افزوده شدن شیوه های مجلات علمی و پژوهشی به فهرست شیوه‌نامه‌های پژوهیار

شیوه‌های استنادی، رویکردهای استانداردی برای نحوه استناد به منابع استفاده شده توسط مؤلف در هنگام نگارش است. این شیوه‌ها رویکرد و روش‌هایی برای استناد درون‌متن و برون‌متن ارائه می‌دهند. در تعریف شیوه‌نامه در دانشنامه کتابداری و اطلاع‌رسانی آورده شده است، « شامل مجموعه قوانینی برای حروف‌چینی، املاء، استفاده از حروف درشت و کوچک، نقطه‌گذاری، ترتیب اطلاعات است»، آشنایی با استانداردهای استناددهی و رعایت این شیوه‌ها وقت‌گیر و گاهی خسته کننده خواهد بود. درج شیوه‌نامه‌های مراکز، دانشگاه‌ها با قابلیت پشتیبانی از زبان فارسی و علائم نگارشی یکی از نیازهای پیش روی پژوهشگران است.

نرم‌افزارهای مدیریت منابع پژوهشی، قابلیت اساسی به نام استناددهی دارند، این قابلیت به پژوهشگر امکان می‌دهد بدون نیاز به دانستن کلیه قواعد استناددهی به صورت خودکار شیوه‌نامه مورد نیاز خود در نرم‌افزار را انتخاب کند و قوانین موجود را در استناددهی درون‌متن و برون‌متن به‌کار گیرد. «پژوهیار» به عنوان نخستنین نرم‌افزار مدیریت استناددهی نیز از این قاعده مستثنی نیست و از این قابلیت برخوردار است.

بسیاری از شیوه‌ها مانند APA، IEEE، MLA، شیکاگو(نویسنده- تاریخ)، شیکاگو(پاورقی) در فهرست شیوه‌های پژوهیار موجود است. بسیاری از مجلات علمی و پژوهشی و دانشگاه‌ها از همین شیوه‌های استاندارد در جهان استفاده می‌کنند و قانون مصوب برای ارجاع دهی را یکی از شیوه‌های بالا معرفی می‌کنند. در این بین دانشگاه‌ها و هیئت تحریریه‌های هستند که دست به بومی‌سازی شیوه‌ها با قوانین نوشتاری خود می‌کنند. برای مثال دانشگاه امیرکبیر با بهره‌گیری از شیوه‌ IEEE، شیوه بومی خود را پیشنهاد می‌کند و تفاوت‌هایی با شیوه اصلی در آن به چشم می‌خورد.

پژوهیار برای راحتی استفاده پژوهشگران، اقدام به افزودن شیوه‌های مجلات علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها کرده است. بسیاری از شیوه‌های استناددهی مجلات علمی- پژوهشی دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، الزهراء به فهرست شیوه‌های نرم افزار پژوهیار افزوده شده اند و از این پس پژوهشگرانی که برای این مجلات مقاله می‌نویسند، می‌توانند با افزودن شیوه استنادی خود از پایگاه پژوهیار، به راحتی قواعد مربوط به دستورالعمل مجله در استناددهی را رعایت کنند.

در واقع با افزودن این امکان یکی از مشکلات اساسی پژوهشگران در به‌کارگیری قواعد استناددهی و همچنین تیم سردبیری نشریات در ارزیابی و ویرایش استنادی مقالات حل خواهد شد. فهرست شیوه‌های افزوده شده را در زیر ببینید:

 1. اندیشه های نوین تربیتی
 2. پژوهش حقوق عمومی
 3. پژوهش حقوق کیفری
 4. پژوهش در رفتار حرکتی
 5. پژوهشنامه اقتصاد انرژی ایران
 6. پژوهشنامه اقتصادی
 7. پژوهشنامه معارف قرآنی
 8. پژوهشهای کاربردی روانشناختی
 9. تحقیقات کتابداری و اطلاع رسانی
 10. ترویج و آموزش کشاورزی
 11. جامعه شناسی هنر و ادبیات
 12. روانشناسی بالینی
 13. روانشناسی تربیتی
 14. علم زبان
 15. فرهنگ مشاوره و روان درمانی
 16. متن پژوهی ادبی
 17. مدیریت فناوری اطلاعات
 18. مدیریت گردشگری
 19. پژوهش های راهبردی سیاست

به منظور اضافه کردن این شیوه‌ها کافی است، به این لینک مراجعه کنید.

به منظور پوشش دادن تمامی پژوهشگران در برنامه‌های آتی پژوهیار قرار است که شیوه‌های استناددهی تمامی مجلات علمی- پژوهشی و سپس پایان‌نامه‌های دانشگاه‌ها در داخل ایران به مرور به نرم‌افزار افزوده شوند. همچنین کنفرانس‌های علمی و بین‌المللی که برای پذیریش مقاله از شیوه نامه منحصر به فردی استفاده می‌کنند، می‌توانند درخواستی برای افزودن شیوه‌نامه کنفرانس داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ارتباط با پژوهیار این لینک را ببیند.

نتیجه‌گیری

پژوهیار برای رفع نیاز پژوهشگران دانشگاه‌های مختلف، اقدام به افزودن شیوه‌نامه‌های دانشگاه‌ها و مجلات علمی و پژوهشی کرده است ، این شیوه‌ها بر اساس شیوه‌نامه‌های استاندارد در دنیا نگارش شده‌اند. در برنامه آینده پژوهیار، شیوه‌های بیشتری مطابق با نیاز کاربران در ایران به پژوهیار افزوده خواهند شد.

پاسخی بگذارید

1,652 بازدید از این صفحه انجام شده