سه کلیک تا تولید کتابنامه چندزبانه

rx online

کتابشناسی عبارت است از مطالعه شکل مادی کتاب‌ها، مقایسه اختلاف موجود در چاپ‌ها، تحریرها و نسخه‌ها به‌منظور تعیین تاریخ و تحول متن‌ها.

کتابنامه عبارت است از فهرست کتاب‌ها و دیگر مواد خواندنی، هم‌چنین به فهرستی که در آخر کتاب به‌عنوان مآخذ می‌آید کتابنامه می‌گویند ‏(سلطانی و راستین، ۱۳۷۹).

پس از اتمام کار پژوهشی خود باید مراجع درج گردند که هدف از درج کتابنامه، دادن دید و آگاهی از مطالب مندرج در پایان‌نامه به خواننده است که خواننده را قادر خواهد ساخت به سرعت و دقت و سادگی، مطلب دلخواه خود در پایان‌نامه و مقاله را بیابد.
یکی از قابلیت‌های کارآمد نرم‌افزار «پژوهیار» درج کتاب‌نامه چندزبانه (فارسی، عربی و انگلیسی) است. با استفاده از گزینه ساخت کتابنامه در نرم‌افزار پژوهیار، می‌توانید از منابع به‌کاررفته در متن خود، کتاب‌نامه تهیه کنید.

کتاب‌نامه را با عنوان فهرست منابع، فهرست مآخذ، منابع و مآخذ و عبارت‌های مشابه آن در متون ذکر کرده‌اند.

برای درج کتاب‌نامه چندزبانه به‌صورت خودکار توسط نرم‌افزار «پژوهیار» ۳ مرحله زیر را انجام دهید:

  1. از پنجره «پژوهیار» وارد فایل ابزار می‌شویم. مراحل زیر را از نوار ابزار طی‌کنید:

گزینهٔ تنظیمات/ کاربرگه زبان/ قسمت تنظیمات استنادها و کتاب‌نامه/ فعال کردن تیک تفکیک مراجع بر اساس زبان

  1. وارد نرم‌افزار واژه‌پرداز (Word) شوید

  2. سپس برای ایجاد کتاب‌نامه، نشانگر موس را در قسمتی که قصد دارید کتاب‌نامه را ایجاد کنید (که عموماً در انتهای مقاله یا فصل کتاب است) قرار دهید و روی آیکون درج کتابنامه کلیک نمایید. به‌این‌ترتیب کتاب‌نامه موردنظر شما ایجاد می‌شود.

نکته: در انتهای قسمت (تنظیمات استنادها و کتاب‌نامه) که در بالا ذکر شد گزینه‌ای با عنوان عدم تفکیک مراجع عربی و فارسی وجود دارد. درصورتی‌که تیک این گزینه برداشته‌شده باشد علاوه بر تفکیک منابع فارسی و انگلیسی منابع عربی شما نیز به تفکیک درج می‌شود.

 

سخن آخر

 

با استفاده از نرم‌افزار پژوهیار و تنها با ۳ کلیک در کمترین زمان و با بیشترین دقت فهرستی از منابع و مآخذ به‌کاررفته در متن خود، به‌صورت خودکار تهیه کنید.

 

منابع و مآخذ

 

سلطانی، پوری، و راستین، فروردین. (۱۳۷۹). دانشنامه کتابداری و اطلاع‌رسانی. تهران: فرهنگ معاصر.

 

 

سه کلیک تا تولید کتابنامه و کتابشناسی چندزبانه

پاسخی بگذارید

1,633 بازدید از این صفحه انجام شده