شخصی‌سازی در نرم‌افزار پژوهیار

در نرم‌افزار پژوهیار، بر اساس نیاز کاربر امکاناتی برای شخصی‌سازی وجود دارد. در این نوشتار شخصی‌سازی در نرم‌افزار پژوهیار مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آیتم‌های مورد علاقه

کاربر از طریقِ این امکان می‌تواند منابعی که بیشتر مورد استفاده‌ است و در اهمیت بالاتری قرار دارد با کلیک راست بر روی آن منبع و فعال کردن گزینه «اضافه‌کردن به موردعلاقه» در دسته آیتم‌های مورد علاقه قرار دهد، در نتیجه این آیتم‌ها به‌راحتی قابل بازیابی و جستجو هستند. برای بازیابی آیتم‌های مورد علاقه هم می‌توان در ستون اول، درپوشه آیتم‌های  مورد علاقه جستجو کرد و هم با فشردن نماد  در ستون دوم امکان نمایش این آیتم‌ها موجود است.

استفاده از رنگ برای برچسب‌ها

یکی  دیگر از امکانات شخصی‌سازی در نرم‌افزار، امکانِ رنگی‌کردنِ برچسب‌ها هست. با کلیک راست بر روی هر برچسب، و فعال کردن گزینه «تخصیص رنگ» پنجره‌ای باز می‌شود که می‌توان برای هر برچسب رنگی مشخص کرد و هم‌چنین الویت‌بندی کرد. در این بخش حداکثر تا ۶ رنگ را می‌توان به هر برچسب بر حسب الویت تخصیص داد.

 

انتخاب قالب خروجی کتابخانه

از دیگر امکانات شخصی‌سازی در نرم‌افزار پژوهیار، انتخاب قالب خروجی کتابخانه است. با کلیک راست کردن روی کتابخانه، پوشه خاص و یا هر آیتم به صورت تکی می‌توان نوع خروجی را مشخص کرد. قالب‌های پژوهیار آر دی اف (Pajoohyar RDF) و سی اس ال جِیسون (CSL jason) از متداول‌ترین قالب‌های خروجیِ نرم‌افزار پژوهیار هستند.

ساخت مجموعه و زیرمجموعه

برای ایجاد مجموعه جدید دو راه وجود دارد:

  • از طریق منوی فایل و فعال‌سازی گزینه مجموعه جدید ، پنجره‌ای باز می‌شود که نام مجموعه جدید را می‌توان وارد کرد.
  • راه دوم از طریق منوی اصلی آیکن  را فعال کرده تا پنجره تعیین نام مجموعه ایجاد شود.

برای پوشه‌های اصلی که شامل زیرمجموعه می‌شوند این امکان در اختیار کاربر قرار داده شده است که با کلیک راست بر روی پوشه اصلی بتوان زیرمجموعه جدید ایجاد کرد. حتی برای هر زیرمجموعه نیز امکان ایجاد مجموعه دیگر وجود دارد.

هم‌چنین می‌توان با فشردن آیکن «» مجموعه را به همراه زیرمجموعه‌ها باز کرد و مشاهده کرد و یا برای با بستن علامت گوشه زیرمجموعه‌ها را پنهان کرد.

نمایش آیتم‌های مورد علاقه در ستون دوم

این کارکرد « » امکان انتخاب آیتم‌های پربسامد و موردعلاقه را به کاربر داده است. با فعال‌کردن هریک از آیتم‌های موردنیاز در ستون دوم مانند نام پدیدآور، سال نشر، ناشر، آیتم‌های مورد علاقه و غیره فقط امکان مشاهده این آیتم‌ها در ستون دوم است.

پاسخی بگذارید

58 بازدید از این صفحه انجام شده