معرفی پایگاه اسکوپوس

اسکوپوس چیست؟

اسکوپوس (Scopus) بزرگترین پایگاه چکیده و نمایه های استنادی جهان است. یکی از ابزار های سریع و جامع برای جستجو به‌شمار می‌رود. اسکوپوس یکی از محصولات ناشر هلندی الزویر (Elsevier) است. در واقع این پایگاه، بزرگترین پایگاه داده های استنادی علوم شامل مجلات علمی، کتاب ها و مقالات کنفرانس است.

اسکوپوس چه امکاناتی به کاربرانش می‌دهد؟

این پایگاه ابزار خوبی برای پژوهشگران در حوزه های مختلف است. میزان استنادات مقاله‌ها و کتابها به همراه متن آن‌ها را در اختیار قرار می‌دهد به عبارت دیگر علاوه بر جستجو و دسترسی به مقالات معتبر می توان فعال‌ترین نویسنده ، سازمان ، مراکز تحقیقاتی و مجلات هسته را در حوزه موضوعی خاص  مشخص کرد.

پوشش موضوعی اسکوپوس چیست؟

این پایگاه با پوشش میان رشته‌ای وسیع خود، مجلات علمی، کتب و مجموعه مقالات کنفرانس را در زمینه های تکنولوژی، پزشکی، علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی ارائه می‌دهد. همچنین امکان جستجو در ثبت اختراعات را نیز فراهم می‌کند.

پایگاه اسکوپوس اطلاعات کتابشناختی بیش از ۵۶ میلیون سند از بیش از ۵۰۰۰ ناشر جهان را جمع آوری کرده است. در مجموع این پایگاه اطلاعات بیش از ۲۰۰۰۰ مجله علمی پژوهشی را در خود نمایه کرده است. اسکاپوس امکان جستجو در مقالات Article-in-press ( مقالاتی که برای چاپ، پذیرش شده اند ولی هنوز به مرحله چاپ نرسیده اند.) را نیز فراهم کرده است. پوشش موضوعی اسکاپوس علوم زیستی، پزشکی، علوم پایه، مهندسی، علوم انسانی است.

 چرا باید از اسکوپوس استفاده کنیم؟

اسکوپوس پایگاه داده‌های استنادی است. اگر شما دنبال جستجوی اسناد و تجزیه و تحلیل نتایج جستجو هستید، این پایگاه به شما امکان می‌دهد، دید عمیقی به تحقیقات خود را داشته باشید. کارشناسان خارجی و مشارکت‌کنندگان بالقوه را پیدا می‌کنید، برای تامین مالی یا حمایت از نیازهای تحقیقاتی سازمان خود از آنها حمایت می‌کنید، سپس Scopus میتواند کمک کند.

اسکوپوس چطور کار می‌کند؟

این پایگاه از طریق اطلاعات با کیفیت بالا و محتوای جامع به ابزار هوشمند که ردیابی، تجزیه و تحلیل و تجسم تحقیقات را آسان می‌سازد. از جمله معیارهای تحقیق و یکپارچه سازی ساده،  استفاده Scopus از یک پلت فرم برای خدمت به تمام نیازهای تحقیقاتی است.

ارزیابی خروجی تحقیق از طریق ابزار کتابشناختی اسکوپوس

Scopus بزرگترین پایگاه داده انتزاعی و استنادی در جهان از ادبیات بازنگری شده از جمله مجلات علمی، کتابها و کنفرانسها است که موضوعاتی را در همه رشتههای علمی و فنی شامل علوم پزشکی و علوم انسانی و هنر و علوم انسانی پوشش میدهد. علاوه بر این، با استفاده از ابزارهای هوشمند برای تجزیه و تحلیل و تجسم تحقیقات، Scopus شما را قادر می سازد تا علم خود را فراتر از متن پیشرفته کنید.

اسکوپوس مقدار بی‌نظیر از محتوا را در یک مکان ارائه می دهد. چرا به جستجوی گسترده در پایگاه‌های مختلف بپردازیم؟! زمانی که شما به راحتی و بسیاز کارآمد می توانید اطلاعات در همه رشته ها را در یک مکان پیدا کنید. با اسکوپوس، شما  به هزاران عنوان، میلیون‌ها نفر از پروفایل های نویسنده و میلیاردها نقل قول از منابع ذکر شده دسترسی پیدا می‌کنید. برای روشن شدن موضوع تصویر ذیل را ملاحظه کنید.

نتیجه‌گیری:

در مطالعات و تحقیقات، یافتن اطلاعات و مقالات صحیح کار بسیار وقت‌گیری و گاهی دشوار است. پیدا کردن مقالات هسته در میان گستردگی منابع فرآیندی است که پژوهشگر را مجبور به استفاده از پایگاه استنادی می‌کند. این پایگاه‌ها با نشان دادن بسامد و شاخص‌های استنادی، پژوهشگر را به انتخاب منابع صحیح سوق می‌دهد. برای اهمیت استناد و ابزارهای مدیریت استنادی به پایگاه پژوهیار مراجعه کنید.

منبع: 

https://www.scopus.com/home.uri

پاسخی بگذارید

867 بازدید از این صفحه انجام شده