ریسرچر آی دی چیست و چه کاربردی دارد؟

rx online

ریسرچر آی دی (Researcher ID) یک راه حل برای مشکل ابهام نویسنده در استناد به سایر پژوهشگران است. هر پژوهشگر می‌تواند با یک شناسه منحصر به فرد، سایر افرادی که از انتشارات او استفاده می‌کنند، را به مدیریت لیست منابع، تعداد دفعات ذکر شده و شاخص h خود هدایت کند. این سیستم در ژانویه سال ۲۰۰۸ توسط تامسون رویترز معرفی شده است.

ریسرچر آی دی چه امکاناتی را فراهم می‌کند؟

اطلاعات Researcher ID شما با پایگاه وب آو ساینس هماهنگ است. همچنین سازگار با ORCID است. بنابراین به شما این امکان را می دهد  مقالات و کتاب‌های منتشر شده خود را از یک اکانت واحد به نمایش بگذارید. جستجو در رجیستری برای پیدا کردن همکاران با فیلد موضوعی مشابه، بررسی فهرست مقالات چاپ شده و کشف نحوه استفاده از تحقیقات در سراسر جهان از جمله امکانات این شناسه است.

چطور ریسرچر آی دی بسازیم؟

با وارد شدن به آدرس پایگاه ریسرچر آی دی می‌توانید برای خود یک اکانت بسازید. یک فرم ساده شامل اطلاعات ضروری شما باید پر شود.  ایمیلی حاوی تایید حساب کاربری برای شما ارسال می‌شود. پس از  فعال شدن حساب ریسرچر آی دی، می توانید مشخصات خود را به روز کنید.

ریسرچر آی دی در نرم‌افزارهای مدیریت منابع

با استفاده از این آی دی می‌توانید اطلاعات را به راحتی وارد نرم‌افزارهای مدیریت منابع کنید. برای مثال با استفاده از ریسرچر آی دی در نرم‌افزار اندنوت تحت وب می‌توانید امکانات زیر را داشته باشید:

  • مدل ششم شیوه منابع نویسی APA را به طور کامل مشاهده نمایند.
  • اطلاعات کتابشناختی را  فوری به مایکروسافت ورد ۲۰۱۰ (۳۲ بیتی) منتقل نمایند.
  • منابع تحت وب اندنوت را از طریق موبایل جستجو کنند.
  • اندنوت تحت وب را به زبان آلمانی نیز مشاهده نمایند.
    در صورتی که در ایران هم بتوانیم شناسه‌ای همانند شناسه ریسرچر آی دی داشته باشیم، می‌توانیم از این امکان برای نرم‌افزار پژوهیار نیز استفاده نمود. به این ترتیب در درج اسامی با مشکلات کمتری روبرو خواهیم بود.

نتیجه‌گیری: 

ریجستر آی دی یک شناسه معتبری است که می‌تواند در نمایش مقالات منتشر شده بسیار کارآمد باشد. استفاده از این شناسه بویژه برای کسانی که از مقالات بین‌المللی استفاده می‌کنند بسیار کارآمد است.

منبع: 

http://www.researcherid.com

 

پاسخی بگذارید

1,650 بازدید از این صفحه انجام شده