اهمیت آرشیو مقالات در پژوهش

پژوهشگران برای جستجوی اطلاعات خود به پایگاه‌های اطلاعات علمی نیاز دارند. آن‌ها می‌کوشند با جستجو در آرشیو مقالات به عنوان مورد نظر خود دست پیدا کنند. سامانه نشریات هم با توجه به خط مشی و سیاست خود همه مقالات از سال ابتدایی تا نشریه روی چاپ آرشیو خواهند کرد.

این موضوع در پژوهش‌های تاریخی و باستانی اهمیت ویژه‌ای دارد. برای مثال یک پژوهشگر رشته باستان‌شناسی نیاز دارد تا به نسخه‌های خطی در مورد موضوع خود دسترسی داشته باشد. بسیاری از کتابخانه‌ها و پایگاه‌های اطلاعات علمی می‌کوشند آرشیو مناسبی را فراهم کنند.

تعریف آرشیو

در مورد تعریف واژه آرشیو تعاریف بسیاری وجود دارد. دایره‌المعارف کتابداری، ذیل مدخل آرشیو آورده است:
«واژه آرشیو از کلمه یونانی آرشیون (به معنای دفتر یا ساختمان اداری) مشتق شده و در فارسی به معنای بایگانی یا محل نگهداری اسناد، اوراق، تصاویر، پرونده‌ها، صفحات موسیقی، و جز آن آمده است.»

اهمیت آرشیو

اهمیت پرداختن به مقوله آرشیو به دلیل نگهداری پیشینه مواد آرشیوی و همچنین بازیابی سریع و مناسب برای آیندگان دارای اهمیت بسیار زیادی است. اسناد به عنوان بخشی از یادواره های مشترک مردم جهان، نقش مهمی در حفظ هویت دینی، ملی و فرهنگی گذشته، حال و آینده دارند.

با توجه به روند فزونی پژوهش در رشته های هنر یک بانک اطلاعاتی قوی و کارآمد برای پژوهشگران ضروری می باشد، از اینرو وجود آرشیو در موزه های هنری همچون صنایع دستی، نقاشی، مجسمه سازی، و… که در زمینه هنر مدرن و سنتی آثار ارزشمندی را نگهداری می-نمایند، بیشتر احساس می شود.

آرشیو در سامانه نشریات

امروزه بسیاری از نشریات علمی_پژوهشی مجهز به سایت‌هایی برای اطلاع رسانی خود هستند، به این منظور در این سامانه‌ها اطلاعاتی نظیر، راهنمای نویسندگان، درباره مجله، فرآیند داوری و آرشیو مقالات وجود دارد. این سامانه‌ها می‌کوشند روند دسترسی پژوهشگران را برای رسیدن به اطلاعات خود هموار کنند. برای مثال می‌توان به سامانه نشریات دانشگاه الزهراء، سامانه نشریات دانشگاه شهید بهشتی و سامانه نشریات دانشگاه تهران اشاره کرد.

استفاده از آرشیو در پژوهیار 

در نرم‌افزار پژوهیار، امکان ذخیره سازی اطلاعات و آرشیو انواع آیتم‌های اطلاعاتی نظیر کتاب، پایان‌نامه، نسخه خطی و یک اثر هنری همچون نقاشی، مجسمه و… در دسترس است. این اطلاعات در پوشه‌هایی برای ذخیره داده‌ها، همراه با امکانات برچسب گذاری و نگارش یادداشتکار پژوهشگر را ساده می‌کند. اگر پژوهشگر رشته علوم انسانی، بویژه رشته‌های آرشیو، تاریخ، باستان شناسی هستید، می‌توانید به راحتی از امکانات پژوهیار بهره ببرید.

برگرفته از:

‫صمیعی، میترا. «آرشیو». دایره المعارف کتابداری و اطلاع‌رسانی. تهران، ۱۳۸۱.‬

پاسخی بگذارید

604 بازدید از این صفحه انجام شده