نحوه رفرنس‌دهی با ابزارهای ورد و ابزارهای کمکی

 یکی از مهمترین بخش‌های هر مقاله رفرنس‌دهی و درج منابع و مآخذ است. این کار به شیوه سنتی و دستی سخت، زمان بر و پر خطا است. جهت مقابله با مشکلاتی که عنوان شد، بهترین روش استفاده از نرم افزار word و نرم‌افزارهای تخصصی دیگری همانند: End Note, Reference Manager, Zoteto, Mendeley, Citavi، “پژوهیار” و.. است. با استفاده از این نرم افزارها علاوه براینکه توانسته‌اید در زمان صرفه‌جویی کنید، لیست رفرنس حرفه‌ای نیز ایجاد کرده‌اید.

در ابتدا قصد داریم به آموزش رفرنس‌دهی در Word بپردازیم. سپس استناددهی در نرم افزار تخصصی “پژوهیار” ، که تنها نرم‌افزار مدیرت منابع و استناددهی به زبان فارسی است، توضیح داده خواهد شد.

آموزش رفرنس‌دهی در ورد ۲۰۱۶:

برای این منظور ابتدا، از منوی Reference بر روی باکس کشویی Style کلیک کنید. شیوه نامه مورد نظرخود را انتخاب کنید.

سپس نشانه گر موس را در انتهای متن مورد نظر قرار دهید.  بر روی گزینه Insert Citations کلیک کنید. بعد گزینه Add new source را برگزینید.

پنجره زیر ظاهر می‌شود. شما باید اطلاعات مربوطه از جمله نوع منبع (کتاب، مقاله، سایت و…)، نویسنده، عنوان کتاب، سال انتشار، محل انتشار و نام ناشر را درج کنید.


بعد از اتمام مقاله، به روی قسمت Bibliography کلیک کنید و از انجا گزینه Insert Bibliography را انتخاب کنید.

با انتخاب این گزینه تمامی رفرنس‌هایی که استفاده کرده‌اید در پایان متن ظاهر می‌شود.

نکته: با کلیک کردن در قسمت Manage Sources می‌توانید ببینید کدام منبع توی متن استفاده‌نشده است.

اما افتاد مشکل‌ها…

اما استفاده از نرم‌افزار Word در رفرنس دهی دارای معایبی است. برخی از آنها شامل: پشتیبانی از تعداد معدودی شیوه‌نامه، پشتیبانی نکردن از زبان فارسی، عدم درج کتاب‌نامه چندزبانه و… است. هر یک از آنها می‌تواند کار رفرنس‌دهی را با مشکل مواجه کند. در جهت برطرف شدن مشکلات مطرح شده ما نرم‌افزار “پژوهیار ” را به شما معرفی میکنیم. تمامی معایب بالا را پوشش می‌دهد. شما می‌توانید با انجام مراحل زیر، مستندسازی نتایج پژوهش خود را به سادگی و با دقت بیشتری انجام دهید.
 

آموزش رفرنس دهی در پژوهیار:

یکی از قابلیت‌های اصلی نرم‌افزار” پژوهیار ” استناددهی و درج منابع و مآخذ در پایان متن اصلی است. با این نرم‌افزار می‌توانید به هر یک از منابع موجود در کتابخانه “پژوهیار
” خود با استفاده از شیوه‌نامه موردنظر و با بهره‌گیری از روش‌های کاملاً خودکار، به مستندسازی نتایج حاصل پژوهش خود بپردازید. حال برای پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار “پژوهیار ” رفرنس‌دهی کنید متن زیرا دنبال کنید:

بعد از نصب نرم‌افزار، به‌صورت خودکار برگه “پژوهیار ” بر روی واژه‌پرداز ورد ظاهر می‌شود.

 

با کلیک بر روی برگه “پژوهیار” ابزارهای نرم‌افزار از جمله: استناد شامل درج استناد و ویرایش استناد، کتابنامه شامل درج کتابنامه و ویرایش کتابنامه، بازسازی، تنظیمات شامل شیوه‌نامه‌ها حذف کد و راهنما که شامل راهنما و درباره پژوهیار است ظاهر می‌شوند. . هرکدام از گزینه‌ها کارایی خاص خود رادارند. توصیه می‌شود، برای یادگیری و آموزش کامل شیوه رفرنس‌دهی با نرم‌افزار “پژوهیار ” مقاله بخشی از مقاله یا پایان‌نامه خود را خودکار بنویسید! و سه کلیک تا تولید کتاب‌نامه چندزبانه را از دست ندهید.

سخن آخر

پژوهشگران از راه‌های مختلفی را برای انجام پژوهش و استناددهی خود استفاده می‌کنند. واژه‌پرداز ورد در مرحله ابتدایی می‌تواند ابزار مناسبی باشد. بدلیل مشکلاتی که برای پژوهشگران فارسی زبان اتفاق می‌افتد، پیشنهاد می‌شود، از نرم‌افزار پژوهیار استفاده کنید. امید است با مطالعه و انجام مراحل فوق مشکلات شما پژوهشگران در امر رفرنس‌دهی کمتر شود.

پاسخی بگذارید

5,531 بازدید از این صفحه انجام شده