حوزه استناددهی همانند نرم‌افزار پژوهیار بدلیل بالابردن سرعت استناددهی می‌تواند به پژوهشگران در انتشار بیشتر مقالات علمی یاری برساند.

نتیجه‌گیری:

اطلاعات مربوط به تولیدات علمی همواره یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی است. اطلاعات جامع در مورد تولیدات علمی کشور به پژوهشگران و سرمایه‌گذاران بسیار کمک خواهد کرد. پایگاه استنادی جهان اسلام بر حسب ضرورت به ارائه آمار و اطلاعات مهم در زمینه تولیدات علمی می‌پردازد.

منبع:
https://isc.gov.ir/fa

 

پاسخی بگذارید

739 بازدید از این صفحه انجام شده