معرفی پورتال جامع علوم انسانی

rx online

معرفی پرتال جامع علوم انسانی

پرتال جامع علوم انسانی به آدرس www.ensani.ir  به منظور ایجاد بانک اطلاعاتی جامع، و دسترس‌پذیر ساختن مقالات درحوزه‌های تخصصی علوم انسانی، اقدام به جمع‌آوری مقالات در این حوزه نموده است.

هدف پرتال جامع علوم انسانی

  • ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود.
  • معرفی تخصصی پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی علوم انسانی جهت تقویت حقوق معنوی.
  • فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای علوم انسانی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه علمی کشور در روندهای تکراری و کلیشه‌ای کنونی.
  • ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی علوم انسانی در کشور.

وجه تمایز پرتال جامع علوم انسانی با سایر پایگاه داده های مشابه، دسته بندی موضوعی داده های علمی در آن است که در قالب بیش از۳۲۰۰  موضوع، حوزه‌های مختلف علوم انسانی را شامل می شود. مزیت دیگر پرتال جامع علوم انسانی دسترسی آسان و رایگان مخاطبان به منابع پرتال جامع علوم انسانی است.

تا کنون بیش از ۱۲۵۰ نشریه در این پرتال نمایه می‌شوند و بیش از ۲۹۰ هزار مقاله تمام متن در این پایگاه قرار گرفته است.

در این پایگاه مقالات در قالب دسته‌های موضوعی مختلف در دسترس است که هم اکنون حدود ۱۷ دسته موضوعی از قبیل ادبیات، اقتصاد، تاریخ، تربیت بدنی، جغرافیا، حقوق، روانشناسی، زبان‌شناسی، علوم اجتماعی و غیره قابل مشاهده است.

انواع جستجو

چهار راه برای جستجو در این پایگاه موجود است:

  • جستجوی ساده

یکی از راه‌های جستجو، امکان تایپ عبارت مورد نظر در بخش جستجوی ساده است که با وارد کردن عبارت موردنظر، کلیدواژه‌های مرتبط نیز برای کاربر نمایش داده می‌شود.  با جستجو در این بخش صفحه نتایج جستجو برای کاربر باز می‌شود که در این بخش امکان پالایش نتایج جستجو و مشاهده تعداد دانلود هریک از مقالات است.

در قسمت نتایج جستجو در امکان مشاهده مشخصات نشرمقاله و نام پدیدآورندگان، تعدد دانلود، تعداد بازدید مقاله و همچنین دانلود چکیده و متن اصلی موجود است. همچنین در این بخش امکان پالایش هر مقاله به محدود کردنِ درجه علمی نشریه، نام نشریه، سال نشر، زبان اثر و حوزه‌های موضوعی تخصصی وجود دارد.

  • جستجوی پیشرفته

در این بخش امکان محدودکردن جستجو از طریق واردکردنِ کلیدواژه‌ها، جستجو در عنوان، متن، چکیده، براساس سال نشر، درجه علمی و حوزه تخصصی وجود دارد.

همچنین امکان محدودکردنِ جستجو به عنوان مطالب، پدیدآورندگان، مجلات، حوزه‌ تخصصی و ناشران است.

  • جستجو از طریق دسته‌های موضوعی

در این بخش می‌توان با کلیک در هریک از دسته‌بندی موضوعی مقالات وارد هرحوزه موضوعی شد و درخت حوزه‌های تخصصی موضوعی را مشاهده کرد. همچنین می‌توان هریک از موضوعات مرتبط را به همراه زیرشاخه آن انتخاب کرد و جستجو را در آن حوزه انجام داد.

  • جستجو براساس نام پدیدآورندگان، مجلات، ناشران و حوزه موضوعی

در این بخش اختصاصا می‌شود در هریک از حوزه‌های تخصصی ، پدیدآورندگان، مجلات و ناشران جستجو را انجام داد.

جستجو حوزه تخصصی

در بخش حوزه تخصصی می‌توان هردسته موضوعی را به همراه شاخه موضوعی مورد نظر انتخاب کرد و جستجو را در آن بخش انجام داد.

جستجو براساس پدیدآورندگان

در این بخش علاوه بر مشاهده الفبایی نام پدیدآورندگان، امکان جستجو نام پدیدآورنده بر اساس حوزه تخصصی مربوط نیز می‌توان جستجو را انجام داد. در بخش الفبایی نام پدیدآورندگان، امکان مشاهده تعداد مقالات درحوزه تخصصی جاری و تعداد مقالات کلی پدیدآورنده مورد نظر را مشاهده کرد.

جستجو در بخش مجلات

در این بخش علاوه بر مشاهده الفبایی نام مجلات، می‌توان مجلات را بر اساس ناشر، درجه علمی  و موضوعات جستجو کرد.

جستجو براساس نام ناشران

در این بخش امکان مشاهده الفبایی نام ناشران وجود دارد و در قسمت اطلاعات تکمیلی هر ناشرمی‌توان نشریه موجود، تعداد مقالات موجود در نشریه و تعداد شماره‌های نشریه را مشاهده کرد.

پاسخی بگذارید

81 بازدید از این صفحه انجام شده