نرم‌افزارهای نور و کاربرد آن‌ها

نرم‌افزارهای نور کدامند؟

نرم‌افزارهای نور توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی برای اشاعه فرهنگ اسلامی، تسهیل دسترسی به منابع و متون دینی و سرعت بخشیدن به امر پژوهش در حوزه علوم اسلامی طراحی شده‌اند.

این نرم‌افزارها با بهره‌گیری از به‌روزترین فناوری، اطلاعات را در حوزه‌های مختلف در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

هدف نرم‌افزارهای نور:

 

ساختار نرم‌افزارها:

نرم‌افزارهای نور اکثرا ساختار کتابخانه‌ای دارند و حاویِ محتویات تمام متنِ متون دینی هستند و کاربران به راحتی به متن مورد نظر دسترسی دارند.

در بخش نمایش نرم‌افزار، تمام متن منابع قابل مشاهده است که شامل دو فهرست درختی و یا گزینشی است. در فهرست درختی تمام اجزای یک منبع به صورت زیرمجموعه یکدیگر قابل مشاهده است ولی در فهرست گزینشی عناوین به صورت صفحات مجزا قابل دسترسی هستند. در بخش نمایش امکان مشاهده متن، یاداداشت‌گذاری، خروجی گرفتن و رنگی کردن بخش‌های مهم متن وجود دارد.

بخش جستجو:

در بخش جستجو کاربران قادر به جستجوی کلیدواژه‌های مورد نیاز هستند و امکان ذخیره نتایج جستجو، تلفیق گروه‌های مختلف نتایج جستجو و خروجی گرفتن از نتایج جستجو را دارند. با جستجوی کلیدواژه‌ای متن کامل به همراه کلیدواژه (با رنگ متمایزکننده‌ای) نمایش داده می‌شود. این نرم‌افزارهای دارای موتور  جستجوی قوی‌ای هستند.

بخش قرآن:

در این بخش تمام سوره‌های قرآن به صورت مجزا و همراه با ترجمه‌های مختلف در اختیار کاربر برای پژوهش قرار می‌گیرد.

لغتنامه

حاوی تمام واژه‌های به‌کار رفته در متون نرم‌افزار هستند، کاربر با مشاهده کلیدواژه‌ و معانیِ آن، همزمان متنی که کلیدواژه در آن به کاررفته است را مشاهده می‌کند.

یادداشت

ذخیره متون با فرمت‌ های Unicode , Rtf , Ansi
. انتقال مستقیم متون به… و بالعکس
. چاپ و پیش نمایش چاپ
. ارسال سند از طریق پست الکترونیکی
. نمایش برگه‌ ای اسناد مورد استفاده
. مقایسه‌ی دو سند با استفاده از برگه‌ دان‌ های افقی و عمودی
. تغییر اندازه نمایش (Zoom)
. رابط کاربری سه زبانه . تنوع در سبک رابط کاربری
. تنوع تنظیمات قلم و سبک نگارش در حد
. اعمال تنظیمات بند (پاراگراف)، شامل شماره گذاری، بولت گذاری، انتخاب نوع چینش، میزان تورفتگی، فاصله‌ ی خطوط، رنگ صفحه و جهت نگارش متن

انواع نرم‌افزارهای نور از لحاظ محتوا

نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای

اکثر نرم‌افزارهای نور حاوی متن در موضوعی خاص هستند و شامل متون متعدد در آن زمینه موضوعی هستند، کاربر با خرید یک نرم‌افزار به منابع مرجع موضوع مورد بررسی خود، دسترسی پیدا می‌کند. نرم‌افزارهای جامع‌الاحادیث ۳٫۵، جامع‌ تفاسیر نور ۳، جامع فقه اهل بیت علیهم السلام ۲، سیره معصومان علیه‌السلام و …. از این دسته از نرم‌افزارهای نور هستند.

نرم‌افزارهای پژوهشی

این نرم‌افزارها، برخلاف دیگر نرم‌افزارها متن ندارند و در زمینه پژوهش به کاربر کمک می‌کند تا با روش صحیح بتواند به نگارشِ متون مورد نیاز بپردازد.

نرم‌افزار پژوهیار و پایگاه سمیم نور از این قبیل هستند.

کاربر با استفاده از نرم‌افزار پژوهیار می‌تواند اطلاعات کتابشناختیِ تمام متون مورد مطالعه را در نرم‌افزار جمع‌آوری کند و با استفاده از شیوه نگارشی مورد نیاز به آن‌ها استناد بدهد. نرم‌افزار پژوهیار به کاربر در جمع‌آوری و مجموعه‌سازی، سازماندهی منابع پژوهشی و مدیریت استناددهی یاری می‌رساند.

در پایگاهِ نرم‌افزار پژوهیار www.pajoohyar.ir ، فراداده‌ی (منابع کتابشناختی) مهم‌ترین نرم‌افزارهای نور جمع‌آوری شده است و کاربری که دیگر نرم‌افزارهای نور مانند جامع‌الاحادیث، جامع تفاسیر نور، کتابخانه جامع طب و غیره را خریداری کرده است می‌تواند تمام متون مورد نیاز در نرم‌افزارها را از طریق سایت پژوهیار بخش فراداده‌ها در نرم‌افزار پژوهیارذخیره کند و به راحتی به آن‌ها استناد دهد.برای مثال نرم‌افزار جامع فقه اهل بیت علیهم‌السلام ۲ که شامل ۱۲۴۹ منبع است، کاربر به راحتی می‌تواند تمام ۱۲۴۹ فراداده (منابع کتابشناختی) را در نرم‌افزار پژوهیار ذخیره کند و به آن‌ها مطابق شیوه مورد نیاز استناد دهد.

 

پاسخی بگذارید

419 بازدید از این صفحه انجام شده