معرفی بانک مقالات علمی و پژوهشی: معرفی سید – نورمگز- انسانی

rx online

جستجو، یافتن، و دانلود رایگان فایل‌های فول تکست PDF مقالات، به یکی از موضوعات مهم دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران تبدیل‌شده است. با توجه به مشکلاتی که در حال حاضر برای دریافت متن کامل مقالات وجود دارد، سبب شد در این مقاله به معرفی برخی از پایگاه­های مهم ازجمله: پایگاه سید، پایگاه نورمگز و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، بپردازیم. این پایگاه‌ها در زمینه‌ی جستجو در بین تعداد انبوهی از اطلاعات علمی در داخل کشور و همچنین دریافت متن کامل مقالات به صورت رایگان بسیار برای دانشجویان کاربردی هستند.

پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی یا همان SID وابسته به جهاد دانشگاهی محبوب‌ترین پایگاه علمی در ایران است چرا که امکان دسترسی به هزاران مقاله را به‌صورت رایگان فراهم کرده است. اهداف تأسیس این مرکز آن‌چنان‌که در اساسنامه آن آمده است “ترویج و اشاعه اطلاعات علمی، گسترش و ارتقاء خدمات اطلاع‌رسانی به محققان، سرعت بخشیدن به کاوش‌های علمی و افزایش اثربخشی تحقیقات در کشور است”.

مهم‌ترین خدمات این پایگاه عبارت‌اند از: جستجو و ارائه مقالات نشریات علمی – پژوهشی کشور، دسترسی به متن کامل (Full text) مقالات، معرفی و ارائه مقالات نشریات ایرانی نمایه شده در ISI، دسترسی به مجموعه مقالات محققان ایرانی چاپ‌شده در نشریات بین‌المللی، سرویس گزارش‌های استنادی نشریات علمی – پژوهشی کشور (jcr) از طریق شاخص تأثیر (Impact Factor) و شاخص آنی (Indec immediacy)، معرفی نشریات و نویسندگان مقالات پر استناد، سرویس ارسال الکترونیکی مقالات (online submission) و رهگیری پیشرفت کار توسط نویسندگان، و خدمات دیگر است.

نور مگز: پایگاه مجلات تخصصی نور

پایگاه مجلات تخصصی نور (نورمگز)، در مهرماه سال ۱۳۸۴ به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، در راستای تسهیل و ترویج امر پژوهش، وظیفه شناسایی و عرضه مجلات تخصصی علوم اسلامی و انسانی باهدف ایجاد بزرگ‌ترین بانک مجلات تخصصی علوم اسلامی و انسانی پایه‌ریزی شده است. ایجاد گسترده‌ترین و کامل‌ترین آرشیو مجلات و مقالات علوم انسانی و علوم اسلامی در اینترنت یکی از مهم‌ترین اهدف راه‌اندازی پایگاه مجلات تخصصى بوده است.

درج هزاران شماره از صدها عنوان مجله تخصصی در قالب موضوعات مختلفی چون: «قرآن و حدیث»، «فلسفه، کلام و عرفان»، «فقه، اصول و حقوق»، «کتابداری و اطلاع‌رسانی»، «روان‌شناسی»، «اقتصاد»، «هنر»، «مدیریت»، «حقوق»، «علوم انسانی» و … این پایگاه را به یکی از مهم‌ترین بانک‌های اطلاعات مجلات درزمینهٔ علوم اسلامی و علوم انسانی تبدیل کرده است. ازجمله ویژگی‌های مهم این پایگاه، ارائه مجلات دارای رتبه علمی – پژوهشی و علمی – ترویجی درزمینهٔ علوم انسانی است.

برخی از قابلیت‌های فراهم آمده در پایگاه مجلات عبارت‌اند از:  ارائه مجلات به‌صورت تمام تصویر،   download (دانلود) مقالات دلخواه با فرمت pdf ، جستجوی ساده و پیشرفته با دامنه‌های مختلف، بانک اطلاعات صاحبان آثار، نقد مقاله‌های مجلات و مشاهده نقدهای دیگران. برای دسترسی به پایگاه اینجا را کلیک کنید.

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
 

در حال حاضر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بزرگ‌ترین نهاد پژوهشی کشور است که درزمینهٔ علوم انسانی و بررسی شناخت فرهنگ دیرپای اسلامی – ایرانی پژوهش می‌کند. پرتال جامع علوم انسانی با بیش از ۳۴۰ هزار داده علمی که بیش از ۲۹۰ هزار داده آن تمام متن است میزبان جامعه علمی و پژوهشگران حوزه علوم انسانی و اسلامی است. پرتال جامع علوم انسانی  به‌منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم‌افزایی فعالیت‌های علمی و پژوهشی در حوزه علوم انسانی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است:

ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت‌های شکلی، زمانی و سازمانی موجود،  معرفی تخصصی پژوهشگران و اساتید در حوزه‌های تخصصی علوم انسانی جهت تقویت حقوق معنوی،  فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای علوم انسانی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه علمی کشور در روندهای تکراری و کلیشه‌ای کنونی، ایجاد زمینه مساعد برای بومی‌سازی علوم انسانی در کشور.

وجه تمایز پرتال جامع علوم انسانی با سایر پایگاه داده‌های مشابه، دسته‌بندی موضوعی داده‌های علمی در آن است که در قالب بیش از ۳۲۰۰ موضوع، حوزه‌های مختلف علوم انسانی را شامل می‌شود. مزیت دیگر پرتال جامع علوم انسانی دسترسی آسان و رایگان مخاطبان به منابع پرتال جامع علوم انسانی است. جهت دسترسی به پایگاه بر روی اینجا کلیک کنید.

نکته: شما همچنین می‌توانید پایگاه‌های معرفی‌شده به همراه سایر بانک اطلاعات علمی دیگر را در پایگاه «پژوهیار»، بخش سایت‌های حمایت شده بیابید. در واقع پس از جستجو در این پایگاه‌ها و بدست آوردن اطلاعات جزیی هر یک منابع به‌راحتی و با یک کلیک در پژوهیار اطلاعات کتابشناختی منبع مورد نظر را ذخیره کنید. در کتابخانه پژوهیار قادر خواهید بود به منابع یافت شده استناد بدهید.

سخن آخر

روی شبکه جهانی و در دسترس بودن چکیده مقالات، تا حدودی نیازهای محققین برطرف می‌شود، اما مشکل اساسی، دسترسی به متن کامل مقالات بوده است. درواقع یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های پژوهشگران دریافت فایل‌های تمام متن مقالات منتشرشده در مجلات علمی و پژوهشی است. بر این اساس در این مقاله سعی کردیم با معرفی پایگاه‌های فوق پژوهشگران و دانشجویان را درزمینهٔ دریافت متن کامل مقالات راهنمایی کنیم.

2 پاسخ ها در “معرفی بانک مقالات علمی و پژوهشی: معرفی سید – نورمگز- انسانی”

پاسخی بگذارید

11,201 بازدید از این صفحه انجام شده