آشنایی با نخستین و تخصصی ترین شیوه‌نامه استنادی در ایران: شیوه‌نامه ایران

rx online

کتاب «شیوه‌نامه ایران: راهنمای استناد به منابع اطلاعات فارسی و انگلیسی»، نخستین کتابی است که در زمینه شیوه‌نامه استنادی به همت پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران تهیه شده است. این شیوه‌نامه در قالب کتاب در ۱۵۶ صفحه انتشار یافته است.

گردآوندگان این کتاب، سیروس علیدوستی، فخرالسادات محمدی، حمید کشاورز و محمد ابویی اردکانی هستند. همه‌ی گردآورندگان سعی را بر این موضوع داشته‌اند که با استفاده از نظام نویسنده- تاریخ در منابع چاپی و الکترونیکی دستورات لازم برای راهنمایی پژوهشگران به نحوه استناد را جمع‌آوری کنند.

در این شیوه‌نامه مواردی متناسب با پژوهشگران فارسی زبان، همچون استناد به منابع دینی، متون موسیقیایی و … افزوده شده است. این دستورالعمل‌ها به همراه مثال‌هایی که در زبان فارسی و انگلیسی برای آن زده شده است، به خوبی پژوهشگر را برای نگارش و نحوه استناد منابع یاری می‌دهد.

گردآوری این کتاب به گونه ای است که تمامی سرفصل‌ها بر اساس رده‌ای مشخص شده‌اند و برای دسترسی به مورد مد نظر می‌توانید علاوه بر شماره صفحه به رده مورد نظر نیز رجوع کنیم.

دسترسی به شیوه‌نامه ایران

به گزارش پایگاه ایرانداک، نسخه دیجیتال شیوه‌نامه ایران (راهنمای استناد به منابع اطلاعات فارسی و انگلیسی) بر پایه شیوه‌نامه شیکاگو راه‌اندازی شده است. خلاصه‌ای از شیوه‌نامه برای ناشران و نشریه‌های علمی جهت راهنمایی پدیدآوران آماده شده و نسخه کاربرپسند این شیوه‌نامه با گزینه‌هایی مانند جست‌وجو و پیوندهای درون‌متنی و همچنین نسخه دیجیتال آن در نشانی Ihttp://imos.irandoc.ac.ir/در دسترس همگان است.

فایل الکترونیک شیوه‌نامه ایران نیز از این لینک قابل دانلود است. این شیوه‌نامه همچنین در نرم‌افزار پژوهیار برای پژوهشگران در دسترس است. لازم به ذکر است آخرین ویرایش این شیوه‌نامه به همت گروه پژوهشی پژوهیار با همکاری نویسندگان این کتاب به‌ویژه آقای علیدوستی در نرم‌افزار پژوهیار قرار گرفته است.

سخن آخر :

با توجه به نیاز به شیوه‌نامه‌های استاندارد در مجله‌ها، دانشگاه‌ها و سازمان‌های پژوهشی، شیوه‌نامه ایران الگویی مناسبی برای بسیاری از پژوهشگرانی است که در زمینه استاندارد کردن شیو‌ه‌های خود نیاز به یکسان سازی دارند.

 

پاسخی بگذارید

1,523 بازدید از این صفحه انجام شده