مرور ادبیات در مقالات و پایان‌نامه

rx online

مرور ادبیات (در زبان انگلیسی معادل Literature Review است.). به طور کلی بررسی روایی پژوهش است. بررسی ادبیات می تواند فقط یک خلاصه ساده از منابع باشد. اما معمولاً یک الگوی دانشگاهی دارد. فرمت‌ها و قالب‌های متفاوتی برای نگارش مرور ادبیات وجود دارد. این بررسی ممکن است تفسیر جدیدی از مطالب قدیمی یا ترکیب جدید با تفسیرهای قدیمی را ارائه دهد. یا ممکن است پیشرفت فکری در زمینه، از جمله بحث های عمده را پیگیری کند. با توجه به موقعیت پژوهش ممکن است، منابع را ارزیابی هم کند.  همچنین به خواننده در مورد موضوعات مورد بحث در پژوهش، یک بک گراندی ارائه می‌دهد.

چگونه مرور ادبیات بنویسم؟!


مراحل زیر را برای نگارش یک مرور ادبیات در مقاله و یا پروپوزال به کار بگیرید:

انتخاب موضوع پژوهش به صورت جزئی و خاص؛
مشخص کردن واژگان کلیدی مرتبط با مسئله پژوهش؛
جست‌وجوی منابع اطلاعاتی؛ مانند نمایه‌ها، چکیده نامه‌ها و کتاب‌های مربوط به موضوع پژوهش؛
پیدا کردن عناوین مقاله‌های مرتبط با موضوع پژوهش؛
خواندن کامل مقالات انتخاب شده  و ارزیابی آن‌ها؛
سازماندهی مقالات انتخاب شده به ترتیب زمانی، مکانی؛
چکیده نویسی برای هر یک از مقالات یافت شده؛
نگارش چکیده‌ها بر اساس قالب دانشگاه و مقاله.

در نگارش مرور ادبیات باید چه مواردی را رعایت کنیم؟!

از شواهد استفاده کنید بخش مرور ادبیات، مانند بخش‌های مقاله پژوهشی است.
نقل‌قول ها را با استفاده از کلمات کلیدی و گیومه به اشتراک بگذارید.
فهرست کتاب‌شناختی مقالات یا کتابنامه (Bibliography) را مرور کنید. این فهرست برای پیدا کردن منابع مرتبط به شما کمک خواهند کرد. برای آشنایی با کتابنامه می‌توانید به نرم‌افزار پژوهیار مراجعه کنید.
از عجله کردن در پیدا کردن منابع بپرهیزید.
بسیاری از پژوهش‌‌‎ها که در آن ذکر می‌شود هیچ منبع مرتبطی پیدا نشد، به احتمال زیاد به قدر کافی زمان برای پیدا کردن منابع صرف نشده است.
در انتخاب کلیدواژه‌ها برای پیدا کردن ادبیات تحقیق دقت کافی به کار ببرید.

مرور ادبیات از چه جهت با مقاله پژوهشی دانشگاه متفاوت است؟

تمرکز اصلی یک مقاله پژوهشی دانشگاهی، ایجاد یک استدلال جدید است. مرور ادبیات شامل بخشی از مقاله پژوهشی است. در یک مقاله پژوهشی، شما از ادبیات پژوهش به عنوان یک پایه و به عنوان حمایت از یک بینش جدید که به شما کمک می کنید استفاده می‌کنید. با این حال، تمرکز یک بررسی ادبی، خلاصه کردن و تلفیق استدلال ها و ایده‌های دیگران بدون مشارکت های جدید است.

چرا بررسی ادبیات را بنویسیم؟

بررسی ادبیات به شما یک راهنمایی مفید برای یک موضوع خاص ارائه می‌دهد. اگر زمان محدودی برای انجام پژوهش دارید، بررسی ادبیات می تواند به شما یک نظریه را ارائه دهد. یا به عنوان یک مرحله مقدماتی عمل کند. برای پژوهشگران حرفه ای‌، ادبیات تحقیق گزارش های مفیدی هستند. چرا که آنها را با آنچه در حال حاضر در این زمینه وجود دارد، به روز می‌کند. برای پژوهشگران، عمق و گستردگی بررسی ادبی بر اعتبار نویسنده در حوزه ی خود تاکید دارد. بررسی ادبیات همچنین یک پس‌ زمینه(Back ground) محکم برای تحقیق مقاله پژوهشی ارائه می‌دهد. آگاهی جامع از ادبیات این زمینه برای بسیاری از مقالات پژوهشی ضروری است.

چه زمانی نیاز است مرور ادبیات نوشته شود؟ 

مرور ادبیات معمولاً در رشته‌های علوم انسانی نوشته می‌شوند، اما اغلب در علوم و علوم اجتماعی و مهندسی نیز کاربرد دارد. در بسیاری از آزمایش‌ها و گزارش‌های آزمایشگاهی، آنها بخشی از مقاله را تشکیل می‌دهند. گاهی اوقات نیز مرور ادبیات به عنوان یک مقاله در دسته مقالات مروری نوشته می‌شود.

نتیجه‌گیری:

برای نگارش مرور ادبیات در مقالات و پژوهش‌های علمی، نیاز است با اصول آن آشنا شوید. بسیاری از نکات در درس‌های روش تحقیق، یا سمینار تحقیق ارائه خواهد شد. به کارگیری ادبیات تحقیق باعث تقویت پایه‌های پژوهش خواهد شد. روش‌های مختلفی برای آن وجود دارد. به‌کارگیری نکات که در این نوشتار نگارش شده است، می‌تواند شما را یاری کند.

پاسخی بگذارید

2,330 بازدید از این صفحه انجام شده