معرفی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات(ایرانداک)

rx online

معرفی ایرانداک

«پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران» (ایرانداک) در سال ۱۳۴۷ با نام فارسی «مرکز اسناد ایران»، در برابر نام انگلیسی «Iranian Documentation Center» پایه‌گذاری شد. پس از آن با نام «مرکز مدارک علمی ایران» در سال ۱۳۵۰، و «پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران» در سال ۱۳۸۴ نیز خوانده شد. «داک»، کوته‌نوشت «doc» در «documentation» است. ایرانداک کار مدیریت اطلاعات علم و فناوری را از سال ۱۳۴۷ شروع کرد، و اکنون یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین آرشیو اطلاعات پایان‌نامه‌ها، رساله‌هاو پیشنهاده‌ها است. پیشینه پژوهش؛ همانندجو؛ دروازه اطلاعات علمی، پژوهشی، و فناورانه ایران؛ اصطلاح‌نامه‌‌های علمی و فنی؛ واژه‌نامه‌ها؛ فهرست‌های مستند نام‌ها؛ راهنمای پژوهش و پژوهشگران؛ شیوه‌نامه ایران؛ و آمار و اطلاعات کتابخانه‌ها نمونه‌هایی از آنها هستند. در این نوشتار به معرفی پایگاه‌‌های مناسب برای پژوهشگران در ایرانداک می‌پردازیم.

پایگاه اطلاعات علمی گنج

این پایگاه شامل پیشنهاده‌های کارشناسی ارشد و دکتری، پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله دکتری است. همچنین امکان مشاهده پژوهشگران پربازدید و کلیدواژه‌های پرشمار را نیز دارد. برای جستجو در این پایگاه کافی است، کلیدواژه مورد نظر را در قسمت جستجو وارد کرد و پس از آن امکان مشاهده اطلاعات کتابشناختی منبع، چکیده، آر آی اس در هرمنبع وجود دارد. علاوه برآن در این بخش امکان محدود کردن نتایج جستجو به کلیدواژه، مقطع، رشته، موضوع، سال، پدیدآور و … وجود دارد. این پایگاه با آدرس https://ganj.irandoc.ac.irقابل دستیابی است.

دروازه اطلاعات علمی، پژوهشی و فناورانه ایران (در)

پایگاه‌های اطلاعاتی متنوعی وجود دارد که پژوهشگران قادر به شناسایی تمام آن‌ها نیستند، دروازه اطلاعات علمی، پژوهشی، و فناورانه ایران پیوند به دیگرپایگاه‌های اطلاعات را که شامل انواع منابع مانند پایان‌نامه‌ها،‌ رساله‌ها، مجله‌ها، گزارش‌ طرح‌های پژوهشی، کتابخانه‌های دانشگاهی،‌ و همایش‌ها در رشته‌های اصلی و فرعی فراهم می‌سازد. این پایگاه از طریق آدرس https://dar.irandoc.ac.ir/fa/Public/Search در دسترس است.

کتابخانه دیجیتال ایرانداک

این پایگاه شامل اطلاعات کتابشناختی و تمام متنِ کتاب‌های نگارش‌شده توسط ایرانداک هست. پژوهشگر امکان دریافت فایل تمام متن را به صورت پی دی اف در این بخش دارد. کاربران از طریق آدرس https://irandoc.ac.ir/book/fulltext به این پایگاه دسترسی پیدا خواهند کرد.

اصطلاحنامه‌های علمی و فنی

اصطلاح‌نامه، راهنمای نمایه‌ساز و کاربر برای گزینش اصطلاح یکسان یا ترکیب یکسانی از اصطلاح‌های مرجح برای بازنمایی یک موضوع است. با ساخت واژه‌های استاندارد برای یک موضوع، یک‌دستی مدخل‌ها در نمایه‌سازی فراهم می‌شود. با تفکیک هم‌نویسه‌ها به گونه‌ای که هر یک تنها به یک معنی رهنمون شود و گزینش اصطلاح مرجح برای نمایه‌سازی از میان مجموعه‌ای از مترادف‌ها و شبه مترادف‌ها انجام ‌گیرد، کاربر و نمایه‌ساز برای یک مفهوم، اصطلاح همانند یا‌ نزدیک‌تری را بر خواهند گزید. در این بخش امکان مشاهده اصطلاحات و مترادف‌های هر اصطلاح و ترجمه انگلیسی آن کلیدواژه وجود دارد.

راهنمای پژوهش و پژوهشگران (پژوهش‌کار)

پژوهشگران و دانشجویان می‌توانند از پژوهش‌کار به عنوان منبعی برای یادگیری پژوهش و دستیابی به منابع و نمونه‌های مرتبط با کارشان استفاده نمایند. به علاوه در هر بخش از آموزه‌ها مسیرها و راهبردهایی برای یادگیری بیشتر ارائه شده است.

پاسخی بگذارید

108 بازدید از این صفحه انجام شده