استناددهی آنلاین

rx online

پژوهشگران در نگارش متن و یا اثری اگر از متون دیگر بهره‌برده باشند، باید به منابع دیگر استناد دهند، به ویژه در مقاطع بالاتر از پژوهشگران انتظار می‌رود که مطابق شیوه‌نامه مورد نظر، استناد درستی داشته باشند. از آن‌جایی که ممکن است پژوهشگران از تمام قوانین آن شیوه‌نامه مطلع نباشند باید مرتب به دستنامه شیوه‎‌نامه مراجعه کنند و زمان زیادی صرفِ این کار بکنند، درنتیجه نیازمند ابزاری هستند که هم دقت کارو هم سرعت کار را بالا ببرد.

استناددهی آنلاین چیست؟

استناددهی آنلاین روشی است که پژوهشگر به صورت آنلاین، شیوه مورد نظر خود را انتخاب می‌کند و با مشخص کردن نوع آیتم (کتاب، مقاله، پایان‌نامه و…) می‌تواند از منابع خود مطابق با شیوه مورد نظر خروجی بگیرد و همانجا استناد درون‌متن و یا برون‌متن را مشاهده کند.

استناددهی آنلاین به دوصورت دستی و یا خودکار انجام می‌شود. کاربر از طریق استنادِ دستی باید نوع آیتم (کتاب، مقاله، پایان‌نامه و غیره) را مشخص کند و مطابق با آیتم مورد نظر فیلدهای مربوط به آن را پر کند. در  استناددهی به روش خودکار کاربر تنها یک مشخصه از منبع را مانند (شابک، شابن، نام نویسنده و غیره) را وارد می‌کند و شیوه مورد نظر را انتخاب می‌کند، با  اتصال به دیتا بیسِ پایگاه‌های آنلاین، نتیجه استناد خود را مشاهده می‌کند.

فواید و ضرورت استناددهی آنلاین:

 • افزایش سرعت استناددهی
 • بالابردن دقتِ استناد
 • امکان مشاهده و خروجی‌گرفتنِ همزمان از استناد
 • امکان تغییر شیوه‌نامه و مشاهده چند شیوه با یکدیگیر
 • جستجوی منبع مورد نظر تنها از طریق یک مشخصه بارزِ منبع
 • یکدست‌سازی تمام استنادها با یکدیگر
 • رعایت اخلاق پژوهش

کاربران استناددهی آنلاین چه کسانی هستند؟

همه افراد به راحتی می‌توانند از این امکان استناددهی آنلاین استفاده کنند حتی کسانی که هیچ آشنایی با استناددهی ندارند و تسلطی به شیوه‌نامه‌ها ندارند، ولی استناددهی آنلاین بیشتر برای گروه خاصی از کاربران قابل استفاده است که عبارتند از:

 • پژوهشگران
 • دانشجویان به ویژه در مقاطع تحصیلی بالاتر (کارشناسی ارشد و دکتری)
 • اساتید و هیئت  علمی
 • داوران نشریه‌های علمی-پژوهشی و علمی-ترویجی

فواید پژوهیار و استناددهی آنلاین:

نرم‌افزار پژوهیار در راستای کمک به پژوهشگران در همه گروه‌ها از قبیل (دانشجویان، پژوهشگران علمی، اساتید) اقدام به تولید و نگارشِ شیوه‌های مختلف دانشگاه‌ها، نشریات و شیوه‌های بین‌المللی کرده است. هر دانشگاهی برای نگارشِ پایان‌نامه شیوه خاص خود را دارد و دانشجو باید طبق آن شیوه استنادهای خود را سازماندهی کند، نرم‌افزار پژوهیار با تولید شیوه‌ دانشگاه‌ها هم به دانشجویان و هم به اساتید کمک کرده است.

نرم‌افزار پژوهیار در بخش استناددهی آنلاین امکان جدیدِ استناددهی آنلاین را به کاربران داده است. شیوه‌های دانشگاه‌ها و نشریه‌هایی را که ایجاد کرده است در پایگاه استناددهی آنلاین قرار داده است، بنابراین اکثر کاربران پژوهیار با استفاده از استناددهی آنلاین می‌توانند استناد درست و سریعی داشته باشند.

مراحل استفاده از استناددهی آنلاین 

با وارد شدن به آدرس http://cite.pajoohyar.ir می‌توانید از امکانات استناددهی آنلاین استفاده کنید.

برای دسترسی به استنادهای خود از طریق این سرویس کافی است با چند کلیک مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. با زدن دکمه افزودن استناددهی دستی آیتم مورد نظر را انتخاب کنید.
 2. فیلدهای مورد نیاز آیتم مورد نظرتان را تکمیل کنید.
 3. با زدن دکمه تایید، وارد بخش انتخاب شیوه‌‌نامه شوید.
 4. پس از انتخاب شیوه‌نامه، کتابنامه (استناد برون متن) برای شما تولید خواهد شد.
 5. برای مشاهدد استناد درون متن از علامت نمایش جزییات استفاده کنید.

​ همچنین می‌توانید با استفاده از دکمه دریافت خروجی، کتابنامه را در قالب ورد(word) یا آدرس اینترنتی به اشتراک بگذارید.

 

پاسخی بگذارید

885 بازدید از این صفحه انجام شده