فاکتورهای یک پژوهش موثر

rx online

زمانی که در حال کار بر روی یک مقاله پژوهشی برای مدرسه، یک متن خبری برای یک وب‌سایت یا یک مقاله برای یک مجله هستید، محصول نهایی شما بر اساس کیفیت کار پژوهشی بر کیفیت رزومه علمی شما تاثیر افزایشی یا کاهشی خواهد داشت.
برای یک پژوش موثر، شما باید پروژه خود را از قبل برنامه ریزی کنید تا بتوانید از وقت و منابع خود به  نحو احسنت استفاده کنید. پژوهش موثر  درواقع  برنامه‌ریزی‌های اساسی که منجر به کیفیت کار خواهد شد. در این پژوهش، منابع خود را با دقت تجزیه و تحلیل کنید. منابع خود را در گزارش نهایی خود به درستی ذکر کنید. برای پیاده‌سازی یک پژوهش موثر باید مراحلی را طی کنیم.  در این گزارش سعی می‌شود راهکارهای عملیاتی برای یک پژوهش موثر ارائه شود.

  1. موضوع خود را محدود کنید.

شما ممکن است ایده کلی درباره آنچه را که می‌خواهید تحقیق کنید داشته باشید. اما احتمالاً محدوده موضوع خود را نمی‌دانید.شاید در تصوراتتان یک رساله چند صد صفحه‌ای را داشته باشید. اگر موضوع خود را محدود کنید، دقت شما بالاتر خواهد رفت. زمان بیشتری دارید و جزییات بیشتری را کار خواهید کرد. اثر گذاری موضوعی را که انتخاب کرده‌اید بالا می‌برید. زیرا همه جنبه‌های موضوع محدود را می‌توانید تشریح کنید. اگر موضوع وسیعی را در نظر بگیرید به دلیل محدودیت زمان و حجم احتمالاً فقط کلیات ر ارائه خواهید داد.

به عنوان مثال، «پروانه‌ها» احتمالا برای یک مقاله تحقیقاتی ۲۰ صفحه ای بسیار گسترده هستند. اگر می دانید که می خواهید درمورد پروانه ها بنویسید، موضوع خود را به یک گونه خاص پروانه ها یا پروانه ها در یک منطقه جغرافیایی خاص محدود کنید.

شما ممکن است مجبور به انجام بعضی تحقیقات اولیه باشید، تا موضوع خود را بطور مناسب محدود کنید. اگر بیشتر از آنچه که احتمالا می توانید از آن بگذرید، دوباره موضوع خود را محدود کنید.

  1. تعیین اهداف تحقیق اولیه.

برای یک پروژه تحقیقاتی علمی، اهداف پژوهش شما، فرضیه‌ است که یک آزمایش علمی را هدایت می‌کنند. بنابراین داشتن هدف نهایی پژوهش بسیار دارای اهمیت است. اما برای تحقیق به طور موثر، شما باید بدانید که چه چیزی دنبال آن هستید.

به عنوان مثال، شاید شما  نوع پروانه خود را محدود کرده‌اید تا علت این که پروانه های خاصی را به یک پارک خاص در شهر شما جذب شده اند را پیدا کنید. نتیجه نهایی پژوهش شما باید علت این پدیده را کشف و توضیح دهد: «پروانه‌ها به پارک این خیابان به دلیل گل های کاشته شده در آن جذب می شوند.»

  1. محدوده کلی پروژه خود را ارزیابی کنید.

برای برنامه‌ریزی دقیق  محدوده پروژه خود، فکر کنید. سعی کنید به این سوالات پاسخ دهید که چه کسی هستید؟ و چرا شما این تحقیق را انجام می دهید؟ اگر شما تحقیقاتی برای پروژه مدرسه انجام می دهید، پروژه شما محدودتر خواهد بود.

در واقع، دامنه پروژه شما به موضوع پژوهش شما و سطح ارائه آن بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر شما مقاله پژوهشی درباره نقش آلمانی‌ها در جنگ انقلابی آمریکا بنویسید، نقش فرانسوی‌ها در همان جنگ خارج از محدوده پروژه شما خواهد بود.

در بعضی موارد محدوده پروژه شما ممکن است به شما تحمیل شود، برای مثال از پروژه‌های کلاسی در دانشگاه. در همان محدوده، برنامه ریزی استراتژی تحقیقاتی خود را در ذهن خود نگه دارید. شما باید بکوشید مرتبط ترین اطلاعات با پروژه خود را ذکر کنید. به این ترتیب اثر گذاری پژوهش خود را تضمین کرده‌اید.

۴٫تمرکز بر نوع منبع مورد نیاز شما

اگر شما بر روی یک مقاله پژوهشی علوم سیاسی یا جامعه شناسی کار می کنید، نظرسنجی ها و آمار ممکن است متفاوت باشد.

اگر معلم یا استاد شما یک لیست از منابع خوب شناسایی کرده است، از آنجا شروع کنید. در واقع منابع استنادی اولیه همانند گنجی هستند، که شما را به پیش خواهند برد. از مطالعه آن‌ها برای شروع دریغ نکنید. با مطالعه و تمرکز به جای جستجوی کلی عنوان بپرهیزید، و  آن را نقطه عطفی در مقاله خود در نظر بگیرید.

برای ذخیره منابع می‌توانید از نرم‌افزار مدیریت منابع و استناددهی پژوهیار استفاده کنید.

  1. پیدا کردن کلمات کلیدی

پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب برای معرفی پژوهش بسیار دارای اهمیت است. با خودتان فکر کنید، اگر شخصی به دنبال خواندن مقاله و پژوهش شما باشد، با چه کلماتی به دنبال آن خواهد گشت. از واژه‌ها و کلماتی که بیشترین بار معرفی پژوهش را دارند، استفاده کنید. برای مثال در تحقیق به دنبال پروانه‌ها و علت جذب آن به پارک خاص، خود کلمه پروانه اولین چیزی است که باید در بخش کلمات کلیدی به آن اشاره شود.

  1. جمع آوری منابع

پس از طی کردن مسیر انتخاب موضوع، محدود کردن دامنه پژوهش و کلمات کلیدی، مرحله جمع آوری منابع و مواد لازم برای پژوهشتان آغاز می‌شود. به این ترتیب باید با توجه به منابعی که در اختیار دارید و موضوع محدود شده خود، مقاله‌ها، کتاب، پایان‌نامه و هر منبع مورد نیازی برای پژوهش خود را گرداوری کنید. اهمیت این بخش در پژوهش موثر به این علت است، که گاهی در اواسط پژوهش به دلیل نداشتن یک منبع کار پژوهشی شما با تاخیر روبرو خواهد شد.

نتیجه گیری:

پژوهش موثر، آرزویی است که همه پژوهشگران به دنبال آن هستند. این که مقاله‌ی که شما تولید کرده باشید، مورد استفاده کاربر نهایی قرار گیرد، هدف نهایی یک پژوهش محسوب می‌شود. با به کارگیری نکات خیلی ریز و پر اهمیت می‌توانید همه پژوهش خود را به صورت اثر گذار ارائه دهید.

برگرفته از:

https://www.wikihow.com/Research-Effectively

پاسخی بگذارید

892 بازدید از این صفحه انجام شده