در آستانه دفاع از پایان‌نامه‌تان هستید؟ ۶ مورد را به خاطر داشته باشید

rx online

به آخرین روز تحصیلی‌تان در دورهٔ (کارشناسی ارشد و دکتری) نزدیک می‌شوید. داستان جلسه دفاع برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی آزمونی مهم و خاطره‌ای به‌یادماندنی است. زیرا در بسیاری از دانشگاه‌های ایران و جهان، جلسه دفاع آخرین آزمونی است که شما در این مقطع پیش از اخذ مدرک خود می‌دهید و می‌خواهید کار بزرگی را که ممکن است بعداً فقط بنامتان ثبت شود را مورد دفاع قرار دهید و باید برای آن کاملاً آماده باشند. بدون شک انجام این پروژه تحقیقاتی یکی از مهم‌ترین بخش‌های دوره آموزش تحصیلات تکمیلی شما است.

برای همین منوال این ۶ توصیه را به خاطر داشته باشید:

  1. بعد از تعیین روز و ساعت دفاع توسط تحصیلات تکمیلی، یک روز قبل از دفاع با استادتان تماس بگیرید و یک‌بار دیگر روز و ساعت دفاع را یادآوری و چک کنید.
  2. حداقل دو هفته را برای خواندن پایان‌نامه توسط استادان راهنما، مشاور و داور اختصاص دهید. راهنما و مشاور اگر کار شما را زودتر دریافت کنند، حتماً وقت کافی برای خواندن آن را پیدا می‌کنند و درنتیجه بهتر از شما دفاع می‌کنند.
  3. پیش از جلسه سالن دفاع را مهیاسازید و از درستی و کارایی تجهیزات که قرار است استفاده کنید، مطمئن شوید. خرابی و یا عدم کارایی مناسب هرکدام از دستگاه‌ها (حتی یک ماژیک وایت برد)، می‌تواند تأثیر منفی بر نحوه ارائه شما داشته باشد. تجربه نشان می‌دهد که کمتر جلسه‌ای است که با مشکلات ویدئو پروژکتور یا ناهمخوانی فونت‌های فایل پاورپوینت مواجه نشود. بر این اساس، توصیه می‌شود پیش از برگزاری جلسه از سلامت دستگاه‌ها اطمینان یابید. ضمناً بهتر است یک نسخه پشتیبان از اسلایدهای پاورپوینت خود تهیه کنید. تا در صورت بروز مشکل آن را مدیریت کنید. همچنین ارسال نسخه‌ای از فایل ارائه به ایمیل خود به‌عنوان پشتیبان بعدی، توصیه‌ای می‌شود. و درنهایت چند برگ سفید برای یادداشت‌برداری تذکرات اساتید نیز به همراه داشته باشد.
  4. تهیه پاورپوینت مناسب: هرچند که تهیه پاورپوینت برای دفاع از پایان‌نامه درمجموع یک کار هنری و سلیقه‌ای است، اما تشریفات و ضوابط مشخصی برای آن وجود دارد، که برای این منظور می‌توانید از وبگاه نورنگ کمک بگیرید. بهتر است اسلایدها تا حد ممکن ساده باشند، از چهارچوب یکسان استفاده شود، در ترکیب رنگ‌های زمینه و حروف دقت شود، گنجاندن حداکثر هشت خط متن در هر اسلاید رعایت شود، معمولاً تعداد اسلایدها بین ۲۵ تا ۴۰ اسلاید باشد، در هر اسلاید باید بر نقاط کلیدی و برجسته به‌صورت موجز، مفید و رسا اشاره شود و تمامی اسلایدها شماره‌گذاری شوند تا اگر سؤالی برای حاضرین پیش آمد بتوانید به‌راحتی به اسلاید مراجعه کنید.
  5. تمرین کنید: قبل از جلسه، تمرین کنید. چندین بار در مورد نحوه‌ی ارائه و زمان‌بندی تمرین کنید. درواقع با توجه به‌وقت محدود و حجم بالای مطالب ضروری است که برای هر دقیقه از جلسه دفاع برنامه‌ریزی شود تا تمامی بخش‌های تلاش شما بیان شود. هرچه تمرین کنید نتیجه بهتر و بهتر خواهد شد. سعی کنید شروع خوبی داشته باشید و برای به پایان رساندن ارائه جملات مناسب و باشکوهی را انتخاب کنید.

می‌توانید جهت هموار شدن این فرایند مقاله ۵ ابزار رایگان و ارزان‌قیمتی که شما را در نوشتن مقاله و پایان‌نامه یاری می‌دهند و نوشتن مقاله و پایان‌نامه مثل آب خوردن با پژوهیار را در وبلاگ پژوهیار مطالعه بفرمایید.


سخن آخر

امیدوارم بامطالعه این مقاله، خود را برای یک دفاع خوب، قوی و قانع‌کننده‌ای ازآنچه گردآوری و فراهم کرده‌اید آماده کنید و آن را به یکی از بهترین و خاطره‌انگیزترین روزهای عمرتان تبدیل کنید.

یک پاسخ در “در آستانه دفاع از پایان‌نامه‌تان هستید؟ ۶ مورد را به خاطر داشته باشید”

پاسخی بگذارید

2,623 بازدید از این صفحه انجام شده