معرفی معتبرترین دانشگاه های ایران و جهان

rx online

برای پژوهشگران اطلاعات در مورد برترین دانشگاه‌های جهان بسیار حائز اهمیت است. رتبه بندی دانشگاه‌های برتر از لحاظ کیفیت آموزشی و معتبر بودن هر ساله منتشر می‌شود. بر اساس گزارش سالانه مجله آموزش عالی تایمز، رنکینگ دانشگاههای دنیا در سال ۲۰۱۸ انتشار یافته است، که در این رتبه بندی اسامی ۱۱۰۲ دانشگاه از ۷۷ کشور قرار دارد.

در دسته‌بندی مجله تایمز بر اساس کیفیت تدریس (%۳۰ کل امتیازات) ، نگرش بین المللی (%۷٫۵ کل امتیازات)، کسب درآمد از طریق ارتباط با صنایع (%۴٫۵ کل امتیازات)، کیفیت و دامنه تحقیقات (%۳۰ کل امتیازات) و استناد به عنوان مرجع و منبع (%۳۰ کل امتیازات) به عنوان عوامل امتیاز دهی به کار رفته‌اند.

دانشگاه‌های برتر دنیا

۱٫دانشگاه آکسفورد (بریتانیا)

در شهر آکسفورد در منطقه آکسفورد شایر انگلستان قرار دارد. قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی‌زبان جهان به‌شمار می‌رود. با این که تاریخ دقیق تأسیس این دانشگاه معلوم نیست، اما قدیمی‌ترین اسناد باقی‌مانده از گذشته نشان می‌دهد که از سال ۱۰۹۶ فرایند آموزش در آکسفورد جریان داشته‌است.

۲٫دانشگاه کمبریج (بریتانیا)

در شهر کمبریج (بریتانیا) در کناره رودخانهٔ کَم، واقع شده‌است. این دانشگاه در سال ۱۲۰۹ تأسیس شده و دومین دانشگاه قدیمی در منطقه انگلیسی زبان و سومین دانشگاه قدیمی در جهان به‌شمار می‌آید. از آنجا که دانشگاه آکسفورد نیز قدمتی قدیمی دارد، از این رو به این دو دانشگاه، «دانشگاه‌های باستان» می‌گویند و نام آنها را آکسبریج نهاده‌اند.

۳٫موسسه تکنولوژی کالیفرنیا (آمریکا)

مشهور به CalTech دانشگاهی است خصوصی، تحقیقاتی و معتبر که در پاسادنا در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۹۱ تأسیس شد. این مؤسسه ۲۱۰۰ دانشجو دارد که از این تعداد ۹۰۰ نفر در مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند. آزمایشگاه پیشرانهٔ جت که متعلق به ناسا می‌باشد تحت ادارهٔ این دانشگاه است.

۴٫دانشگاه استانفورد (آمریکا)

یکی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان است که در استنفورد، در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا در کشور ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این دانشگاه دارای دانشکده‌های علوم، بازرگانی، حقوق، پزشکی و مهندسی است.

۵٫انستیتو تکنولوژی ماساچوست (ام آی تی)

مشهور به ام‌آی‌تی، دانشگاه خصوصی واقع در شهر کمبریج، در ایالت ماساچوست آمریکا است، که دارای پنج دانشکده اصلی، یک کالج و ۳۲ گروه آموزشی است. این دانشگاه معمولاً با نام اختصاری آن، یعنی ام‌آی‌تی (MIT) شناخته می‌شود.

۶٫دانشگاه هاروارد (آمریکا)

) یک دانشگاه خصوصی در شهر کمبریج ایالت ماساچوست در ایالات متحدهٔ آمریکا است. قسمت‌هایی از دانشگاه هاروارد مثل دانشکدهٔ پزشکی و دانشکدهٔ بازرگانی در شهر مجاور کمبریج یعنی بوستون قرار دارد.

۷٫دانشگاه پرینستون (آمریکا)

در شهر پرینستون واقع در ایالت نیوجرسی، ایالات متحدهٔ آمریکاست.این دانشگاه چهارمین دانشگاه قدیمی در ایالات متحده آمریکا و یکی از پرافتخارترین دانشگاه‌های جهان است. پرینستون را می‌توان خانهٔ استادان بزرگ فیزیک و ریاضی هم‌چون آلبرت اینشتین دانست.

۸٫امپریال کالج دانشگاه لندن (بریتانیا)

یکی از معتبرترین موسسات آموزش عالی بریتانیا و جهان در زمینه‌های مهندسی، علوم پزشکی و اقتصاد است. این دانشگاه واقع در کنزینگتون جنوبی در مرکز لندن واقع است، که ورودی اصلی دانشگاه در خیابان نمایشگاه اکسیبیشن رود قرار دارد.

۹٫دانشگاه شیکاگو (آمریکا)

از معتبرترین دانشگاه‌های جهان است و در ایالت ایلینوی در آمریکا واقع است.این دانشگاه به تنهایی با ۸۲ برنده جایزه نوبل در تاریخ عجین بوده است.

۱۰٫انستیتو تکنولوژی زوریخ (سوئیس)

یکی از دانشگاه‌های مهم کشور سویس است که مرکز آن در شهر زوریخ قرار گرفته‌است.این دانشگاه همچنین در فهرست «برترین دانشگاه‌های جهان» که توسط مؤسسه اروپایی تحقیقات دانشگاهی انجام شد، در ردهٔ ۵ جهان قرار دارد.( رده بندی جدید در اوایل ۲۰۱۷ صورت گرفته) درحال حاضر بیش از ۱۷۰۰۰ دانشجو از ۸۰ کشور جهان در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند.

۱۱٫دانشگاه پنسیلوانیا (آمریکا)

مشهور به یو. پن (UPenn)، دانشگاهی واقع در ایالتپنسیلوانیای آمریکا است. این دانشگاه از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا و جهان به حساب می‌آید. این دانشگاه، که در شهر فیلادلفیا قرار دارد، در سال ۱۷۴۰ تأسیس شده و عضو آیوی لیگ است و از لحاظ قدمت چهارمین دانشگاه قدیمی آمریکا محسوب می‌شود.

۱۲٫دانشگاه ییل (آمریکا)

از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا و جهان به حساب می‌آید. دانشگاه ییل، دانشگاهی خصوصی است که در سال ۱۷۰۱ میلادی در شهر نیوهیون ایالت کنتیکت آمریکا تأسیس شد.

۱۳٫دانشگاه جان هاپکینز (آمریکا)

قدیمی‌ترین دانشگاه تحقیقاتی ایالات متحده آمریکا است که در شهر بالتیموردر ایالت مریلند واقع است.[۷] این دانشگاه در ۲۲ ژانویه ۱۸۷۶ شروع به فعالیت کرد و به اسم تأمین‌کننده مالی آن جانز هاپکینز نامیده شد.

۱۴٫دانشگاه کلمبیا (آمریکا)

از قدیمی‌ترین و معتبرین دانشگاه‌های آمریکا و جهان به‌شمار می‌آید. این دانشگاه اکنون داری ۳۵۴۳ استاد و ۲۴۸۲۰ دانشجو است.

۱۵٫دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (آمریکا)

مشهور به یوسی‌ال‌ای (به انگلیسی: UCLA)، از دانشگاه‌های تحقیقاتی-عمومی آمریکا به‌شمار می‌آید. این دانشگاه در ناحیه وست وود شهر لس‌آنجلس از ایالت کالیفرنیا واقع است. این دانشگاه ۳۳۷ رشته تحصیلی را در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌کند و با پذیرش ۲۹۰۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی و ۱۳۰۰۰ دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی بیشترین تعداد ثبت نام دانشجو را در ایالت کالیفرنیا دارد.

۱۶٫یونیورسیتی کالج دانشگاه لندن (بریتانیا)

معروف به یو سی ال UCL، دانشگاهی دولتی و تحقیقاتی در بریتانیا می‌باشد که پردیس دانشگاهی اصلی آن در منطقهٔ بلومزبری، در شهر لندن واقع است. این دانشگاه یک کالج مستقل و قدیمی‌ترین بخشدانشگاه لندن بوده و یکی از دو کالج بنیانگذار آن است. یوسی‌ال در ۱۸۲۶ میلادی تحت نام دانشگاه لندن و به عنوان جایگزینی سکولار برای دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج تأسیس شد

۱۷٫دانشگاه دوک (آمریکا)

یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا و جهان بوده و در شهردورهام در ایالت کارولینای شمالی واقع است. این دانشگاه که در شهر امروزی ترینیتی، کارولینای شمالی در سال ۱۹۳۸ توسط متدیست‌ها و کواکرها تأسیس شده، در سال ۱۸۹۲ به دورهام منتقل شد

۱۸٫دانشگاه کالیفرنیا در برکلی (آمریکا)

دانشگاهی دولتی در شرقخلیج سان‌فرانسیسکو و در شهر برکلی (در ایالت کالیفرنیا) قرار دارد. این دانشگاه که در سال ۱۸۶۸ تأسیس شده است، دانشگاهی درسیستم دانشگاه‌های کالیفرنیا می‌باشد. رتبه‌بندی فوربز این دانشگاه را چهلمین دانشگاه برتر آمریکا می‌داند.

۱۹٫دانشگاه کرنل (آمریکا)

یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا و از اعضای آیوی لیگ است که طبق سیاست‌های اعطای زمین برای راه‌اندازی مراکز پژوهشی توسط دولت فدرال ایالات متحده آمریکا در شهر دانشگاهی ایتاکا در ایالت نیویورک تأسیس شده‌است.

۲۰٫دانشگاه نورث وسترن (آمریکا)

از دانشگاه‌های آمریکا و ایالت ایلینوی به حساب می‌آید که در شهر شیکاگوقرار دارد. دانشگاه نورت وسترن در قطر نیز شعبه دارد.

دانشگاه‌های برتر ایران

  1. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

یکی از دانشگاه‌های فنی و مهندسی دولتی وابسته به وزارت علوم ایران واقع در شهر بابل، استان مازندران می‌باشد. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل تنها دانشگاه دولتی صنعتی استان مازندران و شمال ایران است. این دانشگاه دارای شش دانشکده، ۲۰۰ عضو هیئت علمی و حدود ۶ هزار دانشجو است.

     ۲٫ دانشگاه صنعتی امیرکبیر

یکی از دانشگاه‌های فنی و صنعتی ایران است که در شهر تهران قرار دارد.دانشگاه صنعتی امیرکبیر درسال ۱۳۳۷ رسماً به عنوان دانشگاه صنعتى افتتاح شد. اگر چه به دلیل تعلق بخش‌هایی از آن به هنرسرای عالی، سال تأسیس آن در نشان جدید دانشگاه، ۱۳۰۷ آمده‌است.

 ۳٫دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاهی دولتی و به اعتقاد برخی اولین مؤسسهٔ آموزش عالی در ایران است که هستهٔ اولیهٔ آن در سال ۱۳۰۸ شکل‌گرفته‌است.[نیازمند منبع] این دانشگاه در تهران واقع است و شعبه‌های آن در شهرهای اراک، بهشهر، دماوند و نور قرار گرفته‌اند.

۴٫ دانشگاه صنعتی اصفهان

یکی از دو دانشگاه بزرگ دولتی استان اصفهان و با ۲۳۰۰ هکتار مساحت، بزرگ‌ترین دانشگاه کشور از لحاظ وسعت است. این دانشگاه در محدودهٔ اتوبان آزادگان در شهر خمینی شهر و در ۵ کیلومتری مرکز اصفهان قرار گرفته‌است. این دانشگاه دارای پارک جنگلی کوچکی است و کوه سید محمد، کوه صلات و امامزاده سید محمد در کنار دانشگاه واقع شده‌اند.

۵٫دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

یکی از دانشگاه‌های برتر دولتی ایران است که دانشکده‌های آن به صورت غیرمتمرکز در شهر تهران قرار دارند. این دانشگاه در سال ۱۳۹۲ در بین پنج دانشگاه صنعتی برتر ایران قرار گرفت. این دانشگاه

۶٫دانشگاه صنعتی شریف

در آبان ۱۳۵۸، به‌افتخار یکی از دانش‌آموختگان آن، مجید شریف واقفی، به دانشگاه صنعتی شریف تغییر نام داده است. دانشگاه صنعتی شریف در محله طرشت تهران در نزدیکی میدان آزادی واقع شده، و پردیسی نیز در جزیره کیش در خلیج فارس دارد.

۷٫دانشگاه تبریز

یکی از دانشگاه‌های دولتی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. که در شهر تبریز واقع است. این دانشگاه شامل ۲۲ دانشکده است و در کل دارای ۲۹ قطب علمی و مجتمع آموزشی است. این دانشگاه در سال ۱۳۲۶ به عنوان دومین دانشگاه قدیمی ایران پس از دانشگاه تهران، بنیان گذاشته شد.[۴] دانشگاه تبریز بزرگ‌ترین مرکز علمی در شمال غرب ایران است.

۸٫دانشگاه تهران

بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی در ایران است که در سال ۱۳۱۳ خورشیدی به دستور رضا خان، تأسیس شد. دانشگاه تهران هم اکنون دارای ۲۵ دانشکده، ۹ پردیس و ۱۱ مرکز پژوهشی است و از استادان مجرب ایرانی در بیشتر رشته‌ها بهره می‌گیرد. برند دانشگاه تهران در سال ۱۳۹۲ در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران شناخته شد.

۹٫دانشگاه پزشکی تهران

یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران و تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استان تهران است. این دانشگاه موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران را نیز اداره می‌کند.

۱۰٫دانشگاه فردوسی مشهد

یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است. این دانشگاه که پیشنهاد تأسیس آن به قبل از دهه بیست خورشیدی بر می‌گردد از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایران به‌شمار می‌آید.

۱۱٫دانشگاه گیلان

یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران است که در سال ۱۳۵۳ تأسیس گردیده‌است و پردیس اصلی و برخی پردیس‌های آن در شهر رشت قرار دارد. این دانشگاه در زمرهٔ بزرگترین و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جامع شمال کشور ایران است. بر اساس آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی که هر ساله توسط ISC، یعنی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام صورت می‌گیرد، دانشگاه گیلان در رتبه‌بندی سال ۱۳۹۳ در رده هشتم دانشگاه‌های جامع کشور قرار گرفت.

۱۲٫دانشگاه اصفهان

یکی از دو دانشگاه بزرگ دولتی استان اصفهان و با ۲۳۰۰ هکتار مساحت، بزرگ‌ترین دانشگاه کشور از لحاظ وسعت است. این دانشگاه در محدودهٔ اتوبان آزادگان در شهر خمینی شهر و در ۵ کیلومتری مرکز اصفهان قرار گرفته‌است. این دانشگاه دارای پارک جنگلی کوچکی است و کوه سید محمد، کوه صلات و امامزاده سید محمد در کنار دانشگاه واقع شده‌اند.

۱۳٫دانشگاه شهید بهشتی

یکی از دانشگاه‌های دولتی معتبر ایران است که در منطقهٔ اوین، غرب ولنجک و شرق درکه در شمال غربی شهر تهران واقع شده‌است. دانشگاه شهید بهشتی هم اکنون دارای ۱۹ دانشکده، ۳ پردیس و ۱۶ پژوهشکده و مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی است. در حال حاضر سید حسن صدوق ریاست این دانشگاه را به عهده دارد.

۱۴٫دانشگاه شیراز

یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایران است که در سال ۱۳۲۵ تأسیس گردید. بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران که هر سال توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام می‌شود دانشگاه شیراز در میان دانشگاه‌های جامع ایران رتبهٔ سوم کشور را پس از دانشگاه‌های تهران و تربیت مدرس کسب کرده‌است. یکی از ۵ دانشگاه مادر در رشته‌های مهندسی به‌شمار می‌آید. محوطه دانشگاه شیراز که توسط مینورو یاماساکیطراحی شده است.از نظر وسعت در کشور ایران در رتبهٔ دوم قرار دارد.

۱۵٫دانشگاه الزهراء

این دانشگاه در سال ۱۳۴۳ با پذیرش ۹۰ دانشجو فعالیت خود را تحت عنوان «مدرسه عالی دختران» آغاز کرد و علاوه بر رشته‌های مترجمی زبان‌های خارجی، و روانشناسی در برنامه فعالیت‌های آموزشی خود قرار داد.

در سال ۱۳۶۵ چهار دانشکده مزبور به دانشکده‌های: علوم پایه، علوم اجتماعی و اقتصادی، ادبیات و هنر تغییر یافت. در سال ۱۳۷۳ دانشکده‌های:علوم تربیتی و روانشناسی، تربیت بدنی و علوم ورزشی، فنی مهندسی به صورت مجزا موجودیت یافتند و در سال ۱۳۸۰ نیز دانشکده الهیات و ادبیات با دریافت موافقت اصولی وزارتخانه، به دو دانشکده ادبیات، زبان‌ها و تاریخ و دانشکده الهیات تبدیل گردید.

۱۶٫دانشگاه بیرجند

قطب علمی و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های شرق کشور در بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی واقع است. این دانشگاه در ۱۳ خرداد ۱۳۵۴ با تصویب شورای گسترش آموزش عالی به عنوان مؤسسه آموزش عالی بیرجند و تحت ریاست پروفسور محمدحسن گنجی تأسیس شد و در مهر ماه ۱۳۵۶، با پذیرش ۱۲۰ دانشجو در رشته‌های شیمی، فیزیک و ریاضی، در دانشکده علوم، رسماً فعالیت خود را آغاز نمود.

۱۷٫دانشگاه یزد

اوایل انقلاب اسلامی ایران محمد صدوقی و سید روح‌الله خاتمی تلاش زیادی در پی تأسیس یک مرکز آموزش عالی در شهر یزد می‌نمودند. سرانجام با پیگیری محمدعلی صدوقی این تلاش‌ها به ثمر نشست.
در دی ماه سال ۶۵ بنا به درخواست حبیب‌الله بیطرف استاندار وقت هیأتی از سوی وزارت فرهنگ و آموزش عالی به یزد اعزام گردید و پس از تأکید آن هیئت به لزوم احداث یک واحد دانشگاهی جامع و متمرکز در یزد، شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد یک مرکز دانشگاهی در یزد موافقت کرد و دکتر جلیل شاهی مسؤولیت راه‌اندازی دانشگاه یزد را به عهده گرفت.

۱۸٫دانشگاه زنجان

دانشگاه زنجان، یکی از دانشگاه های بزرگ و قدیمی دولتی است که در شهر زنجان و در کیلومتر ۶ جاده زنجان – میانه واقع گردیده است. این دانشگاه در حال حاضر دارای ۴ دانشکده، حدود ۴۰۰ عضو هیئت علمی و بیش از ده هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی کاردانی تا دکتری است.

نتیجه گیری:

همان طور که در لیست بالا اشاره شد، شاخص‌های ارزیابی دانشگاه‌ها به عوامل متعددی من جمله استناد به عنوان مرجع و منبع لحاظ شده است. استفاده از نشریات علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها یکی از عوامل مهم در رتبه بندی دانشگاه‌ها است. با توجه به امکان جدید نرم‌افزار پژوهیار در نگارش شیوه‌نامه‌های مجلات علمی-پژوهشی، دانشگاه‌ها می‌توانند از این امکان برای ارتقاء رتبه خود در ایران و جهان استفاده کنند.

منابع:

  • ‫«رنکینگ بهترین دانشگاهها ۲۰۱۸ – گروه مشاوران تحصیلی امیدار.» دسترسی ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷. &#۶۰؛‪http://omidar.ir/رنکینگ-بهترین-دانشگاهها-۲۰۱۸/‎&#۶۲؛ (۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷).
  • ویکی پدیا

پاسخی بگذارید

4,225 بازدید از این صفحه انجام شده