شیوه ارجاع به منابع در پایان نامه

rx online

در زمان نگارش پایان‌نامه یکی از نکات کلیدی، شیوه ارجاع به منابع در پایان‌نامه است. به خاطر داشته باشید قبل از شروع پایان‌نامه به فرم‌های پایان‌نامه دقت کافی داشته باشید. در این فرم‌ها به طور کلی دستورالعمل‌های مهم نگارش پایان‌نامه درج شده است.

به طور کلی در دستور العمل‌های مربوط به پایان‌نامه نویسی به نوع فونت، فصل‌بندی و قوانین استناد و ارجاع اشاره شده است. در بعضی موارد این قوانین همراه با مثال توضیح داده شده است. در بعضی موارد نیز به صورت کلی به استناد درون متن و برون متن اشاره جزیی شده است. اما برای نگارش پایان‌نامه مناسب است که دانشجو با نگاه کردن به پایان‌نامه‌های دانشگاه به شیوه ارجاع به منابع در پایان‌نامه به صورت جزیی‌تری برسد.

شیوه ارجاع به کتاب، مقاله، وب‌سایت، پایان‌نامه و… متفاوت است. در برخی دانشگاه‌ها از یک شیوه ارجاع استاندارد نظیر APA، MLA، شیکاگو، ونکوور و … استفاده می‌کنند. در برخی دانشگاه‌های دیگر شیوه مربوط به خود را دارند. در این دانشگاه‌ها با استفاده از یکی از شیوه‌های استاندارد استفاده می‌کنند. اما جزییات و شخصی‌سازی مربوط به خود را در این زمینه ذکر می‌کنند.

در حال حاضر پژوهیار شیوه‌های استناددهی استاندارد و بین‌المللی جهانی را پشتیبانی می‌کند. در صورتی که شیوه‌نامه مورد نظرتان را در فهرست شیوه‌نامه استنادی پژوهیار نمی‌بینید، آن را از طریق این لینک سفارش بدهید.

به طور معمول در شیوه ارجاع به منابع در پایان‌نامه باید به نکات زیر توجه کنید:

  1. ترتیب قرار گیری منابع

به طور معمول در ابتدا شیوه ارجاع به منابع در پایان‎‌نامه، منابع فارسی، سپس منابع انگلیسی و سایر زبان‌ها قرار می‌گیرد. در بسیاری از شیوه‌های ارجاع این مورد به وضوح توضیح داده شده است. در بعضی از موارد شیوه می‌خواهد که ترتیب منابع نیز تفکیک شود. به این ترتیب که ابتدا منابع کتاب، سپس مقاله و … دسته بندی شود. همچنین در بسیاری از شیوه‌ها ترتیب قرارگیری منابع بر اساس حروف الفبا است. به جز مواردی که ترتیب منابع به صورت عددی و شماره‌ای لیست می‌شوند. بنابراین بر عهده دانشجو است که به قوانین ترتیب قرارگیری منابع توجه داشته باشد.

  1. ارتباط نظیر به نظیر استناد درون متن با کتابنامه

به طور کلی باید هر منبعی که در درون متن ذکر می‌کنید در کتابنامه ذکر شود. این مورد بسیار اهمیت دارد. به این علت که، هر مطلبی که ذکر کرده‌اید و دارای منبع است باید توسط اطلاعات کتابشناختی آدرس داده شده باشد و قابل رهگیری باشد. در بعضی از پایان‌نامه‌ها منابع به طور عمومی و کلی استفاده شده است. در این حالت منبع در درون متن به صورت مستقیم به کار نرفته اما در منابع به صورت کلی وجود دارد. در این قسمت در بخشی پس از پایان منابع ذکر می‌شود منابع کلی یا General work .

  1. ذکر کامل اطلاعات کتابشناختی منبع

بر اساس استاندارد شیوه مورد نظر، منبع به صورت کامل شامل اطلاعات عنوان، نویسنده یا نویسندگان، اطلاعات نشر شامل ناشر، تاریخ نشر، مکان نشر، شماره دوره و جلد نشریه و آدرس صفحه وب، تاریخ دسترسی و … باید ذکر شود. نبود هر یک از اجزا اطلاعات منبع باعث ناقص بودن اطلاعات خواهد بود. بنابراین تا آنجا که امکان دارد به شیوه ذکر شده در پایان‌نامه دقت کنید.

نمونه‌ای از دستورالعمل تدوین پایان‌نامه در دانشگاه‌ها را در زیر می‌توانید ملاحظه کنید:

دستورالعمل تدوین پایان‌نامه دانشگاه تهران

دستورالعمل تدوین پایان‌نامه دانشگاه آزاد واحد شیراز

دستورالعمل تدوین پایان‌نامه دانشگاه پیام نور

نتیجه‌گیری:

توجه به شیوه ارجاع به منابع در پایان نامه یکی از موارد مهم در پایان‌نامه نویسی است. بسیاری از دانشجویان در اتمام کار پایان‌نامه به دلایل مختلف نگارش منابع خود را مطابق با دستورالعمل دانشگاه پیش می‌برند. برای همین ممکن است نمراتی از این بابت از دست بدهند. توجه به برخی نکات ریز در نگارش منابع رضایت اساتید راهنما، مشاور و داور را به دنبال خواهد داشت.

 

پاسخی بگذارید

3,111 بازدید از این صفحه انجام شده