بخشی از مقاله یا پایان‌نامه خود را اتوماتیک بنویسید!

rx online

زمان نوشتن مقاله یا پایان نامه فرا رسیده است! پس از جمع اوری منابع مورد نیاز و سامان دهی به پژوهش‌مان، وقت نگارش است. با مراجعه به منابع گردآوری شده و در نظر گرفتن شیوه‌ای که مجله مورد نظرمان برای چاپ مقاله یا دانشگاه‌مان برای نگارش پایان‌نامه اعلام کرده است، باید شروع به رفرنس دهی و تالیف کتابنامه نماییم. این قسمت بخش مشکل سازی برای همه‌ی پژوهشگران بوده و خواهد بود! مخصوصا اگر شما منابع متعددی به زبان های مختلف مانند فارسی، انگلیسی و عربی داشته باشید!

هنوز هم افرادی را مشاهده می‌کنیم که به صورت دستی و با زحمت بسیار این کار را انجام می‌دهند و در نهایت هم نمره‌ای را به خاطر مشکلات فراوان در این بخش در جلسه ارائه پایان‌نامه از دست می‌دهند.

در پژوهش استناد امری ضروری است. زیرا علاوه بر اعتباربخشی به اثر تألیفی و تحقیقی مخاطب را به منشأ اصلی اندیشه‌ها، یافته‌ها و داده‌های ارائه‌شده در متن، امانت‌داری و… هدایت می‌کند. با توجه به موارد ذکرشده رفرنس دهی معمولاً کار وقت‌گیر، طاقت‌فرسا و پر خطایی است و همچنین وجود شیوه‌‌نامه استناددهی بی‌شماری که از سبک‌های خاص خود برای رفرنس دهی استفاده می‌کنند کار را دشوارتر کرده. برای تسهیل این امر نرم‌افزارهای مدیریت منابع و استناددهی به زبان‌های مختلف تولیدشده‌اند. «پژوهیار» تنها نرم‌افزار مدیرت منابع و استناددهی به زبان فارسی  است که محققان و پژوهشگران را در امر پژوهش و مستندسازی نتایج پژوهش بر اساس شیوه‌نامه استناددهی موردنظر خود و با بهره‌گیری از روش‌های کاملا اتوماتیک یاری می‌کند.

شما نیز می‌توانید با رعایت چند گام ساده به درج استناد و کتاب‌نامه به‌صورت اتوماتیک با نرم‌افزار پژوهیار اقدام کنید.

۱۱ گام استفاده از ابزار اتوماتیک پژوهیار

گام اول: از منوی واژه‌پرداز بر روی برگه Pajoohyar کلیک کنید.

نکته: بعد از نصب نرم‌افزار برگه پژوهیار به‌صورت خودکار به برگه واژه‌پرداز Word افزوده می‌شود.

گام دوم: در نوار پژوهیار از قسمت استناد، روی آیکن درج استناد کلیک کنید.

نکته: محل قرارگیری موس را درجایی قرار دهید که می‌خواهید استناد درون‌متن آنجا قرار گیرد.

گام سوم: انتخاب شیوه موردنظر.

نکته: اگر برای اولین باریک رکورد را در واژه‌پرداز اضافه کنید پنجره‌ای بانام تنظیمات سند ظاهر می‌شود که می‌توانید سیاهه‌ای از شیوه‌های استناددهی پشتیبانی نرم‌افزار را مشاهده و شیوه موردنظر خود را انتخاب کنید. در غیر این صورت، به هر دلیلی نیاز به تغییر شیوه‌نامه استناد داشته باشید با کلیک بر روی برگه تنظیمات شیوه موردنظر خود را انتخاب و تمامی استنادها را به شیوه انتخابی تغییر دهید.

نکته: امکان تعریف و یا اضافه کردن شیوه‌نامه دیگر به لیست شیوه‌های استنادی پشتیبانی نرم‌افزار وجود دارد.

نکته: در هر متن تنها،‌امکان استفاده از یک شیوه استناد وجود دارد.

گام چهارم: فراخوان نمودن منابع موجود در کتابخانه ایجادشده در نرم‌افزار پژوهیار. این پنجره پس از تائید شیوه‌نامه موردنظر ظاهر می‌شود.

گام پنجم: برگه ویرایش‌ استناد:‌ در صورت نیاز به اصلاح یا تغییر استناد درون‌متنی کافی است بر روی برگه ویرایش استناد کلیک کنید.

نکته:‌برای ویرایش استناد باید نشانگر موس را در محل استناد موردنظر قرار دهید.

گام ششم: ایجاد کتاب‌نامه: با استفاده از این گزینه می‌توانید سیاهه‌ای از منابع به‌کاررفته در متن تهیه کنید.

گام هفتم:‌ ویرایش کتاب‌نامه است. در صورت نیاز به اصلاح یا تغییر کتاب‌نامه از این آیکن استفاده کنید.

گام هشتم:‌ برگه بازسازی است. درصورتی‌که در منابع مورد استناد خود در کتابخانه تغییراتی انجام داده‌اید با کلیک بر روی این گزینه تغییرات داده‌شده در محیط Word نیز اعمال می‌شود.

گام نهم: ‌برگه حذف کد است. معمولاً در پایان نوشته و جهت صفحه‌آرایی از این گزینه استفاده می‌شود.

نکته:‌با حذف کدهای فیلد، قادر به روزآمدسازی استنادها و  کتاب‌نامه این سند نخواهید بود.

گام دهم:‌ تبدیل نام نویسندگان انگلیسی به فارسی‌ به‌صورت خودکار: این قابلیت یکی از مهم‌ترین امکانات نسخه به‌روز شده (۵،۰٫۲) پژوهیار ۲ است. که از طریق اتصال به بانک نام‌ها، اسامی به‌صورت خودکار به رسم‌الخط فارسی برگردانده می‌شود.

نکته:‌برای اجزای این قابلیت باید فیلد زبان، در اطلاعات کتابشناسی منبع «en» درج‌شده باشد.

گام یازدهم: تفکیک منابع در کتاب‌نامه:‌ از دیگر قابلیت‌های نسخه به‌روز شده (۵،۰٫۲) پژوهیار ۲ است که این امکان را به شما می‌دهد که به تفکیک منابع ذخیره‌شده، کتاب‌نامه تولید کنید. 

برای مرور این یازده گام ساده فیلم زیر را ببینید.

 


حرف آخر

صرفاً ساعت‌های زیادی صرف جمع‌آوری و سازمان‌دهی و نوشتن مراجع در قالب‌های صحیح می‌شود اگر شما می‌خواهید با روش صحیح و در کمترین زمانبر این امر فائق آیید، نرم‌افزار پژوهیار کمک چشمگیری درزمینه‌ی مدیریت استنادها و رفرنس دهی،  منابع مورد استناد شما در قالبی دلخواه می‌کند. شما می‌توانید به کمک نرم‌افزار هم‌زمان با نوشتن مقاله، رفرنس دهی را به متن اضافه کنید.

پاسخی بگذارید

3,707 بازدید از این صفحه انجام شده