شیوه‌نامه‌‌های استنادی در سایت پژوهیار

نحوه کارکرد شیوه‌نامه‌ها در سایت پژوهیار

برای نگارش هر اثر علمی مستلزم مطالعه و بررسی آثار مرتبط هستیم. ارجاع به منابع مورد استفاده در شکل گیری اثر، هم باعث اعتبار بخشی به اثر تالیفی یا تحقیقی می شود و هم جلوه ای از امانت داری مولف را به نمایش می­گذارد. فهرست منابع مورد استناد، راهکار مناسبی برای هدایت مخاطبان به اندیشه­ اصلی، یافته­ها و داده‌­های ارائه شده در متن است. ضروری است که استناد ها به شیوه ای منظم و استاندارد که شیوه استناد (Bibliographic Styles) نامیده می‌شوند مرتب گردند.

شیوه­‌های استناد رویکرد های استانداردی برای استناد به منابعی هستند که مولف در تدوین اثر خود از آن ها بهره گرفته است. این شیوه‌ها راهکارهایی را برای استناد به منابع در داخل متن و همین طور فهرست منابع و مآخذ ارائه می دهند. شیوه‌های استناد قوانینی برای حروف چینی، املاء، استفاده از حروف درشت و کوچک، نقطه‌گذاری و مواردی از این دست هستند.

انواع شیوه‌نامه

شیوه‌های استناددهی از نظر نوع استناددهی درون‌متن و برون‌متن به پنج بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از:

  • نویسنده
  • نویسنده-تاریخ
  • نشانه‌ای یا لیبل
  • یادداشت (note)
  • شمارشی

    مهم‌ترین شیوه‌های مرسوم در دنیا 

از مهمترین شیوه‌های رایج شیوه ای پی ا ی (APA)، شیوه ام ال ای (MLA)، شیوه ونکور (Vancouver)، شیوه هاروارد (Harvard)، شیوه شیکاگو نویسنده-تاریخ (Chicago author-date) و شیوه شیکاگو پاورقی(Chicago-footnote) ، شیوه IEEE هستند. دانشگاه‌ها، موسسات و نشریات علمی شیوه‌های خود را بر حسب نیاز بر اساس یکی از این هفت شیوه استنادی ذکر شده، با کمی تغییر تولید می‌کنند. نرم‌افزار پژوهیار اقدام به تولید و پشتیبانی از شیوه‌های دانشگاه‌ها، موسسات و نشریات علمی نموده است و تا کنون حدود ۳۵۰ شیوه استنادی را تولید کرده است. پژوهشگران و کاربران می‌توانند با ورود به سایت پژوهیار قسمت شیوه‌نامه‌ها http://pajoohyar.ir/node/7  نوع شیوه مورد نظر را جستجو کنند  و هم‌چنین با کلیک بر روی نام هر شیوه، نحوه استناد درون‌متن  وبرون‌متن شیوه مورد نظر را مشاهده کنند.

 

مطابق تصویر اگر در بخش جستجو هیچ نوع شیوه‌ای و قالب شیوه را انتخاب نکنید و جستجو را انجام دهد لیست تمام شیوه‌های تولید شده را مشاهده خواهید کرد.

و یا بر حسب نیاز قالب درون‌متن و نوع مرجع (نام موسسه، نشریه یا دانشگاه) را انتخاب کرده و مطابق تصویر شیوه‌هایی که به این صورت باشند را نمایش می‌دهد.

 

پژوهشگر با کلیک بر روی نام هر شیوه می‌تواند نحوه نگارش استناد درون‌متن یا برون‌متن (کتابنامه ) را مشاهده کند و شیوه مورد نظر را که شبیه‌تر به استانداردِ دانشگاه، موسسه یا نشریه است را انتخاب کند.

سفارش شیوه‌نامه

همچنین کاربران  برای سفارش شیوه‌نامه می‌توانند فرم درخواستی سفارش شیوه‌نامه را پرنمایند تا اقدام به تولید شیوه مورد نظر گردد.

 

پاسخی بگذارید

76 بازدید از این صفحه انجام شده