استفاده از برچسب به عنوان ابزار قدرتمند در بازیابی اطلاعات

استفاده از برچسب به‌عنوان ابزار قدرتمند در بازیابی اطلاعات

رشد سریع منابع اطلاعاتی در شبکه وب، سازمان‌دهی اطلاعات را به امری ضروری تبدیل کرده است. یکی از شیوه‌های سازمان‌دهی اطلاعات برچسب‌زنی گفته می‌شود. برچسب‌زنی امر مهم در حوزه بازیابی اطلاعات است. بنابراین با توجه به گفته‌ی دکتر حمید علیزاده امروزه بازیابی اطلاعات به فرایندهای سنتی آن خلاصه نمی‌شود، بلکه هدف‌های بزرگ (یعنی غلبه بر موانع زبانی در هنگام جستجو و بازیابی اطلاعات) نیز در این حوزه مطرح‌شده است.

درواقع می‌توان گفت برچسب‌زنی ابزاری برای سازمان‌دهی و نظم‌‌دهی اطلاعات و جستجوی نتایج هست. نرم‌افزار «پژوهیار» نیز برای کاربران قابلیت برچسب‌زنی را به‌صورت خودکار و نیمه‌خودکار (دستی) فراهم آورده است. در ادامه نحوه برچسب‌زنی و نکاتی در رابطه با آن بیان می‌شود.

مراحل برچسب‌زنی در پژوهیار:

ابتدا بر روی آیتم موردنظر و سپس در ستون سوم «پژوهیار» که شامل چهار قسمت اعم از اطلاعات، یادداشت‌ها، برچسب‌ها و مرتبط است کلیک کرده، سپس برگه برچسب‌ها را انتخاب کرده و در نهایت با زدن دکمه افزودن، برچسب یا برچسب‌های موردنظر خود را به آیتم اضافه کنید.

 

نکته ۱: برچسب‌هایی که به‌صورت دستی واردشده به رنگ    آبی و آن‌هایی که به‌صورت برخط و خودکار توسط پایگاه‌ها ثبت‌شده است به رنگ   نارنجی ذخیره می‌شود.

نکته ۲: نباید برچسب‌ها را با کلمات کلیدی اشتباه بگیرید. برچسب‌ها درواقع کلمات مهم در متن شما هستند.

نکته ۳: برچسب‌ها باید کوتاه باشند و بهتر است تعدادشان کم باشد.

و اما نحوه جستجوی برچسب‌های اختصاص داده‌شده:

در انتهای ستون اول «پژوهیار» برچسب‌هایی که به هر آیتم اختصاص داده‌شده قابل‌مشاهده است و در قسمت انتهایی ستون، باکسی که بر روی آن علامت ذره‌بین مشاهده می‌کنید وجود دارد. در این باکس می‌توانید آیتم‌ها را بر اساس برچسب‌ها جستجو کنید.
برای آشنایی بیشتر با روند برچسب‌زنی در کتابخانه پژوهیار، فیلم آموزشی زیر را ببینید.

سخن آخر:

شما می‌توانید برای نظم دهی به منابع و جلوگیری از بی‌نظمی متون، اسناد الکترونیکی، تصاویر، کلیپ‌ها و سایر آیتم‌های موردنظر خود باهدف بازیابی سریع‌تر آنها، اقدام به برچسب‌زنی کنید. این فرایند علاوه بر ساده کردن روند سازمان‌دهی، امکان بازیابی و جستجوی اطلاعات مختلف را فراهم می‌کند.

 

پاسخی بگذارید

1,964 بازدید از این صفحه انجام شده