تکنیک‌های پژوهشی در مصاحبه دکتری

rx online

هر ساله پس از اعلام نتایج آزمون دکتری، افرادی در یک ظرفیت مشخص به مصاحبه دانشگاه‌ها دعوت می‌شوند. در بین معیارهای پذیریش در این مقطع، تکنیک‌های پژوهشی در مصاحبه دکتری وجود دارد. تسلط به موارد پژوهشی، از معیارهای مهم مصاحبه به شمار می‌رود.

مشخص بودن زمینه و علاقه پژوهشی فرد در هنگام مصاحبه نیز نقش موثری دارد. با توجه به دارا بودن هر دانشگاه در اولویت‌های پژوهشی، زمینه و تخصص داوطلب در پذیریش او می‌تواند موثر باشد. این موارد به اختصار در این نوشتار شرح داده می‌شود.

 تسلط پژوهشی

 فرد داوطلب در مصاحبه دکتری، باید با تسلط نسبی در رشته خود حضور پیدا کند. استفاده از لغات تخصصی رشته و همچنین تسلط کامل بر مبانی و موضوعات رشته می‌تواند افراد مصاحبه‌کننده را تحت تاثیر قرار دهد. این تسلط پژوهشی بر پایه فراگیری موضوعات به کار گرفته شده در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد است. همچنین پژوهش‌ها و مقالاتی که فرد در زمینه موضوعی کار کرده است، در این مقوله می‌گنجد.

 تسلط بر پایان‌نامه

 پایان‌نامه کارشناسی ارشد، در واقع عصاره دانش یک فرد در دوره تحصیلی است. احاطه کامل بر موضوع پایان‌نامه، روش پژوهش، نتایج حاصل از آن، پیشنهادهای برای بسط و گسترش آن بسیار اهمیت دارد. تعدادی از داوطلب‌ها ممکن است، زمان زیادی از دوره کارشناسی ارشد گذرانده باشند. بنابراین باید با مرور مباحث پایان‌نامه سعی کنند، خود را آگاه به مطالب نشان دهند.

 همچنین در مواردی موضوع پایان‌نامه تکراری و یا قدیمی شده باشد. در این شرایط داوطلب مصاحبه دکتری با اشاره به دوره زمانی که در آن پایان‌نامه را کار کرده است، باید به موارد جایگزین و پیشنهادی پژوهش اشاره کند. برای آشنایی با نحوه پایان‌نامه نویسی سایت و بلاگ پژوهیار را ببینید.

پیشنهاد برای پژوهش آتی

 در مصاحبه دکتری، اعضای هیئت علمی دانشجو را محک می‌زنند. آن‌ها مایل هستند بدانند، فردی که قرار است به عنوان دانشجوی دکتری و همکار استاد قرار گیرد، از لحاظ پژوهشی و علمی در کدام قسمت از حوزه علمی قرار دارد. دانشجوی داوطلب باید بتواند این مسیری که در آن قرار دارد، را به صورت روشن و واضح و البته جذاب برای اساتید شرح دهد. اگر میخواهد پایان‌نامه ارشد خود را ادامه دهد، بحث جدید و به روزی را مطرح کند. به طور کلی مشخص بودن آینده پژوهشی برای داوطلب از معیارهای مهم برای اساتید است.

 مقالات علمی_پژوهشی

 رزومه پژوهشی داوطلب برای مصاحبه دکتری بسیار مهم است. نگارش این رزومه، به همراه ذکر ترتیب آن‌ها و ارائه مستندات آن، اصل مقاله و یا مدرکی که پذیریش و ارائه آن را نمایش دهد. ارتباط موضوعی پژوهشی مقالات نکته مهمی است. عمیق شدن در موضوعات پژوهشی نشان‌ می‌دهد پژوهشگر مسیر پژوهشی خود را با بینش و آگاهی طی کرده است. چاپ مقالات علمی_پژوهشی در مجلات علمی می‌تواند امتیاز بالایی را برای پژوهشگر کسب کند. همچنین روش پژوهش به کار رفته در این مجلات، حدود و ثغور تسلط شما بر روش‌های پژوهشی را می‌رساند.

 نتیجه‌گیری

 مصاحبه در مقطع دکتری همواره با سوالاتی روبرو بوده است. با توجه به معیارهای مختلف در دانشگاه‌های مختلف، معیارهای که به طور عمومی و کلی می‌تواند برای پژوهشگران راهگشا باشد، به طور خلاصه در این نوشتار ذکر شده است. معیارهای چون مقالات علمی_پژوهشی، تسلط بر موضوع پایان‌نامه، تسلط پژوهشی و آمادگی ارائه برای پژوهش‌های آتی از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود.

پاسخی بگذارید

1,181 بازدید از این صفحه انجام شده