استناد به منابع الکترونیکی

پژوهش، در زمان گذشته اغلب به منابع چاپی بوده است. اما امروزه با گسترش شبکه جهانی اینترنت، بسیاری از منابع به صورت اینترنتی در آمده است. از این رو پژوهشگر باید با راه و رسم استناد به منابع الکترونیکی در محیط اینترنت آشنا شود. این منابع شامل طیف وسیعی از منابع هستند، از صفحات وب در پایگاه‌های اطلاعات علمی، کتاب‌های الکترونیکی، مقاله‌های مجلات تخصصی که به صورت آنلاین در سایت مجلات موجود هستند، و پایان‌نامه‌هایی که نسخه الکترونیک آن‌ها موجود است. به طور کلی در بحث استناددهی، باید به منبعی که به آن مراجعه می‌کنیم استناد کنیم. در صورتی که در پایگاه اینترنتی منبع را می‌بینیم باید اصول استناد به آن را رعایت کنیم.

عناصر استنادی مشترک برای منابع الکترونیکی

نویسنده / سردبیرتاریخ انتشار یا به روز رسانی
عنوان مقاله
عنوان مجله
نوع رسانه (یعنی CD-ROM، آنلاین، و غیره)
حجم و / یا صفحات
آدرس منبع (به عنوان مثال URL، ناشر پایگاه داده الکترونیکی، آدرس ایمیل و غیره)
تاریخی که شما به منابع آنلاین دسترسی پیدا کردید.

منابع الکترونیکی می توانند شامل پایگاه های داده، مجلات آنلاین، وب‌سایت‌ها، ایمیل، گروه های خبری، گروه های بحث، و خبرنامه ها باشند. با استفاده از فرم استناد مناسب، استناد شما باید دقیق و سازگار باشد. سبک های مختلف استنادی وجود دارد. در این نوشتار به ۴ منبعی که بیش از منابع دیگر در اینترنت با آن روبرو می‌شویم، می‌پردازیم.

استناد به صفحات وب 

 منابعی که در اینترنت فرمتی از کتاب، مقاله، پایان‎‌نامه دارند، دستور العمل مشخص به خود را برای استناد دارند. در صورتی که منبعی به صورت فرمت خاصی مشخص نبود، آن را به صورت صفحه وب استناد می‌دهیم. اجزای مهم در صفحه وب شامل نام و نام خانوادگی نویسنده، عنوان صفحه، آدرس صفحه، تاریخ دسترسی و امثال این موارد هستند. برای مثال برای استناد به صفحه وب به روش APA به صورت زیر عمل می‌کنیم:

‫فردوسی پور، عادل. (۱۳۹۵). وب سایت رسمی برنامه نود [ورزشی]. بازیابی ۱ اسفند ۱۳۹۵، از ‪http://۹۰tv.camp.sabavision.com/showcamp.php?posid=۶۹۴‎‬‬

استناد به کتاب الکترونیک

در صورتی که کتاب چاپی را به صورت فرمت کتاب الکترونیکی در سایت بازیابی کنیم، اطلاعات استنادی آن مشابه با اطلاعات چاپی یک کتاب است. تنها تفاوت آن در آدرس اینترنتی است، که برای دسترسی به کتاب باید به آن استناد دهیم. برای مثال استناد به یک کتاب الکترونیک به روش APA به صورت زیر است:

‫برادران، علیرضا. (۱۳۹۵). بیل گیتس: برنامه‌نویسی خوب، سوداگری نابغه. الکترونیکی، فیدیبو. بازیابی از ‪https://fidibo.com/book/۶۵۷۲۴-بیل-گیتس:-برنامه‌نویسی-خوب،-سوداگری-نابغه‎‬‬

استناد به مقاله الکترونیک

بسیاری از پایگاه‌های اطلاعاتی، نظیر وبلاگ‌ها، پایگاه‌های خبری و اطلاع رسانی، مقاله‌هایی را به صورت آنلاین درج می‌کنند. نوع دیگر از مقالات الکترونیکی مقالات نشریات علمی_پژوهشی است. در این نوع از نشریات، مقاله‌ها علاوه بر انتشار به صورت چاپی، به صورت الکترونیکی نیز در سایت مربوط به نشریه چاپ می‌شود. در صورتی که پژوهشگر به نسخه الکترونیکی مقاله رجوع کند، باید به صورت مقاله الکترونیکی استناد دهد. برای مثال مقاله زیر که از پایگاه نورمگز انتشار یافته است به صورت زیر در روش APA استناد داده می‌شود:

‫نبوی، سید‌عباس. (۱۳۸۹). گفتار: تبیین ارکان اسلام ناب و اسلام امریکایی: اسلام علیه اسلام. زمانه، ۱۰(۹)، ۹-۹. بازیابی از ‪http://www.noormags.ir/view/fa/articlepage/۸۷۴۱۳۶/گفتار–تبیین-ارکان-اسلام-ناب-و-اسلام-امریکایی–اسلام-علیه-اسلام?q=اسلام&#۳۸؛score=۳.۹۴۴۳۳۶&#۳۸؛rownumber=۱‎‬‬

استناد به پایان‌نامه الکترونیک 

 پایان‌نامه امروزه به صورت الکترونیکی در دانشگاه‌ها و کتابخانه‌های دانشگاهی نگهداری می‌شود. امروزه علاوه بر نسخه چاپی، نسخه الکترونیکی پایان‌نامه برای استفاده کاربران در دانشگاه نگهداری می‌شود. در زمانی که برای استناد پایان‌نامه از نسخه الکترونیکی استفاده می‌شود، به صورت زیر به روش APA استناد می‌دهند:

‫غضنفری، مهدی؛ احمدی، علیرضا علی؛ و ایازی، مهران. (۱۳۷۹). برنامه ریزی استراتژیک برای صنعت لوازم صوتی و تصویری کشور در یک شرکت منتخب (پایان‌نامه کارشناسی ارشد). دانشکده دولتی – وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری – دانشگاه علم و صنعت ایران. بازیابی از ‪https://ganj-old.irandoc.ac.ir/articles/۱۰۵۰۶۴‎‬‬

نتیجه‌گیری

استناد به منابع اینترنتی، یکی از مسائل استناد است، که پژوهشگر باید به آن توجه داشته باشد. استفاده از آدرس صفحه اینترنتی و زمان استفاده از منبع اینترنتی، جزییاتی آیتم‌های اینترنتی هستد. در استفاده از منابع اینترنتی می‌توانیم از پایگاه‌های تحت حمایت پژوهیاراستفاده کنیم. با استفاده از پایگاه‌ها برخط می‌توانیم به راحتی به منابع استناد دهیم.

پاسخی بگذارید

1,299 بازدید از این صفحه انجام شده